Problemy z potokiem Gniły w Mościsku
Redakcja Doba.pl otrzymała list od Spółki Agrarna Mościsko dotyczący potoku Gniły, który w ostatnich miesiącach zalał pola uprawne i spowodował duże straty finansowe.
- Spółka Agrarna Mościsko Sp. z o.o. jest firmą zajmującą się produkcją rolną w gminie Dzierżoniów. Przez nasze pola przechodzi rów o nazwie Gniły Potok. Właścicielem Potoku są Wody Polskie. Przez ostatnie 30 lat rów ten nie był dokładnie czyszczony koparką. Dodatkowo Oczyszczalnia Ścieków w Mościsku (Gmina Dzierżoniów) spuszcza do tego rowu szlam powodujący zaleganie na dnie i ograniczenie przepływu. Zalegający szlam jest doskonałym nawozem do rozwoju ogromnej ilości trzciny oraz innej roślinności. Z tych powodów Gniły Potok ma ograniczoną przepustowość związaną z blokadą przepływu wody. Od października 2020 r. pola nasze i okolicznych rolników były trzykrotnie zalewane. Chcemy aby Wody Polskie i Gmina Dzierżoniów rozwiązały ten problem i doprowadziły Gniły Potok do stanu używalności i właściwego funkcjonowania. 12.05.2021r. po raz drugi w tym roku zostały zalane nasze pola uprawne, powodując ogromne straty finansowe. Bardzo prosimy o pomoc w tej kwestii - czytamy w liście do naszej redakcji.
Magistrat gminy wiejskiej Dzierżoniów potwierdza, że potok wymaga pilnych prac konserwacyjnych i deklaruje w tej kwestii pomoc finansową.
- Informujemy, że potok Gniły jest administrowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Legnicy. Potwierdzamy, że potok wymaga pilnych prac konserwacyjnych. Dlatego w ostatnim czasie wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w sprawie konserwacji potoku, który jest strategicznym odbiornikiem wód opadowych i roztopowych w północnej części gminy Dzierżoniów. Chcielibyśmy zaznaczyć, że nasza gmina nie oczekuje tylko na efekty pracy, ale kilkakrotnie deklarowała pomoc finansową w zadaniu polegającym na konserwacji potoku. Widzimy jednak szansę na poprawę sytuacji – 17 maja br. otrzymaliśmy informację od kierownika Nadzoru Wodnego w Dzierżoniowie, że PGW Wody Polskie przeznaczyły ok. 60 000 zł na konserwacje potoku Gniły pod warunkiem podpisania porozumienia z gminą Dzierżoniów. Liczymy, że przeznaczone środki finansowe pozwolą udrożnić newralgiczne miejsce i dadzą początek tak oczekiwanej kompleksowej konserwacji potoku Gniły. Na koniec zwracamy uwagę, że gmina Dzierżoniów nie jest winna zaistniałej sytuacji, gdyż nasze obowiązki w zakresie wykonywania konserwacji potoku Gniły zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym na odcinku 200 m w okolicy oczyszczalni ścieków wykonujemy solidnie i systematycznie - stwierdza Urząd Gminy Dzierżoniów.
Wody Polskie zapewniają, że dokładają wszelkich starań i podejmuje kroki w ramach wzmocnienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów znajdujących się w granicach oddziaływania potoku Gniły na terenie miejscowości Mościsko.
- Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują stan wszystkich wód i budowli oraz obiektów hydrotechnicznych w regionie. Z uwagi na fakt, iż na obszarze administrowanym przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu znajduje się wiele cieków, potoków i rzek, których koryta miejscami wymagają prac utrzymaniowych i remontowych – roboty w tym zakresie są prowadzone bardzo systematycznie, jest to jednak proces rozłożony w czasie. Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy dokładają wszelkich starań i podejmuje kroki w ramach wzmocnienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów znajdujących się w granicach oddziaływania potoku Gniły na terenie miejscowości Mościsko i dodatkowej ochrony mieszkańców oraz gruntów uprawnych. Corocznie wykonywane są między innymi prace wykoszeniowe na wałach przeciwpowodziowych Potoku Gniły, na łącznym odcinku o długości ponad 2,5 kilometrów w rejonie miejscowości Mościsko. W 2020 roku koszt tych prac wyniósł 12 tysięcy złotych. Z uwagi na konieczność trwałego rozwiązania problemu Wody Polskie wiosną tego roku podjęły decyzję o przeprowadzeniu w tym roku szerszych prac utrzymaniowych, które pozwolą na długotrwałe udrożnienie cieku i zwiększenie przepływów wody. W planie są roboty na długości ponad 2 kilometrów, które zostaną wykonane w ramach „Programu realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód oraz pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną na 2021 rok” - informuje Jarosław Garbacz, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Liczymy, że problem zostanie rozwiązany i zostanie podpisane porozumienie na wykonanie prac przez co nie będzie dochodziło do podtopień upraw rolnych.
Przeczytaj komentarze (26)
Komentarze (26)
/3163