Stanowisko Urzędu Miejskiego w Bielawie do oświadczenia Radnego J. Florczaka
W odpowiedzi na oświadczenie Radnego Rady Miejskiej Bielawy Pana Jarosława Florczaka wyjaśniamy:
Podczas sesji, która miała miejsce 25 stycznia 2017 roku Rada Miejska Bielawy przyjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zmiany w sieci bielawskich szkół należy bowiem zrealizować ze względu na wprowadzoną ogólnopolską reformę systemu edukacji.
Przyjęte w uchwale rozwiązanie było efektem prac zespołu powołanego przez burmistrza Bielawy, w którego skład weszli między innymi: przedstawiciele Rady Miejskiej i związków zawodowych oraz dyrektorzy wszystkich szkół prowadzonych przez gminę, którzy reprezentują przecież całą społeczność szkolną – nauczycieli, uczniów i rodziców.
Wypracowane rozwiązanie zapewnia uczniom edukację na wysokim poziomie, a nauczycielom daje bezpieczeństwo zatrudnienia. Wybrano wariant bardziej prospołeczny niż oszczędnościowy, mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów i nauczycieli.
Zgodnie z wymogami ustawowymi, podjęta 25 stycznia przez Radę Miejską uchwała, dotycząca projektu nowej sieci szkół w Bielawie, została przesłana do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w celu uzyskania opinii. Po zapoznaniu się z uchwałą Kurator wydał opinię pozytywną z jednoczesnym wskazaniem koniecznych do zrealizowania przez samorząd zmian w ostatecznym kształcie sieci szkół w Bielawie.
Na tej podstawie (zgodnie z obowiązującymi prawnie procedurami) władze miasta przygotowały uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, który uwzględnia wytyczne Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Samorząd jest bowiem zobowiązany ustawą Prawo oświatowe, do wypełnienia uwag i zaleceń Kuratorium Oświaty bez możliwości ich pominięcia.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na nieścisłości, które pojawiły się w oświadczeniu Pana Radnego. Nie jest prawdą, że budynek przy ulicy Lotniczej oraz jego bezpośrednie otoczenie – w części zajmowanej przez Gimnazjum Ekologiczne nr 3 – jest obiektem nowoczesnym, niewymagającym pilnych remontów czy inwestycji. Należy choćby wspomnieć, że na podstawie decyzji Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zachodzi konieczność wykonania modernizacji oświetlenia wewnątrz budynku oraz wyposażyć obiekt w system przeciwporażeniowego wyłączania prądu. Z kolei wymienione przez Radnego przyszkolne boisko, ze względu na swój stan techniczny, wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych. Duże koszty wiązałyby się również z zagospodarowaniem terenu zielonego dla potrzeb uczniów oraz wykonaniem miejsc parkingowych.
Nie jest także prawdą, że budynek Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Ludowej odbiega od obecnych standardów. Nigdy także Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie wnioskowała o zamknięcie jakiejkolwiek części tego budynku. Co więcej, obiekt przy ulicy Ludowej był systematycznie modernizowany. Na terenie szkoły znajduje się parking i teren rekreacyjny. Całość stanowi więc bazę dydaktyczną, która ze względu na kameralność, jest dużym atutem podczas prowadzenia zajęć z najmłodszymi uczniami.
Szkoła Podstawowa nr 4, podobnie jak Gimnazjum Ekologiczne nr 3, jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Oznacza to, że szkoła jest przyjazna dla uczniów niepełnosprawnych.
Kwestia wykorzystania budynków Gimnazjum nr 2 i 3 po 2019 roku nie jest ostatecznie zamknięta i zależeć będzie przede wszystkim od przyszłych decyzji Rady Miejskiej i Kuratora Oświaty. Decyzje te będą uzależnione również od uwarunkowań demograficznych.
Nie jest również prawdą, że ostatnie zdanie w sprawie organizacji edukacji w mieście należy do burmistrza. Zgodnie z prawem ostatnie zdanie leży w kompetencji Rady Miejskiej i Kuratora Oświaty.
Apelujemy więc o odpowiedzialność za słowo. Każda dezinformacja może bowiem powodować nieporozumienia i niepokój wśród mieszkańców, a zwłaszcza u rodziców uczniów i nauczycieli.
Urząd Miejski w Bielawie
CZYTAJ: Radny Florczak: w Bielawie znikną szkoły - komu na tym zależy?
Komentarze (15)