XV Dzień Kresowiaka - relacja Tadeusza Szota

poniedziałek, 18.4.2016 12:00 1081 0

17 kwietnia 2016 r. w GOKBiS w Łagiewnikach już po raz 15 odbył się Dzień Kresowiaka. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch. Po mszy świętej ksiądz biskup poświęcił mowy Krzyż Misyjny ufundowany przez rodzinę Januszkiewicz właścicieli firmy „Zamech” a następnie delegacje urzędów, szkół i organizacji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Kresowiaków, przy którym wartę honorową pełnili harcerze z Hufca ZHP w Łagiewnikach. Kwiaty zostały złożone również na grobie ks. Bogdana Czemplika, który należał do organizatorów pierwszych Dni Kresowiaka w Łagiewnikach. Na spotkanie przy herbatce uczestnicy udali się w sali Domu Kultury na drugą cześć uroczystości, którą tradycyjnie rozpoczęli harcerze w asyście pocztów sztandarowych. Następnie odśpiewano hymn narodowy. Bardzo miłą niespodzianką było wręczenie odznaczeń przyznanych przez Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej dla ks. bp Adama Bałabucha za coroczne wspieranie uroczystości Kresowych, dla Pani Aliny Kowalskiej polonistki z łagiewnickiego gimnazjum za organizację uroczystości, pisanie scenariuszy i wspólne z innymi wychowawcami przygotowywanie młodzieży do występów oraz hm Ryszarda Gacka Komendanta Chorągwi ZHP w Łagiewnikach. Dyplom za udział i wieloletnie uświetnianie śpiewem i swoją obecnością uroczystości otrzymał chór CANZONA z Olesznej.

Tradycją już się stało, że wszystkie gminne uroczystości rozpoczynają przedszkolaki z łagiewnickiego Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu”. Tak było i tym razem. Nasi milusińscy dla pokazali prawdziwy sceniczny pokaz śpiewu i tańca. Zostali nagrodzeni gorącymi oklaskami. Następnym punktem był program przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach pt. „Kresowe Historie”. Młodzież w powadze i wielkim skupieniu przedstawiła program rozpoczynający się od słów „Każdy z nas ma swoje korzenie, swoją Małą Ojczyznę, skrawek ziemi, gdzie nas poznają, gdzie możemy się schronić w mowie, w uczuciach, a nawet w milczeniu. To zakątek wszelkiego bezpieczeństwa. Czasami losy historii zmuszają nas do opuszczenia na zawsze tego miejsca, szukamy gdzie indziej naszej życiowej przystani. Jednak nawet gdy odejdziemy setki mil od stron rodzinnych, podążają one naszym śladem, tkwią w naszej pamięci i gospodarują w niej jak matka w domu.”

W atmosferze zadumy, wspomnień i śpiewie chóru CANZONA zgromadzeni na sali goście w wielkim skupieni uczestniczyli w spotkaniu i przenosili się myślami na Kresy. Młodzież swój  występ kończyła słowami „Okupacja sowiecka i niemiecka, deportacje, łagry, obozy, masowe i okrutne mordy polskich wsi i koloni przez sotnie ukraińskich nacjonalistów.

Te tragiczne doświadczenia ostatniej wojny, pamięć rodzinnych gniazd, po których często ślad nie został w Zagajach, Janowej Dolinie, Hucie Stefańskiej, Rudni, Niemili, Dermance, Lewaczach, Tarnowicy Polnej i wielu innych, wspomnienia o tych, których prochy zostały na wschodzie”.

Po tym wymagającym skupieniu występie nastał czas na występy naszych gminny chórów. Rozpoczął chór „Legato” z Sienic a następnie śpiewał w rzucających się w oczy czerwonych strojach mieszany chór „Fermata” z Przystronie. Ostatni wystąpił chor „Canzona” z Olesznej ale tym razem w całkiem innej odsłonie. Nie było śpiewu a wspaniałe przedstawienie pokazujące różnorodność kultur w naszej gminie. Było darcie piór, częstowanie wódeczką prosto zza Buga, obrzędy weselne i przyśpiewki. Kolorowe stroje i rekwizyty dopełniły tego, że przedstawienie CANZONY zaskoczyło wszystkich a oklaskom nie było końca. Na zakończenie uroczystości wójt podziękował i wręczył kwiaty gospodarzowi spotkania dyrektorowi GOKBiS pani Izabeli Beno oraz Pani Alicji Kowalskiej która jest od 15 lat pisze scenariusze i przygotowuje młodzież wspólnie z innymi wychowawcami.

Uroczystość odbyła się dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli. Chciałbym również podziękować sponsorom uroczystości za swój wkład.

Sponsorami uroczystości są:
• „Arka-Vet” Gabinet Weterynaryjny Jatczak Juliusz, Łagiewniki
• Bank Spółdzielczy w Kobierzycach
• Janina Markulak, Oleszna
• Kamskal S.C. Przerób Kamienia Naturalnego, Łagiewniki
• Kostka Brukowa, Agnieszka i Edward Juraszek, Ratajno
• Magazyn Artykułów Masowych „Jaśma”, Łagiewniki
• „Pat-Bet”, Piotr Adam Tadeusiak, Łagiewniki
• „Prosport” Jan Brzeźny, Łagiewniki
• Sklep „Odido”, Oleszna
• „U Piotra i Pawła” Bar Gastronomiczny, Renata Kuriata, Przystronie
• „Zameh” Zakład Mechaniczno-Handlowy, Irena Januszkiewicz, Łagiewniki.

Tadeusz Szot

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)