Zakończenie działalności Związku Inwalidów Wojennych w Dzierżoniowie

środa, 30.8.2023 13:00 2876 2

W samo południe dnia 28 sierpnia 2023 roku, podczas 56 sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji w Sali Rycerskiej Urzędu Miasta Dzierżoniowa, odbyła się uroczystość zakończenia działalności Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie. Kulminacyjnym, podniosłym momentem tej uroczystości było przekazanie Sztandaru Związku do Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie.  


Nim do tego doszło głos zabrał Wice Prezes Zarządu Głównego, Prezes Zarządu Okręgu Województwa Dolnośląskiego płk. Wojciech Olenderek przedstawiając historię dzierżoniowskiego Oddziału Związku, dziękując w swym wystąpieniu władzom miasta i powiatu za wieloletnią pomoc okazywaną Związkowi. Następnie głos zabrał prezes Zarządu Oddziału ZIW RP w Dzierżoniowie więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku Pan Bolesław Nowogrodzki:

 

„Drodzy Państwo. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność w tym jakże ważnym dniu.

Mój przedmówca, któremu bardzo dziękuję, bardzo dokładnie i wyczerpująco przedstawił historię Związku Inwalidów Wojennych z siedzibą w Dzierżoniowie, który po wielu latach kończy swoją działalność, a symbol, nasz Sztandar trafia w godne ręce gdzie jeszcze przez długie lata będzie przypominał następnym pokoleniom, że coś takiego istniało, a Sztandar to nie tylko kawałek płótna tylko historia. Historia wielu z nas. Wielu z nas już odeszło z tego świata, wielu jeszcze odejdzie, ale odejdą z nadzieją, że choć garstka ludzi będzie o nas pamiętać.

Ja miałem zaszczyt być prezesem Związku Inwalidów Wojennych z siedzibą w Dzierżoniowie. Starałem się, wypełniać swoje obowiązki najlepiej jak potrafiłem, czy dobrze? Sami oceńcie. Z pewnością popełniałem błędy, ale kto ich nie popełnia, jesteśmy tylko ludźmi. Przez te wszystkie lata poznałem wielu ludzi i ich historie, za które jestem im wdzięczny.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, którzy w większym lub mniejszym stopniu przyczynili się w rozwój, promowanie i każdy inny sposób, aby nasz Związek Inwalidów Wojennych istniał i był lepszy. Bardzo serdecznie wam za to dziękuję. Dziękuję również moim znakomitym współpracownikom, bez których bym sobie nie poradził.

Moi drodzy to był zaszczyt z wami współpracować. Dziękuję.”

 

Następnie z mównicy przemówił sekretarz Zarządu Oddziału ZIW RP Pan Marek Zatorski odczytując dyplom dziękczynny:

 

„Składamy Wam Rado Miasta Dzierżoniowa serdeczne podziękowanie za wieloletnią współpracę począwszy od naszych tu narodzin, na Ziemiach Odzyskanych w Polsce Ludowej w 1946 roku, po dzień dzisiejszy. Za wsparcie w realizacji naszych zadań statutowych, z których najważniejszym było zapewnienie bytu i wsparcia żołnierzom- Inwalidom Wojennym Pierwszej Wojny Światowej, Rewolucji Październikowej, Wojny Polsko-Bolszewickiej, II Wojny Światowej. Wasze wsparcie na przestrzeni tych 77 lat było nieocenione i dziś kończąc, zamykając nasz Oddział uroczyście i serdecznie wam za to dziękujemy!  

Niech ten dyplom uznania będzie dla szanownej Rady Miejskiej i waszej poprzedniczki Miejskiej Rady Narodowej pamiątką pięknej współpracy.”

 

Kolejnym punktem uroczystego spotkania było wręczenie odznaczeń od Związku Inwalidów Wojennych RP.

Decyzją Prezydium Zarządu Głównego ZIW RP na podstawie uchwały Nr 9/2017, na wniosek Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Dzierżoniowie, Prezydium Zarządu Głównego w uznaniu bardzo dobrej i efektywnej współpracy, w uznaniu zasług wieloletnim wspieraniu działalności ZIW RP w Dzierżoniowie nadało okolicznościowy, jubileuszowy Krzyż 100-lat Związku Inwalidów Wojennych, Panu Dariuszowi Kucharskiemu- Burmistrzowi Dzierżoniowa, Panu Henrykowi Smolnemu- Dyrektorowi Muzeum w Dzierżoniowie. Odznaczenia wręczył Wice Prezes Zarządu Głównego, Prezes Zarządu Okręgu Województwa Dolnośląskiego ZIW RP płk. Wojciech Olenderek wraz z Prezesem Zarządu Oddziału Dzierżoniowskiego ZIW RP Bolesławem Nowogrodzkim.

 

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Przewodniczący Rady Miasta Pan Andrzej Darakiewicz odczytując przygotowany wspólnie z Burmistrzem Miasta Dzierżoniowa Panem Dariuszem Kucharskim list do członków Związku Inwalidów Wojennych w Dzierżoniowie:

 

„Szanowni Państwo! Drodzy Kombatanci!

Moment przekazania Sztandaru w związku z zakończeniem działalności Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Dzierżoniowie, to moment mimo wszystko smutny, kończący pewien etap... To moment, w którym chcielibyśmy jednak podziękować, złożyć wyrazy podziwu i szacunku. A przede wszystkim zaznaczyć, jak ważną organizacją byliście przez te lata w naszym mieście!

Nie wszyscy wiedzą, że Związek Inwalidów Wojennych RP, który powstał w 1919 roku, jest najstarszą polską organizacją kombatancką, skupiającą weteranów walk w służbie Ojczyzny. Należą do niej osoby, które podczas działań wojennych i służby wojskowej poniosły rany i kontuzje. Od początku swego istnienia związek starał się zapewnić poszkodowanym przez wojnę właściwą opiekę zdrowotną i pracę dla tych, którzy mogli ją podjąć. To był główny cel związku.

