Ks. Stanisław Kucharski Honorowym Obywatelem Gminy Łagiewniki

niedziela, 30.10.2022 06:00 2625

27 października 2022 r. na trwałe zapisze się w historii społeczności gminy Łagiewniki. Na Uroczystej Sesji Rady Gminy Łagiewniki, radni podjęli uchwałę o przyznaniu szczególnego wyróżnienia. Po raz pierwszy od czasu przywrócenia samorządności na szczeblu gminnym w 1990 r. przyznano tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Łagiewniki”, jako wyraz najwyższego uznania za działalność na rzecz wspólnoty. Ksiądz Prałat Stanisław Kucharski, bo o nim mowa, został decyzją Rady pierwszym naszym „Civi Honorario” - Honorowym Obywatelem.

Sesję Rady Gminy Łagiewniki otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Dobromiła Szachniewicz od wprowadzenia sztandarów Gminy Łagiewniki i szkół. Po zrealizowaniu pierwszych punktów programu sesji Pani Przewodnicząca powitała zaproszonych gości. Rozpoczęła od powitania gościa szczególnego ks. prał. Stanisława Kucharskiego. Następnie przywitała Wójta Jarosława Tyńca, Grzegorza Kosowskiego Starostę Dzierżoniowskiego, Jolantę Zarzekę Zastępcę Wójta Gminy Dzierżoniów, Jarosława Węgłowskiego Burmistrza Gminy Niemcza, ks. prał. Zygmunta Kokoszkę Dziekana dekanatu Dzierżoniów, ks. kan. Dariusza Nowaka Proboszcza parafii w Radzikowie, ks. kan. Adama Woźniaka Proboszcza parafii w Jaźwinie, ks. kan. Artura Bilskiego Proboszcza parafii w Słupicach, Zastępcę Wójta Jacka Mikusa, dyrektorów szkół, zakładów budżetowych, organizacji społecznych, nauczycieli, uczniów.

Na zaproszenie Wójta Pana Jarosława Tyńca w naszej gminie gości Pan Gerwazy Longher z małżonką Victorią, poseł Niższej Izby Parlamentu Rumunii reprezentujący mniejszość Polską. Gerwazy Longher jest również Prezesem Związku Polaków w Rumunii. Goście zostali serdecznie przywitani na sesji. Realizując następny punkt Sesji Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tomasz Roszak odczytał opinię komisji ds. opiniowania wniosków w sprawie nadawania tytułów „Honorowego Obywatela Gminy Łagiewniki” lub „Zasłużonego o Obywatela Gminy Łagiewniki”. Następnie wnioskodawca o nadanie tytułu Księdzu Prałatowi Stanisławowi Kucharskiemu Wójt Jarosław Tyniec uzasadniając swój wniosek m.in. powiedział: „Dziękujemy dziś kapłanowi, który tak wiele razy stawał przy ołtarzu świątyń w Jaźwinie, Stoszowie i Uciechowie, sprawował msze święte, głosił kazania, spowiadał, błogosławił nowożeńców, chrzcił nowonarodzonych i zawsze był gotów do posługi duszpasterskiej. Skoro dziś honorujemy kapłana, to jednocześnie dajemy wyraz temu, że (bez względu na osobiste przekonania każdego z nas) rozumiemy rolę chrześcijaństwa i dostrzegamy jego miejsce w trwającej przez wieki kulturze duchowej i materialnej naszego narodu. Ksiądz Prałat Stanisław, proboszcz – senior parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, urodził się w 1946 r. w Wojborzu. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego rozpoczął studia we wrocławskim seminarium duchownym, które zwieńczył przyjęciem święceń kapłańskich 30.05.1970 r. Na pierwszą swoją placówkę został skierowany do Wilkanowa w dekanacie Bystrzyca Kłodzka gdzie pracował, jako wikariusz przez 8 lat. Decyzją biskupa wrocławskiego został następnie przeniesiony na 5 lat do parafii Wniebowzięcia NMP na Ołtaszynie we Wrocławiu. W roku 1983, ówczesny metropolita wrocławski, mianował Go proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, gdzie posługiwał przez 39 lat, aż do przejścia na zasłużoną emeryturę w czerwcu 2022 r.).

Jako proboszcz dał się poznać swoim parafianom z tej najlepszej duszpasterskiej i administracyjnej strony. Z myślą o potrzebach dzieci i młodzieży doprowadził do przebudowy parafialnego pomieszczenia na salę gimnastyczną, do uruchomienia w pomieszczeniach gospodarczych harcówki, kawiarenki internetowej i siłowni, zapewniając również ich wyposażenie. Dzięki kolejnym inicjatywom księdza prałata powstała kaplica cmentarna i dom pogrzebowy w Jaźwinie. W 2004 r. parafianie zgłosili swojego duszpasterza do ogólnopolskiego konkursu „Proboszcz Roku”. Spośród ponad 600 kandydatów znalazł się w pierwszej dwunastce i odebrał tytuł w Warszawie. W 2010 r., na wniosek ówczesnego biskupa świdnickiego, został uhonorowany przez Stolicę Apostolską jedną z najważniejszych godności kościelnych – prałatem – Kapelanem Jego Świątobliwości.

Na uwagę zasługuje fakt, iż ksiądz przez wiele lat wspierał duchowo i materialnie Ochotniczą Straż Pożarną, której był kapelanem. Od 2007 r. ksiądz Stanisław był założycielem, redaktorem naczelnym i wydawcą parafialnego miesięcznika „Dokąd idziesz”. Do września 2022 r. ukazało się 178 egzemplarzy udostępnianych również na forach internetowych. Niezwykłą popularnością w gminie, powiecie i o wiele dalej, cieszyły się „Parafiady Jaźwińskie” organizowane przez 25 lat w ogrodzie przy plebanii w Jaźwinie. Jubileuszowa, ostatnia odbyła się w 2018 r. Występy, loterie, konkursy i wszystkie inne oferowane atrakcje zawsze łączyła modlitwa. Ksiądz Stanisław organizował pielgrzymko – wycieczki wytyczając trasę, zakwaterowanie i zapewniał wymaganych przewodników. Ksiądz Stanisław był w parafii traktowany jak członek rodziny!

Nie jest możliwe zliczenie i wymienienie wszystkich aktywności i zaangażowania Księdza Prałata, jakich doświadczyli przez 39 lat duszpasterzowania parafianie Jaźwiny. Jego wielki charyzmat polega na niezwykłej pokorze i prostocie gdyż, aby być dobrym kapłanem, trzeba być dobrym człowiekiem”. Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Dobromiła Szachniewicz i Wójt Jarosław Tyniec wręczyli ks. prał. Stanisławowi Kucharskiemu Akt Nadania i medal „Honorowego Obywatela Gminy Łagiewniki”. Nastąpił czas przemówień gości, wręczania kwiatów i składania życzeń. Proboszcz parafii Jaźwina ks. kan. Adam Woźniak wręczył ks. Stanisławowi Kucharskiemu 39 róż to tyle ile lat posługiwał w Parafii w Jaźwinie.

Na zakończenie uroczystości wystąpiła absolwentka łagiewnickiej szkoły a obecnie uczennica dzierżoniowskiego liceum Zuzanna Kwiędacz śpiewając piękną piosenkę oraz wykonując utwór muzyczny grając na flecie poprzecznym. Otrzymała serdeczne podziękowania od księdza oraz gromkie brawa od zgromadzonych. Słodkim poczęstunkiem zakończyła się ta niezwykła Sesja Rady Gminy Łagiewniki.

          Tadeusz Szot
Moja Gmina Łagiewniki