70-lecie MBP w Dzierżoniowie

czwartek, 11.2.2016 11:30 40481 46

Podobno żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki. Chyba, że dziełem tym jest właśnie książka, i to granitowa. Przed wejściem do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie stanął 11 lutego pomnik książki. Odsłonięto go z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia placówki. Z tej okazji odbyła się również konferencja "Biblioteka – dobre miejsce".

Kamienna książka na wysokim cokole niczym drogowskaz wskazywać odtąd będzie bez żadnych wątpliwości wejście do dzierżoniowskiego księgozbioru bibliotecznego. Pomnik zaprojektowała artysta plastyk Kamila Karst. Jego odsłonięcia dokonali samorządowcy i bibliotekarze. Wydarzenie to zainaugurowało obchody 70-lecia M-PBP, których trzonem była konferencja w Sali Rycerskiej dzierżoniowskiego ratusza.

Gdy dzierżoniowska biblioteka publiczna rozpoczynała swą działalność w 1946 r. jako Biblioteka Powiatowego Referatu Kultury i Sztuki, dysponowała 776 tomami w odpłatnym użyczeniu. Wśród przybyłych tu z różnych regionów Polski, w dużej mierze z Kresów Wschodnich, mieszkańców język polski był tu obcy, a w słowie pisanym nieobecny. W 2016 rok biblioteka weszła z bagażem ponad 107.000 materiałów bibliotecznych na różnych nośnikach. Dysponuje nie tylko tradycyjnym księgozbiorem, ale multiteką z audioksiążkami i filmami, jest miejscem spotkań czytelników w różnym wieku - od maluchów po seniorów, a czytelnicy korzystają w niej z internetu, kursów komputerowych, ibuków i cyfrowych katalogów bibliotecznych.

Jak ciekawie zreferowali prelegenci konferencji "Biblioteka – dobre miejsce" – dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws i dyrektorka Biblioteki i Wydawnictwa Uczelnianego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu dr Sylwia Bielawska - tradycje i nowoczesność w bibliotece przenikają się. Przed bibliotekarzami stają nowe wyzwania, nowe formy angażowania czytelników – niestandardowe animacje kulturalne, aplikacje biblioteczne, gry, rzeczywistość wirtualna. Według przewidywań futurologów niedługo tradycyjnych pracowników zastąpią boty-bibliotekarze, którzy nasze zainteresowania czytelnicze i wypożyczone woluminy będą odczytywać w towarzyszącej nam chmurze danych.

Być może. Ale goście jubileuszu 70-lecia dzierżoniowskiej M-PBP deklarowali, że tradycyjnej papierowej książki nigdy do końca nie porzucą. I właśnie wśród papierowych, tradycyjnych woluminów, oddali się rozmowom przy przygotowanym dla nich w siedzibie biblioteki pokonferencyjnym poczęstunku.

Znaczące daty w działalności biblioteki:

- 1946 r. - zainicjowano działalność Biblioteki Powiatowego Referatu Kultury i Sztuki. Rok później powstała Powiatowa Biblioteka Publiczna, która współpracowała z utworzoną w 1947 r. biblioteką miejską.
- 1949 r. - zaczął obowiązywać indeks zakazanych publikacji. Książki, o które tak zabiegano stały się z dnia na dzień po części ideologicznie niewygodne i społecznie szkodliwe.
- 3 maja 1970 r. – to data nadania bibliotece imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Patrona wyłoniono w drodze konkursu zorganizowanego dla czytelników.
- 1974 r. - kierownictwo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej objęła Maria Zarzycka.
- 1990 r. Miejska Biblioteka Publiczna stała się instytucją samorządową. Wraz z pojawieniem się komputerów życie w bibliotece nabrało tempa.
- 1993 r. - liczba wypożyczonych woluminów osiągnęła ćwierć miliona, największą zanotowaną dotąd w historii instytucji.
- 1 września 1997 r. - w bibliotece pierwsi czytelnicy uzyskali dostęp do internetu.
- 2010 r. - dyrektorem M-PBP została Jadwiga Horanin.

