Już wkrótce rozpocznie się sprzedaż działek pod zabudowę jednorodzinną w pobliżu Jeziora Bielawskiego

czwartek, 8.9.2022 12:38 860 6

Od początku bieżącej kadencji samorządu duży nacisk kładziony jest na zwiększanie dochodów ze sprzedaży mienia, gdyż pozwala to m.in. powiększać wydatki inwestycyjne.

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. W latach 2019 - 2022 Gmina Bielawa sprzedała kilkanaście tego typu parceli m.in. w obrębie ulic Truskawkowej, Poziomkowej, Malinowej i Szewskiej, osiągając niejednokrotnie kwoty ponad 200 zł/m2 gruntu. W efekcie wolny areał na tym obszarze powoli zaczyna się kończyć. 

Dlatego też podjęte zostały intensywne działania, które mają doprowadzić do przygotowania kolejnej oferty inwestycyjnej - tym razem przy ul. Wysokiej.


10.XI.2020 r. podpisany został akt notarialny, na mocy którego Gmina Bielawa przejęła od Polskiego Związku Działkowców nieruchomość gruntową o numerze geodezyjnym 768/1 (obręb Fabryczna) i powierzchni 10.892 m2. 

Grunty te od lat nie były użytkowane przez działkowców i sukcesywnie zarastały samosiejkami. Dlatego też w 2021 r. przystąpiono do usunięcia roślinności niskopiennej, a także do demontażu opuszczonych obiektów gospodarczych i altanek. Teren został również oczyszczony z zalegających tam odpadów.


Z kolei 16.VIII.2022 r. podpisana została decyzja, na mocy której parcela przejęta przez Gminę została podzielona na 9 odrębnych działek o areałach 9-10 arów. Następnie zlecono ich wycenę rzeczoznawcy majątkowemu. W bieżącym roku podpisano również umowę na przygotowanie dokumentacji technicznej uzbrojenia terenu w instalację wodno - kanalizacyjną. 

Procedurę sprzedaży wyżej wymienionych działek, w drodze przetargów nieograniczonych, planuje się rozpocząć w I połowie 2023 r. 

Biorąc pod uwagę bardzo atrakcyjną lokalizację, w odległości 500 m od Jeziora Bielawskiego oraz ceny transakcyjne uzyskiwane przy sprzedaży podobnych nieruchomości w tym rejonie miasta, które wynoszą ok. 300 zł/m2, należy stwierdzić, że dzięki podjętym działaniom budżet Gminy wzbogaci się w najbliższym czasie o ok. 3.000.000 zł. 

Działanie to jest zgodnie z celem operacyjnym nr 7.6 „Przygotowanie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej, przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną w celu uzyskania dodatniego bilansu migracji ludności”, zapisanym w Strategii Rozwoju Bielawy.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Bielawianin sobota, 10.09.2022 11:36
Takie coś znalazłem na forum i cytuję bo autor ma rację moim zdaniem 7 kłamstw na temat budowy spalarni śmieci w Bielawie 1 - Instalacja Odzysku Zielonej Energii. Spalanie gumy i plastiku nie daje "zielonej" energii. Zielona energia pochodzi ze źródeł odnawialnych jak słońce, wiatr, czy energia wody. Określanie spalania śmieci mianem "zielonego" procesu nazywa się greenwashing i jest gwałtem na zdrowym rozumie. 2 - Inwestycja bezpieczna dla mieszkańców Bielawy. Każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko, a inwestycja po uruchomieniu której powstają szkodliwe dla życia chemikalia nie jest bezpieczna. Filtry się psują, ludzie się mylą, a awarie się zdarzają najlepszym. Chmura toksycznych spalin może być uwolniona w wyniku nieprzewidzianej awarii. To nie jest bezpieczna inwestycja. 3 - Proponowane rozwiązanie ograniczy wzrost cen ciepła w przyszłości. W Koninie jakoś nie ograniczyło. A taka sama instalacja tam pracuje. Na dodatek prowadzona przez samorząd. 4 - Produkowane z odpadów ciepło ograniczy negatywny wpływ na zdrowie ludzi i ryzyko zanieczyszczenia środowiska poprzez zmniejszenie zużycia węgla oraz zmniejszy koszty emisji gazów cieplarnianych CO2. Koszt emisji CO2 w ciepłowni w Bielawie = 0. Jak to można jeszcze zmniejszyć? Koszt emisji CO2 ze spalarni śmieci od 2025 za to wyniesie kilka milionów - jest w planie objęcie tych instalacji obowiązkowym ETS. 5 - Budowa instalacji IOZE w Bielawie daje gwarancję, że będziemy mieć czyste lasy, czyste powietrze i oszczędności w naszych portfelach. Tego nie wiemy i wiedzieć nie możemy. Skoro instalacja spalania odpadów prowadzona przez samorządy (bez zysku) nie daje oszczędności (Konin), to jak instalacja prowadzona przez prywatnego inwestora (z zyskiem) ma dać oszczędności? A co ma wspólnego czysty las z dymiącą spalarnią? Tego w ogóle nie ogarniam. 6 - Sfinansowanie przez inwestora podłączenia spalarni do sieci ciepłowniczej da oszczędności dla mieszkańca Bielawy. Nie dla mieszkańca - da zarobek właścicielowi spalarni. Mieszkaniec Bielawy nic tu nie zyska. 7 - O 30% tańsze opłaty za śmieci dla mieszkańca Bielawy. Nie ma takiej możliwości. Operatorem jest ZGPD-7 i to on ustala opłaty dla mieszkańca. Nie ECO Pieszyce. Inwestor ustali opłatę na przyjęciu tony śmieci do spalenia taką samą i dla mieszkańca Niemczy i dla mieszkańca Bielawy jak dla mieszkańca Drezna czy Wrocławia. Czy skąd on te śmieci będzie sobie ściągał do spalania. Czyli równie dobrze można powiedzieć, że budowa spalarni śmieci w Bielawie da oszczędności mieszkańcowi Trzebnicy. Problem w tym, że nie sądzę.
piątek, 09.09.2022 11:34
Niedługo za cichym przyzwoleniem władz i rady, którzy niby są...
sobota, 10.09.2022 20:58
Najlepiej do Dzierżoniowa , tam lepsze powietrze. Ha , ha...
piątek, 09.09.2022 12:15
ale pieprzysz
piątek, 09.09.2022 16:15
Już niedługo się okaże, spokojna głowa, władza pogrywa na dwie...
Zawiedziona piątek, 09.09.2022 21:15
Jeszcze rok temu słyszałam jak nasz szanowanie panujący pan burmistrz...