Policyjne podsumowanie ferii w powiecie dzierżoniowskim
Blisko 1000 kontroli pojazdów, 267 mandatów, 537 interwencji oraz liczne działania profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży to skrócony bilans pracy dzierżoniowskiej policji podczas zimowych ferii. Nie zabrakło niestety nietrzeźwych kierujących, odnotowano również zdarzenie z nietrzeźwym rodzicem.
Podczas działań związanych z "Bezpiecznymi feriami" zgodnie z zapowiedziami, funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości kierowców oraz warunki przewozu pasażerów. Prowadzili również działania ukierunkowane głównie na ujawnianie sprawców wykroczeń, w szczególności tych najbardziej społecznie uciążliwych oraz przeciwdziałanie aktom wandalizmu, m.in. niszczenie urządzeń użytku publicznego, wybijania szyb w drzwiach wejściowych do klatek, uszkadzanie domofonów czy umieszczania na elewacjach graffiti.
W ciągu dwóch ostatnich tygodni na drogach powiatu Dzierżoniowskiego zatrzymano w sumie ośmiu nietrzeźwych kierujących. Poza jazdą "na podwójnym gazie" głównymi grzechami kierowców była nadmierna prędkość oraz wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. Na łamiących przepisy ruchu drogowego nałożono 203 mandaty karne. Pod policyjnym nadzorem znaleźli się także piesi - ich wykroczenia to przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz wtargnięcie na jednię, przed nadjeżdżający pojazd. Policjanci ukarali mandatami 28 pieszych.
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego skontrolowali 21 autobusów wyjeżdżających z dziećmi i młodzieżą na zimowiska. Zatrzymali łącznie 28 dowodów rejestracyjnych za stan techniczny pojazdów. Pomimo tak nasilonych akcji, wciąż jednak nie brakuje na drogach nietrzeźwych kierowców. 23 stycznia w Dzierżoniowie drogówka wyeliminowała z ruchu 39-letniego kierowcę Opla Corsy, który miał w organizmie aż 2,35 promila alkoholu. 29 stycznia tuż po godzinie 11;00 w Bielawie na ul. Berlinga został zatrzymany do kontroli 54-letni kierowca Mazdy MX-3, u którego alkomat wykazał blisko 2,2 promila alkoholu. 31 stycznia w Olesznej policjanci z posterunku w Łagiewnikach zatrzymali kierowcę motoroweru, który kierował tym pojazdem w stanie nietrzeźwym (wynik badania 2,31 promila).
Akcja "Bezpieczne ferie" to nie tylko działania na drodze. Policyjne patrole, zarówno umundurowane jak i po cywilnemu kontrolowały tereny miast oraz gmin powiatu. Policjanci ujawnili jeden przypadek niewłaściwego nadzoru rodzica i opieki nad małoletnią. 1 lutego w samo południe bielawscy funkcjonariusze zatrzymali 25-letnią kobietę, która mając ponad 2,8 promila "wracała chwiejnym krokiem" z 4-letnią córką. Ilość wypitego alkoholu oraz jej zachowanie wskazywało, że nie była w stanie sprawować należytej opieki nad dzieckiem, narażając je tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W trakcie działań policjanci ujawnili 64 przypadki popełnienia wykroczeń zakwalifikowanych jako społecznie uciążliwe. Było to głównie spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie miejsc publicznych oraz zakłócania porządku i spokoju.
Pracowite dwa tygodnie policji były również czasem spotkań profilaktyczno – edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Funkcjonariusze w trakcie spotkań, zwracali uwagę na bezpieczne formy spędzania czasu wolnego. Szczególną kontrolą były również objęte miejsca, w których zabawy mogły zagrażać życiu lub zdrowiu, tj. okolice akwenów wodnych, torów kolejowych, podnóża Gór Sowich. Funkcjonariusze policji nadzorem obejmowali również punkty, w których sprzedawany jest alkohol, sprawdzając, czy nie jest on sprzedawany osobom niepełnoletnim. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;
3) na kredyt lub pod zastaw
Za złamanie tych zakazów grozi grzywna. Ponadto ustawa przewiduje karę administracyjną w postaci obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu dla przedsiębiorcy.
Źródło: KPP w Dzierżoniowie
Przeczytaj komentarze (8)
Komentarze (8)
bez elementarnej wiedzy jeżdzą po ulicach za aprobatą policji!!!!!!!!!
zaraz beda pisac nauczyciele jak ciezko pracowali na feriach z mmlodzieza, a potem odezwa sie pracownicy stacji benzynowych jak ciezko pracowali przez ferie bo byl wiekszy ruch i wiecej kebabow dla dzieci zrobili.
jak to jest ze tylko po wioskach pisza takie bzdury. w duzych miastach nikt nawet nie wpadnie na pomysl takiego chorego wypracowania.
pamietajcie, miejsce psa jest na ulicy i tam ma pilnowac porzadku a nie dlubac w nosie za biurkiem i wymyslac chore wypracowania dla prasy
A oprócz tego skuterek winien byc sprawny technicznie i kierowca winien miec przynajmiej dowód rejestracyjny , OC i elementarną wiedze o przepisach ruchu drogowego!!!!!!!!!
Policja uprawia spychologię ???????????????