Wirtualny spacer po dzierżoniowskim muzeum

poniedziałek, 19.4.2021 09:00 5745 19

Choć wszystkie muzea w kraju są zamknięte, dzierżoniowską placówkę można odwiedzać – nie wychodząc z domu. Właśnie uruchomiliśmy wirtualny spacer po muzeum. Zapraszamy do oglądania ekspozycji.

W Mapach Google został opublikowany wirtualny spacer po Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie. Jest to doskonała sposobność, by w czasach pandemii podziwiać wystawy nie wychodząc z domu. Już od dziś można odwiedzać naszą placówkę muzealną on-line. Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Dostępne są wszystkie wystawy stałe, jak „DIORA – Legenda polskiej elektroniki”, historia miasta, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Izba Śląska, archeologia, ekspozycja kartograficzna, czy salonik mieszczański. Na parterze podziwiać można także aktualną wystawę czasową – „Świat zmysłów”.

Zwiedź wirtualnie muzeum

UM Dzierżoniów

 

Przeczytaj komentarze (19)

Komentarze (19)

poniedziałek, 26.04.2021 18:09
Okazuje się, ze Reichenbach tez miał muzeum. Mieściło się ono w dawnym Domu Strzeleckim, budynku , który znajdował się po drugiej strony gospody przy obecnej Piastowskiej 7.Heimatmuseum mieściło się na parterze, na piętrze był Dom Młodzieżowy- Jugendheim. Nie ma po nim śladu. Zbiory pewnie przepadły.
wielbiciel muzeów niedziela, 25.04.2021 17:55
To przynajmniej jest muzeum z wykwalifikowanym kustoszem. Polecam dla odmiany zajrzeć do Piławy Górnej. Jeden pokój, kilka eksponatów i etatowy pracownik. Toż dopiero edukacja, że o frekwencji nie wspomnę.
niedziela, 25.04.2021 20:38
Nie ma to jak historyk po podyplomowym muzealnictwie doskonale znający region.Nie wiem,po czym jest ten wasz pan,ale region zna doskonale .
środa, 21.04.2021 14:59
Diora nie istniała?
środa, 21.04.2021 17:56
Na terenie Diory, byłego zakładu tkackiego braci Cohnow w czasie wojny rękami robotników przymusowych dla wojska pracowała niemiecka Telefunken, produkujaca radiostacje.Wiezniowie przebywali w barakach na Wodnej, na terenie Wlokniarza i przylegających magazynów oraz jeszcze w jednym miejscu,którego nie mogę zidentyfikować z powodu niemieckiej nazwy. ulicy.Umierali tu i niedaleko.Groby oficjalne są pod Pieszycami.Gross- Rosen działo się na naszych ulicach.Miasto przetrwało wojnę, bo w kwietniu 45 Niemcy wysadzili siedzibę NSDAP wraz ze zgromadzoną do obrony bronią i zaczęli uciekać.
środa, 21.04.2021 18:24
Ośmielam się twierdzic,że historia Diory zaczyna się poniekąd od oddania budynku tkalni wybudowanej wg projektu Ewalda Buttgera w latach 1889-1891, a mogła się rozpocząć przez Holokaust i wojnę.
poniedziałek, 19.04.2021 18:53
Zeby to muzeum miało wartość edukacyjną, a nazwa jego brzmi Muzeum Miejskie, to to powinno być muzeum miasta." II wojna światowa w Dzierżoniowie"- nazizm zaczął się tutaj w 33, mieliśmy siedzibę NSDAP / ! /, wcześniej piękny Dom Kupiecki z kortami . Członków NSDAP było tutaj bodajże 1700, a nasze miasto / Reichenbach / było pierwszą miejscowością w rejonie, w której to ugrupowanie wygrało wybory- prawie 35 %. Cale miasto w czasie wojny było Gross- Rosen, bo Niemcy poszli na front. Poległo ich na froncie jak wynika z niemieckich statystyk około 1000. " Holokaust niemieckich Żydów", po których pozostały tylko domy, a muzeum jest w jednym z nich. Dwie ofiary leżą na żydowskim cmentarzu. Resztę wymordowano w obozach na terenie Polski i Niemiec. "Udział niemieckich Żydow w rozwoju miasta "- mamy ciekawa książkę pani Grużlewskiej.Szlakiem dzierżoniowskich gospód i zajazdów"- przeciekawa historia. Są miejsca, wystarczy zrobić zdjęcia. Tych miejsc było około 50." To były sale kinowe, gimnastyczne, poczty, itd." Sport w Reichenbach" wyszła teraz ciekawa książka panów Przerwy i Perlaka. Itd, itd, itd.
