Zatrzymajmy wodę w mieście – drugi wniosek do DBO 2019

czwartek, 7.3.2019 10:20 2074 0

Nabór wniosków do tegorocznej edycji Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego ruszył z początkiem marca. Już spływają do urzędu wnioski z zebranymi wśród mieszkańców podpisami. Drugie zadanie, o którego realizację wnioskują mieszkańcy, dotyczy budowy ogrodów deszczowych.

Ich mianem określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych (chodniki, ulice, parkingi, place) do kanalizacji, ponieważ rośliny zatrzymują ją w krajobrazie, zwiększając w ten sposób retencję wód. Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim szczególne rośliny hydrofitowe. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody, np. metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe. Podłoże ogrodu, dzięki odpowiednio dobranym warstwom piasku i żwiru, zatrzymuje zanieczyszczenia zawarte w wodzie. *

Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny. Zbiera on wodę deszczową stopniowo oddając ją do ekosystemu. Jest więc ekologiczny i ekonomiczny.

- Byłam na szkoleniu dotyczącym niskoemisyjności, gdzie dowiedziałam się o Fundacji Sendzimira, która wspiera projekty ekologiczne w nowych inwestycjach. Ogrody deszczowe sprawdziłyby się także u nas – mówi Kamila Wegner, pomysłodawczyni projektu „Zatrzymajmy wodę w mieście – ogrody deszczowe w Dzierżoniowie”. - Bez nich woda z opadów ścieka do kanalizacji, czasem jest problem z podtapianiem piwnic, wybijają studzienki kanalizacyjne, mamy susze, beton się nagrzewa... A woda chłodzi, stąd pomysł na ogrody deszczowe. Nawilżają one powietrze i ograniczają szybki odpływ wody z utwardzonych terenów miejskich. Poprawiają mikroklimat, choć nie są duże i kosztowne. Można je zrobić we własnym zakresie wspólnie z sąsiadami czy znajomymi.

Zielone wyspy przy wylotach rynien zamiast zabatonowanych szczelnie powierzchni? Co wy na to? Warszawa już takie ma...

UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)