Podróże z „Ananasem”

wtorek, 13.10.2015 09:40 1144 0

Kolejny już raz uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego,Niepublicznego Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy i Szkoły Wielozawodowej w Bielawie wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom ”Ananas” działające przy tych szkołach. Celem podróży były atrakcje turystyczne Dolnego Śląska, a więc to co warto zobaczyć w najbliższym sąsiedztwie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Książu, największej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, charakteryzuje się wielością stylów architektonicznych a wyróżnia pięknem. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali bogatej historii zamku na przestrzeni wieków, wysłuchali wielu ciekawostek z życia rodziny Hochbergów, a przede wszystkim obejrzeli różnorodne wnętrza pałacowe, wędrując szlakiem zwiedzania od Piastów po II wojnę światową.

Następnie wycieczka wyruszyła do najbardziej tajemniczego miejsca w Górach Sowich Kompleksu Riese (Olbrzym), do obiektu militarnego na terenie Gór Sowich w kompleksie Rzeczka. W czasie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się ,że od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia, do dziś budzących ciekawość zwiedzających. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom, dziś mogą to oglądać wszyscy zwiedzający. Chwilą ciszy uczczono ich pamięć oddając tym samym im hołd.

Następnym etapem wycieczki był zamek Grodno położony na szczycie góry Choina. Po trudach wspinaczki młodzież z uwagą wysłuchała opowieści przewodnika,który w sposób niezwykle interesujący i dowcipny opowiadał różne historie i legendy związane z zamkiem, co w połączeniu z zaskakującymi efektami akustycznymi wywołało zamierzony skutek.Jednak największe zainteresowanie zwiedzającej młodzieży wzbudziły licznie wyeksponowane wymyślne narzędzia tortur.

Po obiedzie, który zaserwowała uczestnikom wycieczki Karczma Jadłem i Piwem Obfita w Nowej Rudzie nastąpił ostatni jej etap , tj. zwiedzanie kopalni w Nowej Rudzie. W podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda przewodnicy zaprezentowali sposoby zabezpieczania chodników i opowiedzieli o stosowanych niegdyś metodach pracy górników. Na tej trasie można też było zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Uczestnicy wycieczki skorzystali z możliwości przejechania się kolejką podziemną ,dodatkową atrakcję stanowiły całkowite ciemności oraz duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni, do dziś mieszkający w sztolni,aby straszyć przybyłych turystów.

Zamknięciem wycieczki była wizyta w Muzeum usytuowanym w części naziemnej, gdzie w 4 salach zgromadzono różne eksponaty górnicze łącznie z oryginalną dyspozytornią stanowiącą kiedyś centrum zarządzania kopalnią. Po trudach zwiedzania nastąpił powrót do domu ,co uczestnicy wycieczki przyjęli z równym zadowoleniem.Wycieczkę wszyscy uznali z niezwykle udaną,dostarczyła wielu cennych ,nowych nieznanych uczniom informacji,ale też wielu przeżyć i wrażeń. Środki na sfinansowanie wycieczki Stowarzyszenie pozyskało z Fundacji Bankowej im. dr Mariana Kantona działającej przy Banku PKOSA.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)