Slow Road na Dolnym Śląsku, czyli podróże w duchu Slow Life

wtorek, 18.10.2016 10:07 785 0

Z inicjatywy grupy pasjonatów slow drivingu powstało w Polsce przedsięwzięcie Slow Road, poświęcone tematyce podróżowania bocznymi drogami do miejsc wpisujących się w filozofię życia w stylu slow. 

Slow Road ma na celu promocję stylu życia polegającego na jak najczęstszym, całorocznym organizowaniu „ucieczek z miasta” i „wolnych weekendów” daleko od utartych szlaków. – Chcemy, by wszyscy zainteresowani nurtem slow mieli łatwy dostęp do miejsc godnych polecenia. Dlatego wyszukujemy najciekawsze propozycje i sprawdzamy je, zbierając przy okazji materiały fotograficzne i filmowe. Docelowo chcemy opracować wyjątkowy przewodnik dla zwolenników takich podróży, by zainteresowani wartościami slow mogli skorzystać z naszej mapy i zaplanować weekendowe wyjazdy czy dłuższe urlopy – z dala od tłumów i hałasu – tłumaczy Magdalena Węglewska, Dyrektor PR Mazda Motor Poland.

Na ten moment organizatorzy odwiedzili trzy województwa – dolnośląskie, świętokrzyskie oraz łódzkie. Poniżej prezentujemy wybrane miejsca, które mogą posłużyć jako inspiracja na weekendowy wypad za miasto i odpoczynek w duchu slow.

Centrum Nauki i Sztuki w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Oferta centrum z jednej strony zaskakuje innowacyjnością, a z drugiej pokazuje od zupełnie innej strony funkcjonowanie przemysłu. Można tu skomponować własną muzykę z odgłosów maszyn górniczych, skorzystać z warsztatów ceramiki, przejść podziemną trasę czy spojrzeć z wieżywidokowej na Wałbrzych. Do tego historycznego świata zabiorą Was niezwykli ludzie – górnicy, którzy przed laty tu pracowali!

Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków natura porozrzucała po lesie w najbardziej północnej części Gór Stołowych. Do największych atrakcji należą skalne formacje jak np. klasyczne skalne grzyby, wieże czy ambony, ale urzeka tu również piękna przestrzeń i malownicze lasy. Spacerować można według własnego uznania, bo  teren nie jest rozległy. W weekendy na polanie rządzą piknikowe koce i miłośnicy kiełbasek z ogniska. Warto pomyśleć o takim leśnym pikniku. To miejsce nadaje się do tego idealnie!

Szyprówka – Chata pod Sową

Widok na góry, pyszne jedzenie i dobre piwo – to coś, co przyciąga tu coraz więcej osób. Sukces tego miejsca tkwi w oddanych bez reszty właścicielach i ich bezkompromisowym podejściu do prowadzenia Szyprówki – bo tylko odważni właściciele wywieszają na barze kartkę, że nie sprzedają piwa z sokiem czy podają zdrowe dobre dania tuż przy szlaku turystycznym, gdzie można zarobić na fastfoodzie fortunę.

Jaskinia Niedźwiedzia

Historia tego miejsca rozpoczyna się 50 milionów lat temu. Pierwsza kropla uderza o skałę, pierwszy ruch ziemi tworzy szczelinę, w której przez miliony lat tworzył się będzie świat pełen magii i uroku. Około 1,8 mln lat temu proces ten zakończył się, a miejsce to było schronieniem dla zwierząt, które przed wiekami żyły na ziemi. Przede wszystkim jaskinia była królestwem niedźwiedzia. To jego szkielet możemy podziwiać przed wejściem – był on o wiele większy i cięższy od największych obecnie żyjących przedstawicieli jego rodziny. Waga tych gigantów dochodziła do 900 kg!

Po drodze do jaskini można zatrzymać się przy parku linowym w smażalni ryb „Nad stawami”, gdzie można skosztować bardzo smacznego pstrąga. Z parkingu przejście do jaskini zajmuje około 30 min, które można przejść spacerem po pięknym lesie.

Restauracja Babinicz

Eko grill? Szyba, przez którą można zobaczyć, jak pracują kucharze? Zioła i przyprawy z własnego ogródka tuż za restauracją? Tak! To wszystko znajdziecie w Restauracji Babinicz – bardzo urokliwym miejscu nieopodal Szczawna Zdroju. Skosztujcie koniecznie pysznej zupy szczawiowej, półgęsek, jesiotra, sandacza i przegrzebek – smakują naprawdę wyśmienicie. Polecamy także deser z własnoręcznie robionych lodów z czekoladą, sosem chili i czerwonym pieprzem – niesamowite połączenie smaków! Ogromnym plusem tego miejsca jest także fakt, że kelner to nie tylko łącznik na linii stolik – kucharz, ale także znawca karty i opiekun gościa.

Przyłącz się do Slow Road!

Aktywne zwalczanie nerwowego pośpiechu, jazda dla czystej przyjemności, unikanie tłumów, zdrowe jedzenie, przyroda, architektura i „święty spokój” w dobrym wydaniu – tak w kilku słowach można określić założenia projektu Slow Road. – Mamy nadzieję, że okaże się on najlepszą polską inicjatywą wspierającą rozwój regionów i promującą wysoką jakość i kulturę w myśleniu o tzw. stylu życia. – podsumowuje Magdalena Węglewska.

Inspiracje i aktualne informacje na temat projektu można także znaleźć na profilu Slow Road na Facebooku: https://www.facebook.com/ProjektSlowRoad/

Organizator projektu: Mazda Polska

Patron projektu: Polska Organizacja Turystyczna

Partnerzy merytoryczni: Magazyn {slow}, KUKBUK

Patroni medialni: National Geographic Traveler, Slow Life Food & Garden

Dodaj komentarz

Komentarze (0)