Jak zwiększyć poziom higieny w produkcji żywności?

środa, 22.12.2021 08:35 1067

Higiena i czystość w sektorze żywnościowym są jednymi z istotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo zdrowotne produktów. Artykułom spożywczym zagrażają różnego typu zanieczyszczenia, które w uproszczeniu można podzielić na: fizyczne, biologiczne i chemiczne. Mikroorganizmy, toksyny, szkodniki i inne substancje obce, które nie powinny być obecne w żywności, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka lub powodować nieprzydatność do spożycia.

Mycie i czyszczenie w przemyśle spożywczym

W zakładach sektora spożywczego priorytetem jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny na każdym etapie cyklu produkcyjnego. Przed rozpoczęciem produkcji należy sprawdzić, czy wszystkie pomieszczenia i sprzęty są odpowiednio czyste i zdezynfekowane. Głównym sposobem zachowania czystości przestrzeni, maszyn i urządzeń produkcyjnych jest mycie. Operacja ta odbywa się poprzez połączenie działania dwóch czynników: energii mechanicznej i środka myjącego. Celem mycia jest uzyskanie powierzchni czystej pod względem wizualnym. W przypadku przemysłu spożywczego stosuje się tzw. centralne systemy mycia infrastruktury. To rozwiązanie pozwalające na mycie ciśnieniowe we wszystkich pomieszczeniach produkcyjnych oraz dokładne dozowanie środka myjącego w postaci piany lub oprysku. Systemy mycia mogą zapewniać ciśnienie robocze na różnym poziomie. Najczęściej stosowaną opcją są wersje niskociśnieniowe. Zazwyczaj używa się do nich specjalnych węży myjących kodowanych kolorami (np. takich jak tutaj: https://clean-access.com/oferta/weze-niskocisnieniowe-hygienic/). Podczas mycia z użyciem niskiego ciśnienia zużywa się zwykle więcej wody, jednak jest ono bezpieczniejsze dla maszyn i urządzeń. Przestrzeganie planu higieny w zakładzie spożywczym obejmuje również dobór środków odpowiednich do wymagań technicznych oraz powierzchni. Stosując środki myjące nie należy stosować stężeń większych od tych uznanych za optymalne. Takie działanie nie zwiększa skuteczności, generuje natomiast wyższe koszty.

Dezynfekcja w zakładach produkcji żywności

Drugim po myciu procesem mającym na celu uzyskanie wysokiego poziomu higieny jest dezynfekcja. Celem tego działania jest doprowadzenie do zniszczenia lub redukcji populacji drobnoustrojów mogących obniżać jakość produktów. Dezynfekcję w zakładach spożywczych można przeprowadzić środkami chemicznymi lub za pomocą metod fizycznych (np. używając gorącej wody, pary wodnej lub promieniowania ultrafioletowego). Gorącą wodę stosuje się głównie do dezynfekcji drobnych akcesoriów. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując temperaturę powyżej 90°C. Para wodna znajduje zastosowanie m.in. do odkażania maszyn i urządzeń w temperaturze powyżej 100°C. Natomiast promieniowanie UV jest wykorzystywane przede wszystkim do dezynfekcji powierzchni stołów, ścian, sufitów, kontenerów i opakowań magazynowych. Co bardzo istotne, dezynfekcja dotyczy również personelu. Osoby zatrudnione w zakładzie spożywczym powinny być odpowiednio przeszkolone w zakresie używania środków do dezynfekcji, a także przestrzegać higieny osobistej na stanowisku pracy. W zakładzie muszą ponadto zostać zamontowane odpowiednie stacje do dozowania preparatów do dezynfekcji. W tym zakresie doskonale sprawdza się wyposażenie ze stali nierdzewnej. Profesjonalne dozowniki i dyspensery, a także inne specjalistyczne narzędzia i sprzęt wysokiej jakości dostępne są w ofercie https://salmonhygiene.pl/. To znana na rynku polskim i zagranicznym firma uznawana za lidera w dziedzinie higieny sektora spożywczego. Produkty SALMON HYGIENE są pierwszym wyborem klientów, dla których liczy się jakość, doświadczenie i fachowa obsługa.  Wszystkie oferowane elementy stalowe cechuje wzorowo dopracowana konstrukcja. Nie zawierają one żadnych niepożądanych szczelin i porowatości, co znacznie podnosi ich walory użytkowe. Najnowszy katalog sprzętu ręcznego i akcesoriów można pobrać ze strony: https://salmonhygiene.pl/oferta/wyposazenie-ze-stali-nierdzewnej/.