Foto.: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl

Przeczytaj komentarze (46)

Komentarze (46)

wiki sobota, 13.02.2016 20:15
A co z poprzednimi dyrektorami. Przecież to oni tworzyli świetność
tej placówki .A tak w ogóle to nie podoba mi to pomnikowanie.
niedziela, 14.02.2016 16:04
Zasługi Biblioteki Miejskiej sa bezsprzeczne, i to fakt.Ocenę subiektywną tego"pomnika"pozostawiam inicjatorom.A mam pytanie to Architekta Moiejskiego.Czy stawianie takiego obelisku w trakcie komunikacyjnym o tak dużym natężeniu ruchu pieszych nie stwarza niebezpieczeństwa wypadku?Po drugie architektura samego Rynku ni jak ma się do tego stylu "rzeżby" w tym miejscu.Nast.pyt.Czy był rozpisany jakikolwiek konkurs na to,a może sponsor kupił i podarował? Z powazaniem Andrzej Gan
niedziela, 14.02.2016 18:45
Biblioteka funkcjonuje doskonale. Jest to najbardziej przyjazne człowiekowi miejsce w mieście, ale pomnik nie pasuje do stylu ratusza i Rynku. To otwarta książka, ale " kolumna, na której jest umieszczona to cztery niewykorzystane płaszczyzny, które nie wiadomo co mają symbolizować.Myślę, ze tablica byłaby lepszym pomysłem.
niedziela, 14.02.2016 18:49
Taka otwarta książkę można było wmurować w ścianę ratusza i na jej stronie umieścić napis , który widnieje na pomniku.Byłoby taniej i estetyczniej.
poniedziałek, 15.02.2016 14:55
Albo dać ponosić tow.piorunowi
środa, 17.02.2016 14:37
pomnik, ale jaki? czy można nazwać to "arcydzieło" pomnikiem, jak coś stawiać, to coś odpowiedniego, a nie taką skrzynkę - w dodatku pod Ratuszem, może przenieść to na korytarz k. Biblioteki przy wejściu.........bo nijak się to ma przed UM
Memo wtorek, 16.02.2016 19:45
"Podobno żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki. " No chyba,, że jest to wynalazek druku czyli dzieło Gutenberga
Kresowy Dolnoślązak niedziela, 14.02.2016 13:56
GDYBY WARTO BYŁO UTRWALAĆ GŁUPIE WYPOWIEDZI TRZEBA BY STWORZYĆ POMNIK WIELKOŚCI RATUSZA! Dobie należał by się taki pomnik za przytoczenie anonimowej wypowiedzi w której znalazło się takie oto zdanie:
“Wśród przybyłych tu z różnych regionów Polski, w dużej mierze z Kresów Wschodnich, mieszkańców język polski był tu obcy, a w słowie pisanym nieobecny. “
Jestem potomkiem tych “przybyłych... z Kresów Wschodnich,”.Na wołowej skórze by nie spisał ile trzeba było trudów i poświecenia by zachować i przenieść Język Ojczysty ile niebezpieczeństw by unieść głowę porzucając ziemię rodzinną i dorobek pokoleń idąc na tułaczkę. Naszymi świadkami są Słowacki i Mickiewicz I biblioteka Ossolińskich. Chcę wierzyć,że to tylko niezręczność wypowiedzi bo dostało się również przybyszom innych “różnych” regionów Polski Pewnie autor chciał raczej napisać iż wśród tubylców Polski był językiem obcym lecz wyszło jak widać. “Chodzi mi o to aby język giętki... “Dodam, że moja siostra ( z kresów) była jedną z pierwszych pracownic biblioteki miejskiej.
bibliotekarka z zewnątrz piątek, 12.02.2016 21:56
