Nadano imię pieszyckiej Izbie Pamięci Narodowej

poniedziałek, 14.11.2016 10:20 7355 9

Od 10 listopada 2016 r. pieszycka Izba Pamięci Narodowej ma imię. Tę wiadomość oficjalnie ogłoszono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieszycach. Uroczysta sesja była częścią obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Patronem Izby Pamięci Narodowej w Pieszycach został bohater czterech wojen polsko - ukraińskiej, polsko - sowieckiej, wojny obronnej w 1939 roku oraz kampanii wojennej w Afryce Północnej i we Włoszech, a jest to St. ogniomistrz Kazimierz Piwowarczyk – wyjaśnia Zdzisław Maciejewski - sekretarz Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pieszycach. – Wiele eksponatów, które zgromadziliśmy w ostatnich latach w naszej siedzibie dotyczą właśnie osoby ogniomistrza.

W sesji udział wzięli pieszyccy kombatanci, a także działacze, dzieci i młodzież ze szkół, jak również przedstawiciele 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Wśród zaproszonych gości był także ppłk Marek Kwiatkowski - wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu, który wręczył jedenastu osobom Złote Medale „XXXV-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Te wyróżnienie otrzymali: Jadwiga Kowalska, Dorota Konieczna–Enozel, Edward Szatkowski, Lucja Serafin, Władysław Sarna, Julian Mazur, Jan Gerbera, Kazimierz Rudnicki, Zdzisław Oleksiak, Józef Przeorek, Zdzisław Maciejewski.

- Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę dzisiaj stać przed państwem i wręczać Złote Medale – mówił ppłk Marek Kwiatkowski - wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu. – To wyróżnienie otrzymują osoby, które w sposób szlachetny wykonują powierzone zadania w kontaktach międzyludzkich, a także patriotyzmu i użytecznego zaangażowania na rzecz społeczeństwa i drugiego człowieka.

Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć premierę reportażu autorstwa Zdzisława Maciejewskiego i Dawida Cecha, dotyczącego Pieszyc i sylwetki St. Ogniomistrza Kazimierza Piwowarczyka, jak również przygotowany przez uczniów SP nr 1 w Pieszycach program artystyczny.

- Na Placu Kombatantów
11 listopada w Gminie Pieszyce kontynuowano obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na Placu Kombatantów w Pieszycach spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, radni, a także delegacje Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pieszycach, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – zarząd Rejonowy w Pieszycach, przedstawiciele pieszyckich sołectw, Ochotniczej Straży Pożarnej w Piskorzowie, Policji, delegat Sudeckiego Centrum Onkologii i Szkoły Przyszpitalnej, przedstawiciele Zakładów Pracy – Zakładów Tkanin Technicznych Technotex S.A., Stowarzyszenia Gór Sowich „Pasjonat”, delegacja Stowarzyszenia „Być dla Pieszyc”, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Sekcja Pieszyce, a także delegacja 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej oraz delegacje pieszyckich placówek oświatowych.

- Dumni jesteśmy z naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy z woli niepodległości i narodowego entuzjazmu, z czynnej walki i zrywu narodowowyzwoleńczego wykuli potężne fundamenty Polski niepodległej – mówiła w swoim przemówieniu Dorota Konieczna – Enozel, burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce. – Winni jesteśmy im cześć, szacunek i nieprzemijającą pamięć, co czynimy będąc dzisiaj w tym miejscu.

Po wygłoszonym przez burmistrz Pieszyc Dorotę Konieczną – Enozel przemówieniu, delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej i wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowały do kościoła pw św. Jakuba na Mszę Świętą w intencji ojczyzny.

Foto.: UMiG Pieszyce

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

poniedziałek, 14.11.2016 16:43
ENOZEL ODZNACZONA - TO JAKIŚ ABSURD, JAKIEŚ KONKRETNE CZYNY TA...
sobota, 19.11.2016 03:04
lewatywa ma i to duzo wazniejsze niz pinokio mimo dzikiej...
K. poniedziałek, 14.11.2016 18:00
A fantastyczne Centrum Kultury stoi puste.
Dominik czwartek, 17.11.2016 22:15
No przecież wiadomo, że lepiej (taniej, prosciej) zrobić takie obchody...
poniedziałek, 14.11.2016 22:36
Panie Maciejewski jak pan byłeś kierownikiem wydziału komunikacji za czasów...
wtorek, 15.11.2016 07:39
Pop...ło ci się coś petencie ....
wtorek, 15.11.2016 10:40
Pan Maciejewski zaczynał jako likwidator szkód w PZU, potem kierownik...
wtorek, 15.11.2016 11:30
A gdzie jest napisane , że jest...
wtorek, 15.11.2016 12:31
MACIEJEWSKI BYŁ KONFIDENTEM SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - lista Wildsteina