REKORDOWA LICZBA „ Gruntów na Medal ”z DOLNEGO ŚLĄSKA

poniedziałek, 30.5.2016 09:40 586 0

Dwanaście dolnośląskich gmin przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu  „Grunt na medal” organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Marszałków Województw oraz Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów ( na Dolnym Śląsku DAWG sp. z o.o.). Gminy zgłosiły aż 15 gruntów, co jest rekordem w skali kraju. Obecnie wewnętrzna komisja ekspertów Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG, ocenia grunty.

- Kryteria były bardzo rygorystyczne. Automatycznie z konkursu wykluczonych zostało bardzo wiele potencjalnie atrakcyjnych lokalizacji. Sądziliśmy, że z Dolnego Śląska zgłoszonych zostanie najwyżej 8-9 nieruchomości. Tymczasem gminy stanęły na wysokości zadania i z naszego regionu w konkursie bierze udział aż 16 gruntów. To ewenement potwierdzający tezę, że nasz region wciąż należy do najbardziej atrakcyjnych w Polsce pod względem inwestycyjnym    - mówi Mariusz Sinior, ekspert DAWG zajmujący się obsługą inwestorów. 

Konkurs" Grunt na Medal"  jest wyjątkową formą promocji gmin na forum międzynarodowym.- wyłania i promuje tereny kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. 

- Udział w konkursie daje nam dodatkowe możliwości pozyskania nowych inwestycji, również zagranicznych, oraz wiedzy na temat preferencji inwestorów. Zwycięzcy konkursu mogą pochwalić się logo „Grunt na Medal" we wszystkich materiałach promocyjnych. Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych PAIiIZ i w regionie Centrum Obsługi Inwestora  traktują wyróżnione działki preferencyjnie, wskazując je inwestorom jako najciekawsze lokalizacje potencjalnych projektów - mówi Urszula Łażewska z Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy Polkowice. 

Inna ze zgłoszonych gmin- Kobierzyce-  jest trzykrotnym laureatem konkursu „Grunt na Medal”. Trzy grunty inwestycyjne położone w  miejscowości Magnice zostały nagrodzone w  latach 2005, 2010 oraz w 2014 i uznane za najlepsze w województwie dolnośląskim.  - Otrzymane tytuły oznaczały dla nas  dodatkową promocję terenu i większą szansę na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Obecnie na tych terenach swoje inwestycje ulokowały takie firmy jak m.in.: Centrum Sprzedaży Poleasingowej EFL oraz Centrum Dystrybucyjne Grupy AB. Przyznane tytuły oznaczają nie tylko podniesienie wartości nagrodzonych terenów, ale również podnoszą prestiż całej gminy. Świadczą o tym, iż w oferta inwestycyjna jest przygotowana w sposób profesjonalny, a  przyznany nam tytuł jest potwierdzeniem właściwie obranego kierunku zarządzania gminą.

 - Ze wszystkich zgłoszonych w tym roku lokalizacji do 30 maja wyłonimy najlepszą szóstkę. To będzie trudne zadanie bowiem wszystkie grunty spełniają najwyższe wymagania. Tzw. Top 6 będzie przez nas szczególnie rekomendowana PAIiZ oraz potencjalnym inwestorom. Ale wszystkie zgłoszone do konkursu grunty trafią do rządowej o bazy najlepszych terenów inwestycyjnych w Polsce - mówi Andrzej Jamrozik,  prezes DAWG sp. z o. o.

Do konkursu można było zgłaszać jedynie tereny niezabudowane (greenfield) przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha. Z udziału  wykluczone były grunty Specjalnych Stref Ekonomicznych, Parków Przemysłowych i Technologicznych oraz te, które zwyciężyły w poprzednich edycjach konkursu "Grunt na Medal". Ostatecznie udział w plebiscycie wezmą gminy: Bielawa (2 tereny – 2 i 5 ha), Czernica ( 1 teren -77 ha),  Długołęka ( 1 teren -11 ha), Legnica (1 teren- 2 ha), Malczyce (2 tereny – 5 i 3 ha),  Mietków (1 teren -3 ha), Nowogrodziec ( 1 teren- 158 ha), Oborniki Śląskie  ( 1 teren-  91 ha), Radwanice ( 1 teren- 10 ha), Strzelin ( 1 teren- 90 ha), Wiązów ( 1 teren - 101 ha), Wisznia Mała ( 1 teren-  2,5 ha) , Złotoryja ( 1 teren- 18 ha). Większość zgłoszonych gruntów jest własnością gmin, jednak w kilku przypadkach samorządy zgłosiły działki prywatne i Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)