Partnerzy społeczni apelują do Ministerstwa Rozwoju o zmianę zasad korzystania ze środków na kształcenie ustawiczne

poniedziałek, 28.8.2017 19:50 583 0

Kształcenie pracowników odpowiadające na potrzeby pracodawców to wyzwanie dla obecnego rynku pracy. Fundusze unijne pozwalają na podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych.  Dzięki projektom unijnym osoby dorosłe mogą otrzymać wsparcie na kształcenie w formach pozaszkolnych organizowane we współpracy z przedsiębiorcami. W praktyce, realizacja tych projektów jest jednak znacząco utrudniona. Partnerzy społeczni z Dolnego Śląska zabiegają w Ministerstwie Rozwoju o zmiany zasad korzystania ze środków na kształcenie ustawiczne dorosłych.

Fundusze unijne pozwalają na sfinansowanie podnoszenia przez osoby dorosłe kompetencji i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, inne kursy uzupełniające wiedzę i umiejętności). Partnerzy społeczni, członkowie Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, wskazali na to, że realizacja projektów adresowanych do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności na zaproponowanych zasadach może okazać się niemożliwa.

Zaproponowano by proces wyboru kursów nie odbywał się tylko za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych (BUR) – ogólnodostępnej platformy zawierającej oferty różnorodnych usług rozwojowych (szkolenia, kursy zawodowe, doradztwa, studia podyplomowe). Powyższe wynika z tego, że w BUR nie ma odpowiedniej liczby zarejestrowanych usług rozwojowych. Dla przykładu w województwie dolnośląskim oferta kwalifikacyjnych kursów zawodowych to tylko 5 usług, z czego 3 usługi dotyczą nauki języka obcego. Okoliczności te pogarsza fakt pojawiających się problemów z funkcjonowaniem systemu BUR takich jak jego nieczytelność, trudności w zakładaniu kont, czy też w zapisywaniu się na usługę i generowaniu potwierdzeń zgłoszeń na usługę.

W związku z tym zobowiązanie do stosowania przez uczestników projektów Bazy Usług Rozwojowych w praktyce rodzi ryzyko nieznalezienia wykonawcy usług szkoleniowych i w konsekwencji niezrealizowania z powodzeniem projektów szkoleniowych.

Partnerzy społeczni rekomendują wprowadzenie pozytywnych zmian. Jedna z nich – zwolnienie z obowiązku wpisu lub rejestracji w BUR znacząco zwiększy dostępność potencjalnych wykonawców na rynku oferujących odpowiednie kursy, jednocześnie poszerzając ich ofertę.

Do Ministerstwa Rozwoju z apelem w sprawie wprowadzenia potrzebnych zmian - bardzo ważnych z perspektywy rozwoju rynku pracy -wystąpili partnerzy społeczni i gospodarczyz Dolnego Śląska, a wśród nich - Dolnośląscy Pracodawcy, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Sudecka Izba Przemysłowo- Handlowa, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Fundusze unijne na podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych osób dorosłych w formach pozaszkolnych, organizowanych we współpracy z pracodawcami/przedsiębiorcami można będzie otrzymać dzięki działaniu 10.4 - Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy – konkurs horyzontalny – typ projektu F w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Dolnośląscy Pracodawcy,
regionalny związek pracodawców Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)