Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobrocinie
108 biegaczy stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Dobrocinie. W tym roku bieg zorganizowano w ponad 200 miastach w kraju i za granicą.
Historia biegu sięga 2011 roku. 1 marca został wtedy ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu członków Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.
W Dobrocinie, podobnie jak w innych miejscowościach, dystans biegu wyniósł 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek).
Na mecie na uczestników biegu czekały dodatkowe atrakcje: prezentacje 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, strzelnica ASG, paintball i wojskowa grochówka.
Organizatorami wydarzenia były Fundacja Wolność i Demokracja, Obywatelski Ruch Patriotyczny i gmina Dzierżoniów.
Foto.: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl
Przeczytaj komentarze (7)
Komentarze (7)