poniedziałek, 19.04.2021 18:56
I do tych wystaw prowadzić młodzież, zeby coś zostało w głowach, które za kilka lat wyjada za granicę.
poniedziałek, 19.04.2021 19:18
Kolejny temat- "Ewangelicy w Reichenbach."Jest w Świdnicy biskup Pytel.Musi mieć jakieś dokumenty.W byłym internacie Radiobudy jakieś diakonisy prowadziły dom dziecka.Ta wiedza ginie..
smoleń poniedziałek, 19.04.2021 19:03
To "narodowe" jak wszystko teraz- muzeum nie ma za cel pokazywania historii a jedynie w/g mnie zapewnienia stanowisk pracy
środa, 21.04.2021 22:02
No, oczywiscie. Dobry muzealnik z odpowiednim wykształceniem jest skarbem. Odpowiedni człowiek, na odpowiednim miejscu.
wtorek, 20.04.2021 20:12
Szablon,Felixie Danziger!Dopóki ktoś o tobie pamięta,żyjesz!
wtorek, 20.04.2021 20:12
Szalom!
wtorek, 20.04.2021 12:47
Obrazem dramatu niemieckich Żydów jest los Felixa Dancigera , właściciela domu towarowego na rogu Ząbkowickiej. Ten jeden z przywódców gminy żydowskiej odebrał sobie życie 11.05.38, kiedy na skutek aryzacji i prześladowań odebrano mu dom.Selma Danziger, Hans i Gertrud Reichowie zginęli w Sobiborze lub Belżcu. W Auschwitz Birkenau zginęła Frieda Auerbach,śliczna młoda przedszkolanka , i tak dalej, i tak dalej. Uważam, ze o tych ludziach należałoby wspomnieć w muzeum, bo jeśli my zapomnimy, nikt już nie będzie o nich pamiętał.To mieszkańcy naszego miasta !
wrrr wtorek, 20.04.2021 08:10
Niestety z racji odległości nie mogę osobiście zwiedzić muzeum w Dzierżoniowie. Ale z zaciekawieniem zobaczyłem prezentację produktów Diory i się załamałem. Dlaczego to wygląda jak garaż kolekcjonera? Radioodbiorniki samochodowe powinny być zabudowa w konsole przypominająca ich naturalne środowisko, w niektórych widać brak pokręteł. Smutnie tez wyglądają radiobudziki Pionier ułożone na stosiku. Jakaś wielka wieża z szufladą i podwójnym kaseciakiem? Nikt tak nie konfigurował sprzętu w tamtych latach. Na jakieś ścianie korpus do magnetowidu, nie wiem czy jest tam opis do tego, że to było wykonane na supernowoczesnej maszynie która pracowała kilka dni w miesiącu. Sala poświęcona II wojnie? Co ma wspólnego z Dzierżoniowem? Warto wspomnieć o tysiącach żydów, którzy przyjechali tu po wojnie i ślad po nich zaginął a ta historia została jakoś wymazana. Staram się ściągać na nasze ziemie wielu znajomych i każdy się zachwyca górami i klimatem naszego regionu. Wykorzystajcie ten potencjał
wtorek, 20.04.2021 12:16
Zgadzam się z wyjątkiem tego,co napisałeś o wojnie.W Reichenbach wojną była, bo byli tu więźniowie Gross-Rosen.Pracowali w miejscowych fabrykach. Uważam, a już o tym pisałem,że to muzeum nie uwzględnia wielu aspektów przeszłości naszego miasta.
wtorek, 20.04.2021 11:55
ten budynek poniemiecki jest cenniejszy do zwiedzania niż te muzeum.
wtorek, 20.04.2021 12:36
To jest budynek rodziny Cohnów, Niemców żydowskiego pochodzenia. Mało kto w Dzierżoniowie wie, ze Diora to fabryka tekstylna Cohnów. Ten biały budynek przy wejściu na ul,. Parkową to dom brata Cohna.Cohnowie stali się ofiarami nazizmu już po Nocy Kryształowej. Naziści zaczęli wtedy przejmować mienie Niemców Żydów. Gestapo konfiskowało przedmioty wartościowe , samochody, itp.Georg Cohn został zmuszony 29.10.38 do sprzedaży swojego majątku za bardzo zaniżoną cenę Otto Hueskerowi, który cieszył się poparciem nazistów. Cohnowie stracili papiery wartościowe, fabrykę z 802 krosnami, parcele willową,itd. Georgowi Cohnowi pozwolono na emigrację. Ta rodzina przetrwała Holokaust za granicą Niemiec. Myślę, ze w muzeum są jakieś elementy wystroju związane z rodziną i należałoby to uwypuklić. Na terenie powiatu Reichenbach na 80 fabrykantów było tylko 3 Żydów.
poniedziałek, 19.04.2021 17:52
Najbardziej mi się podoba salonik mieszczanski- he,he,he..