System ostrzegania - dziś kontrola sprawności, kto i w jaki sposób informuje nas o zagrożeniach?

środa, 24.4.2024 08:38 2188 1

Dzierżoniów, podobnie jak większość polskich miast, ma system wczesnego ostrzegania i alarmowania. Umożliwia on emitowanie dźwięków alarmowych i komunikatów głosowych w sytuacjach zagrożenia. To system specjalnych głośników rozmieszczonych w różnych częściach Dzierżoniowa.

Fot: www.gov.pl

W ostatnich dniach, w ramach cyklicznego przeglądu, sprawdzono jego gotowość do użycia i poddawany konserwacji. Dziś w ramach testów sterownia systemu pomiędzy godziną 12.00 a 15.00 w Dzierżoniowie możemy usłyszeć sygnały dźwiękowe.

System ostrzegania i alarmowania to jedna z możliwości informowania o zagrożeniach.  Jeśli chcemy otrzymywać komunikaty o zagrożeniach warto skorzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). To darmowa usługa umożliwiajaca powiadamianie obywateli o zagrożeniach przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

RSO pełni również rolę edukacyjną. W systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w RSO umieszczane są także ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). Ponadto, w systemie zamieszczone są też inne ostrzeżenia np. drogowe.

Powiadomienia i ostrzeżenia RSO pojawiają się:

  • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
  • na kanałach w TVP (telegazeta str. 430 lub 190 , platforma hybrydowa (HbbTV), napisy DVB),
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

środa, 24.04.2024 10:14
Zacznijcie ogarniać temat schronów, nie bawicie się w DJ.