niezależnie od wszystkich wczesniejszych złośliwości i kalumni - świetny pomysł. Z jednym wyjątkiem - to BIBLIOTEKARKI/BIBLIOTEKARZE powinni byli "inaugurować" pomnik. Dyr. Tyws - OK. Ale - domyslam sie - samorzadowcy wymieniani co 4 lata? Co oni robią dla promowania czytelnictwa? Ale PR robić to i owszem, tak?
czytelnik sobota, 13.02.2016 16:50
Świetny pomysł? Pomnik książki odkrywają a zapytajcie o ile mnie biblioteka w tym roku dostała na książki. Gdzie tu szacunek dla książki i czytelników?? Z kamienia sobie mamy czytać?? A gdzie wspaniałe Panie ,które wypożyczają? Zresztą ich też coraz mniej. Zasługa Pani Horanin
mieszkaniec Dzierżoniowa sobota, 13.02.2016 16:45
OD 1997 roku do 2010 nic znaczącego się nie wydarzyło według Pana redaktora. A najbardziej znaczące jest to że w 2010 dyrektorem została J.Horanin....no błagam...
piątek, 12.02.2016 14:33
Doba usunęła to napiszę jeszcze raz: dla mnie to wygląda jak żyć czyli pupa! Można różnie interpretować sztukę, doba jako mocno skorumpowany portal z pożal się boże rekdaktorzynami bez matury i wiedzy o języku polskim, bez znajomości składni i ortografii wie co jest dobre dla czytelnika. No ale jakie trzeba mieć kompetencje żeby wcisnąć "delete".
sobota, 13.02.2016 10:54
Uspokój ty się,kolego, bo zdaje się, ze już wszędzie widzisz pupe, a to bardzo wyraziście świadczy o stanie twojego umysłu.Żebyś nam tylko, jak to się będzie nasilało, nie wyskoczył nam z jakimś Kajetanem....To małe miasto. Sensacje nam tu niepotrzebne.
"Doba, Boże", wielką literą, interpunkcja i składnia pod psem.
sobota, 13.02.2016 10:56
Za dużo " nam", ale się nie wykasuje.
gienek piątek, 12.02.2016 14:58
mój też usunęła :) logo huawei jak nic
mieszkaniec sobota, 13.02.2016 00:20
Sezon zimowy dajcie temu mundurowemu jakiś płaszcz bo chłopina marznie.
sobota, 13.02.2016 00:08
Ciekaw jestem ile lat upłynie, zanim uhonoruja pośmiertnie ludzi, którzy włożyli swoje serce by ta biblioteka powstała. Będzie podobnie jak z płk. Tewadze.
Pilna czytelniczka piątek, 12.02.2016 21:13
Po prostu rozpacz! Byłam na uroczystości, pieniądze nie są od "miasta", ale prywatnych darczyńców.
Przestańcie zaglądać - kochani hejterzy - do prywatnych kieszeni...!!
A może nie podoba się wam przypominanie o źródle wiedzy?
Bo mądrość nakazywałaby czasami zamilknąć, prawda?
dacha piątek, 12.02.2016 16:56
Ten, kto nie korzysta z naszych bibliotek, nie wie, że pracują tam sympatyczne i bardzo pomocne Panie, a zbiorów zazdroszczą nam inne biblioteki. Korzystałam, korzystam i będę korzystać z pomocy, jaką oferują pracownicy. Wszystkiego najlepszego!
P.S. A pomnik książki? SUPER! Kto czyta i rozumie, co czyta, ten wie, dlaczego!
bolek piątek, 12.02.2016 16:23
Ten w mundurze to też z biblioteki?Kogo on reprezentuje?
a piątek, 12.02.2016 14:52
Nie maja zajęć to sobie imprezki fundują
aaa piątek, 12.02.2016 14:01
Na Błękitnym swego czasu zrobili parking przed szkołą nr. 5 i była TABLICA ŻE TO JEST ZASŁUGA BURMISTRZA PIORUNA JAK W KOMUNIE, a może by im w życiorysy zajrzeć podziękować i młodym dać szansę
czwartek, 11.02.2016 18:56
Pomnik biblioteki? A co to za dziwaczny pomysł?! Biblioteka istnieje a żywym pomników się nie stawia.
stara czytelniczka piątek, 12.02.2016 13:58
