160 lat dzierżoniowskiego sportu w jednej książce

poniedziałek, 15.2.2021 07:30 2145 3

„Reichenbach/Dzierżoniów Historia sportowych pasji i polityki” to najnowsza publikacja poświęcona historii sportu w mieście, zarówno w jego niemieckim okresie, jak i w granicach państwa polskiego. Promocja książki i możliwość jej zakupu ruszy wiosną.

Pierwszą część opracowania, która obejmuje dzieje dzierżoniowskiego sportu w latach 1861–1945, tj. od zawiązania pierwszego związku gimnastycznego do końca niemieckich rządów w mieście przygotował dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten przeszło osiemdziesięcioletni zakres czasowy podzielony został na pięć okresów, które wyznaczają kolejne etapy usportowienia miejscowej społeczności: dziewiętnastowiecznego przełomu, przyspieszenia z początku XX w., trudnych lat wojennego i powojennego kryzysu, późniejszej ekspansji sportu i – wreszcie – nazistowskich „porządków”.

Część druga – autorstwa dra Bartłomieja Perlaka – przedstawia 75 lat sportu w polskim już Dzierżoniowie, począwszy od 1945 r., aż po czasy nam współczesne. Jego powojenne dzieje zostały ukazane najpierw w pięciu rozdziałach charakteryzujących poszczególne etapy rozwoju sportu w kontekście zachodzących w kraju zmian politycznych. W związku z tym szeroko omówione zostało tworzenie zrębów sportu po drugiej wojnie światowej oraz procesy zachodzące na przełomie lat 40. i 50. XX w., a także w trakcie następnych dziesięcioleci. Równie szczegółowo potraktowano kwestie sportu po przemianach politycznych, jakie nastąpiły w czerwcu 1989 r., a które stanowią najważniejszą cezurę najnowszej historii Polski.

Ponadto dla pełnej charakterystyki zagadnienia przedstawiony został rozwój infrastruktury sportowej, przy uwzględnieniu istotnej roli miejscowego ośrodka sportu i rekreacji. Natomiast dla usystematyzowania dynamiki rozwoju poszczególnych dyscyplin, w ostatnim rozdziale dokonano ich pełnego omówienia.

Książka daje szansę lepszego poznania miasta, poczynając od drugiej połowy XIX w., a kończąc na współczesności, ponieważ znajdują się w niej odniesienia do ogólnych przemian kulturowych, założeń politycznych czy militarnych. Ponadto zawiera ona również zapis indywidualnych i grupowych pasji, wysiłków na rzecz rozbudowy zaplecza sportowego, poprawy warunków życia i wizerunku miejscowości.
W połowie kwietnia, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju, planowana jest promocja wydawnictwa i rozpoczęcie sprzedaży, a także okolicznościowe spotkanie z autorami książki.

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

autor wtorek, 16.02.2021 23:18
Jako ciekawostka, ... w Lechii Dzierzoniów w pilkę nożną grał Marian Hebda. Partyjny więc został dyrektorem "Silesiany". Wróg 'Solidarności", radykalny komunista jak wielu innych dyrektorów z Dzierzoniowa.
ustawiacz maszyn środa, 17.02.2021 07:48
Miało być o sporcie, a wyszły jakieś żale. Pewnie z niedowartościowania i zawiści.. Pan Hebda od początku mocno był zaangażowany w sport w naszym mieście. Najpierw jako zawodnik a potem społecznie, jako działacz.Teraz niestety, ze względu na zły stan zdrowia i inne poważne, osobiste kłopoty wyłączył się z życia społecznego. Pan Hebda kopiąc piłkę jednocześnie kontynuował naukę. Ukończył kierunkowe studia i tak awansował. Za jego dyrektorowania SILESIANA była jednym z najbardziej wiodących i znanych zakładów w tej branży w całym kraju. Pracowało się dobrze i zarabiało też dobrze.Teraz nie został po Zakładzie kamień na kamieniu. Dawni pracownicy przechodząc koło ruin zakładu mają łzy w oczach. Partie W peerelu partie były różne,robotnicze,ludowe, demokratyczne. Akurat wybrał taką. Co znaczy był "radykalnym komunistą" ? Nie wiem skąd masz taką wiedzę, na dodatek, że był wrogiem Solidarności. Pisząc takie bzdury sprawiasz wrażenie "radykalnie ograniczonego" Pewnie gdybyś nie rzucał na szkołę kamieniami tylko pobierał nauki też byś kiedyś awansował.
ll poniedziałek, 15.02.2021 10:24
Super. Posiadam odznakę tego Towarzystwa z 1888r :), jest z herbem Dzierżoniowa