komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Borysa, Filomeny

We Wrocławiu otwarto Honorowy Konsulat Republiki Turcji

czwartek, 5.12.2019 22:06 , komentarze: 0 , odsłony: 565
kategorie artykułu:

We Wrocławiu swoją działalność rozpoczął Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji. Funkcję Konsula Honorowego objął Wojciech Kamiński, znany wrocławski notariusz. Nowo powołany konsul swoje działania skoncentruje na wsparciu współpracy polsko-tureckiej i realizacji projektów biznesowych, turystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.

To trzecia turecka instytucja tej rangi w Polsce. Konsulaty Honorowe Republiki Turcji działają już w Gdańsku i Poznaniu.

Z nowo otwartej placówki we Wrocławiu cieszy się ambasador Turcji w Polsce, który zwraca uwagę na dużą rangę wydarzenia: – Turcję i Polskę łączy wyjątkowa, wielowiekowa przyjaźń.
W 2014 roku oba nasze kraje świętowały 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Niewiele jest krajów na świecie, które mogą poszczycić się taką historią. Przez ponad 600 lat obydwa państwa utrzymywały silne więzi polityczne, a także bliskie relacje handlowe i kulturalne. Wraz z rozwojem naszej współpracy gospodarczej liczba Turków mieszkających w Polsce stopniowo wzrasta. Polskę zamieszkuje obecnie około 12 tysięcy obywateli tureckich. Są wśród nich przede wszystkim przedsiębiorcy mieszkający w Polsce od 20-30 lat, a także studenci wyższych uczelni oraz wykwalifikowani pracownicy młodego pokolenia. Turcy i Polacy żyją  i pracują w Polsce we wzajemnej harmonii – mówi J.E. Tunç Ügdül, ambasador Turcji w Polsce. – Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, cieszymy się z inauguracji działalności Honorowego Konsulatu Generalnego Republiki Turcji w pięknym mieście Wrocławiu, tętniącej życiem stolicy Dolnego Śląska. Jesteśmy pewni, że Konsulat Honorowy we Wrocławiu będzie efektywnie współpracował z tureckimi Konsulatami Honorowymi w Poznaniu i Gdańsku, a konsul Wojciech Kamiński jest w pełni oddany sprawie wzniesienia naszych już znakomitych relacji dwustronnych na nowe wyżyny.

Dla Cezarego Przybylskiego, marszałka województwa dolnośląskiego wydarzenie ma duże znaczenie gospodarcze. – Dolny Śląsk leży w samym sercu Europy i w sposób naturalny splatają się tu kontakty dyplomatyczne wielu państw. Jako region otwarty wiele obiecujemy sobie po otwarciu Konsulatu Honorowego Turcji we Wrocławiu. To ważny partner gospodarczy Polski, ale także dolnośląskich firm – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Szlaki przetarła obecna od kilkunastu lat na rynku tureckim firma Selena. Zacieśnienie kontaktów pozwoli wrócić do rozmów na temat połączeń lotniczych z Wrocławia do Stambułu. Tamtejszy nowy port lotniczy to brama do Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej.

Z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podkreśla międzynarodowe aspiracje miasta i otwartość jego mieszkańców na wymianę kulturową z innymi krajami i narodowościami. – Tworzymy miasto wielokulturowe, dlatego niezmiernie się cieszę z otwarcia kolejnego konsulatu honorowego i objęcia funkcji konsula właśnie przez Wojciecha Kamińskiego. Dzięki takim inicjatywom Wrocław staje się miastem jeszcze bardziej przyjaznym i gościnnym­ – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

Konsulat Honorowy Republiki Turcji znajduje się na Placu Solnym 2/3 we Wrocławiu. Nowo powołany konsul, Wojciech Kamiński to współzałożyciel dużej wrocławskiej kancelarii notarialnej. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży i wszechstronną wiedzę z dziedziny prawa i biznesu. Od lat wspiera także projekty charytatywne i inicjatywy społeczne. Włada trzema językami: hiszpańskim, angielskim i niemieckim. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. – Objęcie funkcji konsula traktuję jako ogromny zaszczyt i wyróżnienie. To docenienie mojej wieloletniej działalności we Wrocławiu na rzecz społeczności i biznesu – mówi Wojciech Kamiński. – Funkcje notariusza i konsula wiążą się z zaufaniem publicznym i są do siebie podobne. Jestem przekonany, że połączenie tych obszarów pozwoli na wypracowanie znakomitych rezultatów – dodaje.

Działania konsulatu zlokalizowanego we Wrocławiu obejmą województwa dolnośląskie, lubuskie i opolskie. Nowo powołany konsul zamierza rozwijać współpracę polsko-turecką, pomagać firmom tureckim działającym w Polsce oraz obywatelom Turcji mieszkającym i przebywającym na terenie województw podlegających konsulatowi. Wojciech Kamiński zapowiada, że w pierwszej kolejności skoncentruje swoje działania na zacieśnieniu wymiany gospodarczej z Turcją, projektach kulturalnych i wsparciu rozwoju turystyki. – Bardzo istotne są także możliwości współpracy polsko-tureckiej w zakresie edukacji i inicjowania wymiany naukowej i studenckiej między uczelniami z Polski i Turcji – podkreśla konsul Kamiński. – Turcja to piękny kraj z długowiecznymi tradycjami oraz różnorodną kulturą. Mamy wiele możliwości wspólnego działania w różnorodnych dziedzinach.

Honorowy Konsulat Generalny Turcji we Wrocławiu
Adres
: pl. Solny 2/3, 50-060 Wrocław
Kontakt: + 48 607 11 22 44, [email protected]
Godziny otwarcia: wtorki w godzinach od 12.00 do 14.00 (po wcześniejszym umówieniu)

 

Wasze komentarze

wczoraj, 12 godz temu
sobota, 8.8.2020 21:45
sobota, 8.8.2020 21:15
2
piątek, 7.8.2020 21:50
piątek, 7.8.2020 11:30
piątek, 7.8.2020 11:20
2
czwartek, 6.8.2020 21:25
czwartek, 6.8.2020 14:00
1
piątek, 7.8.2020 01:00
4
czwartek, 6.8.2020 15:18
2
czwartek, 6.8.2020 15:04
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status