Muzyka łączy pokolenia. G2 śpiewa i gra!

środa, 16.12.2015 15:41 4720

W ostatnim czasie uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy sympatycy Gimnazjum nr 2 w Bielawie mieli możliwość udziału w dwóch koncertach i choć charakter obu imprez był zupełnie różny, łączyły je: pasja artystów, sala pełna publiczności i świetna zabawa.

The Beatles, Sting, Oasis, Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd utwory tych wykonawców można było usłyszeć podczas występu cover bandu "Simple Acoustic Project". Świetlica szkolna zapełniła się publicznością, wśród której byli uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni przyjaciele. Już od pierwszych akordów członkowie zespołu mieli bardzo dobry kontakt z widownią, która żywiołowo reagowała na znane i mniej znane utwory. Były próby zbiorowego śpiewania popularniejszych kawałków oraz wybijanie rytmu piosenek przez klaskanie. Pomimo znacznej rozpiętości wiekowej publiczności wszyscy bawili się tak samo dobrze. Nie zabrakło również transparentów fanek zespołu. Po niemal dwudziestu utworach i dwugodzinnym koncercie publiczność skandowaniem domagała się bisów. 

Całe przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, jak mówi pan Łukasz Jaros (anglista w G2): "Było to dla mnie nieoczekiwanie pozytywne doświadczenie, pomimo wielu koncertów w innych miejscach, nigdy dotąd publiczność nie dopisała w takiej sile i energii. A wrażenia z koncertu nie gasną nawet dzisiaj i są wciąż żywe" Liczymy, że koncert nie był ostatnim występem tego rodzaju w naszym gimnazjum. Panu Łukaszowi gratulujemy talentu pasji oraz odwagi i otwartości. Pozdrawiamy również drugiego członka zespołu Pawła Cieślę 

Kolejny koncert odbył się w czwartkowy wieczór 10 grudnia. Był to Koncert Folkowy „Na ludową nutę”, w którym wystąpili: Chór i Soliści Gimnazjum nr 2 w Bielawie oraz gościnnie zespół Amber. Całe przedsięwzięcie od strony artystycznej, plastycznej oraz organizacyjnej nadzorowała pani Elżbieta Zachowska (nauczycielka przedmiotów artystycznych w G2, opiekun Chóru Gimnazjum nr 2 w Bielawie oraz szkolnego koła plastycznego). Występ odbył się w specjalnie zaaranżowanej na ludowo świetlicy szkolnej, w przygotowaniach scenografii pomogli uczniowie ze szkolnego koła plastycznego. 

Tym razem na widowni byli przedstawiciele trzech pokoleń: dziadkowie, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele, nie zabrakło również naszych absolwentów. Na scenie wystąpiło się niemal czterdzieścioro artystów: gościnnie – zespół Amber, reprezentacja Chóru G2 oraz inicjatorka przedsięwzięcia – pani Elżbieta Zachowska. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej znalazły się najbardziej znane melodie ludowe, wśród nich między innymi: „Hej sokoły”, „W murowanej piwnicy”, „My Cyganie” czy „Szła dzieweczka”  –  publiczność reagowała żywiołowo, niemal przy każdej piosence bardzo aktywnie włączała się do śpiewania, co było niewątpliwą zasługą „przełamania lodów” pomiędzy artystami i widzami. Pani Elżbieta Zachowska niczym wodzirej zachęcała wszystkich do wspólnego śpiewania i zabawy. W tej części koncertu najbardziej aktywni byli rodzice i dziadkowie, choć utwór „Szła dzieweczka” znany był wszystkim pokoleniom.

W drugiej części koncertu znalazły się bardziej współczesne piosenki folkowe, artyści zaprezentowali między innymi utwory: Brathanków, Eneja, Zakopower czy grupy Golec łorkiestra. Tym razem bardziej aktywna okazała się młodsza część publiczności, bo były to niejednokrotnie hity ostatnich miesięcy. Jednak jako, że muzyka łączy pokolenia, także i w tej części na widowni dominowały: śpiew, oklaski, poruszanie się w takt muzyki, a przede wszystkim dobra zabawa. 

Po półtoragodzinnym występie nadszedł finał koncertu, przy gromkich oklaskach podziękowano wszystkim artystom oraz inicjatorce imprezy. Na zakończenie wieczoru pojawił się na bis utwór: „Hej sokoły”, który wszyscy odśpiewali na stojąco. 

Tego typu przedsięwzięcia wpisują się w elementy podstawy programowej dla gimnazjum w zakresie przedmiotów artystycznych. Umożliwiają one uczniom świadomy odbiór utworów ludowych w postaci oryginalnej i stylizowanej oraz obcowanie z „żywą” muzyką. Takie koncerty, to również możliwość prezentacji umiejętności muzycznych i artystycznych uczniów oraz nauczycieli. Jednak wartością nadrzędną jest przede wszystkim wspólna międzypokoleniowa zabawa dzieci, rodziców oraz dziadków, co we współczesnym świecie jest już rzadkością.

Miło nam poinformować, że koncert zostanie powtórzony 22 stycznia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Art. Inkubatora II. Choć tego dnia szczególnie zapraszamy babcie i dziadków, to czekamy również na przedstawicieli młodszych pokoleń. Do zobaczenia