Moim zdaniem jest wiele ważniejszych potrzeb mieszkańców Dzierżoniowa.Ciekawe czyja to była potrzeba?Czy tylko dyrektor Horanin? Za te kilka tysięcy można było kupić nowe książki dla tej instytucji. Zwłaszcza, że znów pieniądze na książki są o wiele mniejsze w tym roku i panie bibliotekarki nie będą mogły kupić nowych książek.Dla nas- czytelników książka jest wartością a nie kamienny blok z którego nic nie wynika. Brakuje tylko „ś.p” … a to już byłby koniec książki. O to chodziło??
czwartek, 11.02.2016 20:41
No cóż, wiele książek można by za to kupić.
czwartek, 11.02.2016 23:46
To jest pomnik książki, z tego co się orientuję, bo byłem dziś akurat na rynku.
piątek, 12.02.2016 07:34
A kiedy pomnik Przedsiębiorstwa Komunalnego albo Wodociągów i Kanalizacji?
czwartek, 11.02.2016 22:18
a dlugoletni i zasłużony Dyrektor Biblioteki, pewnie z ponad 30 letnim stażem pracy w Biblitece Pani M.Zarzycka - nie zaproszona?bo nie widać Jej
autor piątek, 12.02.2016 13:35
Ależ owszem że zaproszona! w turkusowej kurtce :)
Mirka piątek, 12.02.2016 12:52
Gratulacje. Co niektórzy nie wiedzą co to jest książka.
IPN piątek, 12.02.2016 10:22
piorun wygląda jak tajny współpracownik .......
piątek, 12.02.2016 11:00
Ty wyglądasz jak jawny idiota.
sobota, 13.02.2016 22:37
Z tym piorunem to racja. Do tego płaszcz,kapelusz i plastykowa reklamówką- jak dawniej wyglądali eleganci ze w...........
czwartek, 11.02.2016 17:19
A dlaczego bez księdza .
moherek piątek, 12.02.2016 09:29
Bo ksiądz to nieuk.
piątek, 12.02.2016 09:13
A kiedy uroczyste burzenie ?
czwartek, 11.02.2016 22:15
takie uroczystości to się upamiętnia TABLICA PAMIĄTKOWĄ, a nie taka amboną, a architekt wydal zgode czy nadzór budowlany? czy bez zgody postawiono ten kamyk
piątek, 12.02.2016 09:08
Jaki kamyk ?, ciekawi mnie, który to "artysta" nad tym pudłem myślał ? ...za młodości "ich" wszystkich w*******ili w starówkę klocki socrealistyczne ,a teraz następny "MIŚ"-NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW .NEPOMUCEN ZADZIWIONY.
ddz xyz piątek, 12.02.2016 09:00
ale bzdety! na prawdę miasto nie ma na co pieniędzy wydawać? chore miasto!
czwartek, 11.02.2016 22:01
tak mało mieszkańców Dzierzoniowa czyta książki, widać te pustki w Bibliotece Miejskiej, brak czytelników, to nie to co kiedyś było, młodzież nie czyta, starsi trochę..........a tu jeszcze pomnik..........taki
czwartek, 11.02.2016 23:45
Pustkę widać w twojej głowie, bo głupoty piszesz, chyba do biblioteki nie chodzisz.
zozol czwartek, 11.02.2016 18:19
Zdjęcie nr 7 bohaterka drugiego planu "szpieg z krainy deszczowców" znowu na wagarach :)
mieszkaniec czwartek, 11.02.2016 18:26
która to?
czytelniczka czwartek, 11.02.2016 18:18
mieszkańcy-mieszkańcom pokazali, czym jest dla nich książka, czytanie i w sumie mądrość.
Bo bez czytania urośnie nam pokolenie głupców. A tego byśmy nie chcieli:)
koleżanka Aldona czwartek, 11.02.2016 16:00
Kochane koleżanki wszystkiego najlepszego dla Was i Waszych czytelników , następnych 700 lat w zdrowiu i dobrobycie :)
czytelniczka czwartek, 11.02.2016 14:55
Gratulacje dla wszystkich,ktorzy tworzyli historie tej Placowki. Pozdrawiam.