I chociaż od agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę minęło wiele lat, 1 września 1939 roku pozostanie w pamięci pokoleń na zawsze. Szczególnie dziś z jeszcze większym niepokojem myślimy o dramacie wojny, wiedząc, że za naszą wschodnią granicą rozgrywają się tragiczne wydarzenia.

Przez dziesiątki lat to właśnie członkowie Waszej organizacji podkreślali, że wojna jest największym okrucieństwem, a pokój to najlepsza forma funkcjonowania społeczeństwa. Dziękujemy zatem, że mogliśmy być świadkami Waszych historii, odwagi, siły i dobroci, bo to właśnie te cechy potrafią uczynić świat lepszym.

I pomimo, że oddział związku przestanie funkcjonować w Dzierżoniowie pozostaniecie dla nas wzorem patriotyzmu i hartu ducha. A ten Sztandar, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, będzie świadectwem Waszego istnienia przez lata.

Dziękujemy za bezcenny dar Wolności i życzymy Państwu zdrowia, sił w pokonywaniu przeciwności, a przede wszystkim w przekazywaniu drogich nam idei kolejnym pokoleniom.

Z wyrazami szacunku Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa Andrzej Darakiewicz, Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.”

 

Poczet Sztandarowy w składzie:

- dowódca pocztu sztandarowego - Prezes Zarządu Oddziału ZIW RP w Dzierżoniowie Bolesław Nowogrodzki,

- sztandarowy - Sekretarz Zarządu Oddziału ZIW RP w Dzierżoniowie Marek Zatorski,

- asystujący - Członek Oddziału ZIW RP w Dzierżoniowie Stanisław Stec.

Wystąpił na środku Sali Rycerskiej Urzędu Miasta pochylając i przekazując Sztandar na ręce Dyrektora Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie Pana Henryka Smolnego. Po czym Dyrektor Muzeum Sztandar skłonił w kierunku Pocztu Sztandarowego i kolejno przed Sztandarem klęknęli i ucałowali Bolesław Nowogrodzki, Stanisław Stec, Marek Zatorski.  Wykonano pamiątkową fotografię i głos zabrał Dyrektor Muzeum Pan Henryk Smolny podkreślając rangę tego wydarzenia jako wydarzenie historyczne, które zapisze się na kartach historii miasta. Podziękował za podjętą decyzję przekazania Sztandaru do Miejskiego Muzeum, gdzie godnie zostanie prezentowany dla następnych pokoleń.

 

Ostatnią osobą, która zabrała głos był Burmistrz Dzierżoniowa Pan Dariusz Kucharski, który w swoim serdecznym i życzliwym przemówieniu podziękował działaczom Związku za ich pracę, zapewniając jednocześnie, że oficjalne zamknięcie Oddziału Związku nie powoduje wyłączenia się miasta, urzędu w pomoc dla potrzebujących kombatantów, inwalidów wojennych. Pan Burmistrz zapewnił, że pomoc i pamięć w dalszym ciągu będzie podtrzymywana.

O godzinie 13:00 uroczyste posiedzenie Rady Miasta Dzierżoniowa zakończyło się. Zebrani i zaproszeniu goście udali się do sali obok gdzie w miłej atmosferze przy herbacie wymieniali się poglądami spostrzeżeniami i dalszymi kierunkami mającymi na celu podtrzymywanie pamięci o latach minionych.

Kolejnym i ostatnim miejscem gdzie odbyło się spotkanie była siedziba Związku Inwalidów w Dziennym Domu Seniora+, gdzie członkowie Związku i ich goście w miłej atmosferze jedli, pili i wspominali swoich towarzyszy Związkowych.


Głównymi założycielami Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP  w Dzierżoniowie byli: Urbański Ludwik, Zalesiński Stanisław, Kańka Jan, Dawid Salomon, Kotłowski Józef.

2 stycznia 1946 roku odbyło się pierwsze zebranie założycielskie. Uczestniczyło w nim 15 osób. Powstały Zarząd Koła na Przewodniczącego wybrał Urbańskiego Ludwika, Wiceprzewodniczący- Bloch Naftali, Sekretarz- Kańka Jan, Skarbnik- Zaleński Stanisław, Komisja Rewizyjna- Kotłowski Józef. Zarząd zajmował 4 pokoje w budynku przy ul. Kolejowej 23. Ilość członków Koła szybko wzrastała. Stan członków Koła wynosił na koniec marca 1946 roku- 43 członków, natomiast końcem grudnia liczba wzrosła do 230 członków.  Związek w szczytowym okresie lat 70/80 liczył kilkaset osób zrzeszających Inwalidów I wojny światowej, Rewolucji Październikowej, Wojny Polsko-Bolszewickiej, II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego.

Ostatnią siedzibą Zarządu Oddziału Związku był duży gabinet w Dziennym Domu Seniora+ przy ulicy Świdnickiej 35 dzielony wraz ze Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związkiem Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP i Stowarzyszeniem Amazonek.

 

Ostatni skład Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie stanowili:

Prezes- Bolesław Nowogrodzki,

Wiceprezes- Władysława Hałas,

Sekretarz- Marek Zatorski.

 

Fotografie:

Anna Polowczyk,

Marek Zatorski,

Urząd Miasta Dzierżoniowa

 

Opracował Marek Zatorski.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

KC PiS czwartek, 31.08.2023 10:46
Zbawca Kaczynski dostał wszystkie należne ordery i tytuły?
pilny obserwator piątek, 01.09.2023 13:05
A dla młodego pokolenia niech ten piękny przykład ...