Głośna muzyka i szybka jazda przy stacji paliw w Piławie Górnej?
Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza i okolic w Piławie Górnej skarżą się redakcji Doba.pl, że w nocy zakłócana jest ich cisza nocna przez klientów stacji paliw.
Według przekazywanych nam relacji, w nocy podjeżdżają na stację paliw z dużą prędkością samochody, by kupić alkohol, który sprzedawany jest tam całodobowo. Kierujący odjeżdżają z piskiem opon lub z włączoną głośno muzyką.
Mieszkańcy proszą, by sprawą zajęły się władze Piławy Górnej i policja oraz by zamontowano w okolicy stacji paliw spowalniacze na drodze.
Oświadczenie Urzędu Miasta w Piławie Górnej
W odpowiedzi na otrzymanego od Państwa e-maila dot. zakłócania ciszy nocnej w rejonie stacji paliw przy ul. Sienkiewicza w Piławie Górnej, przez osoby przyjeżdżające na CPN w godzinach nocnych samochodami „z piskiem opon” lub głośną muzyką w celu zakupienia alkoholu, Urząd Miasta w Piławie Górnej informuje, że od czasu wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w/w stacji paliw tj. od miesiąca stycznia 2013 r. do chwili obecnej nie wpłynęło żadne pisemne zgłoszenie dot. zakłócania spokoju i ciszy nocnej w w/w rejonie miasta.
Zdarzyło się, że w okresie wakacji zgłoszony został ustnie do tut. Urzędu Miasta fakt zakłócania ciszy nocnej w obrębie CPN, co nie zostało ze strony Urzędu zbagatelizowane. Po otrzymaniu powyższego zgłoszenia, przeprowadzona została rozmowa z pracownikami stacji paliw oraz sklepu na temat sankcji grożących za nieprzestrzeganie zasad sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie o przeprowadzanie częstych kontroli w w/w rejonie miasta.
W miesiącu wrześniu br. uzyskaliśmy informację od Kierownika Posterunku Policji w Piławie Górnej o przeprowadzonych licznych kontrolach, w trakcie których nie stwierdzono zakłóceń ładu i porządku publicznego.
Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie
Posterunek Policji w Piławie Górnej w trakcie codziennej służby kontroluje i sprawdza miejsca zlokalizowane przy stacji paliw. W szczególności działania nasilają się w godzinach wieczorowo-nocnych. Liczba interwencji w tym miejscu nie odbiega jednak od ilości podejmowanych i zgłoszonych w innych miejscach.
W zakresie zakłócania spoczynku nocnego proszę składać zawiadomienia o wykroczeniu na Posterunku Policji w Piławie Górnej. Niemniej Komendant Powiatowy po liście mieszkańców ul. Sienkiewicza polecił wzmóc kontrole w rejonie stacji paliw, aby wyeliminować tego typu zachowania.
W zakresie progów zwalniających sytuacja jest nieco trudniejsza. Progi zwalniające są najpopularniejszą i najprostszą metodą uspokojenia ruchu drogowego.
Szczegółowe wytyczne dotyczące progów zwalniających opisano w załączniku nr 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Decyzja o montażu progu zwalniającego wymaga każdorazowo, oprócz przeanalizowania kwestii prawnych dotyczących możliwości zastosowania takiego rozwiązania w danym miejscu na drodze, wzięcie pod uwagę także pozytywnych jak i negatywnych skutków takiego działania.
Do negatywnych skutków możemy zaliczyć:
- zwiększenie hałasu i drgań w okolicy- szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w bliskości zamontowanego progu,
- ponadnormatywna emisja spalin pojazdów, które przekraczają próg i tuż po jego przekroczeniu,
- zagrożenie dla rowerzystów, którzy przekraczają próg oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi,
- konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych- pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji,
- negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze- sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe,
- utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni i częste uszkodzenia progów listwowych przy odśnieżaniu,
- utrudnienia w prawidłowym odwodnieniu drogi,
- częste rozjeżdżanie poboczy i chodników przez kierowców wymijających progi.
Decyzje w tym zakresie podejmuje zarządca drogi.
podinsp. Mariusz Furgała
Komentarze (68)