Zredukuj wady postawy u dzieci

środa, 26.8.2015 13:14 2063 0

Ruch jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Współczesny świat i postęp cywilizacji usypia jego potrzebę. W zastraszającym tempie zwiększa się liczba dzieci z wadami postawy, a w przypadku ich stwierdzenia niezbędne jest odpowiednie postępowanie korekcyjne. Oferuje je Miejskie Centrum Rehabilitacyjne "Piątka".

Ostatnio coraz wcześniej pojawiają się u młodzieży dolegliwości bólowe i trudności z wykonywaniem zadań ruchowych. Rośnie także liczba dzieci z nadmierną masą ciała. Pojawiają się przypadki osteoporozy młodzieńczej. Statystyki są alarmujące – ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Głównej przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianie naszego trybu życia – z aktywnego ruchowo na tzw. siedzący.

Dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej, która jest najbardziej obciążającą pozycją dla kręgosłupa. Grają na komputerze, oglądają TV, siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych. Zatem w przypadku stwierdzenia u młodego człowieka wady postawy, niezbędne jest odpowiednie postępowanie korekcyjne.

W Dzierżoniowie z takiej oferty zajęć można skorzystać w Miejskim Centrum Rehabilitacjnym „Piątka” w Szkole Podstawowej nr 5. Celem zajęć jest uzyskanie prawidłowej postawy u dziecka poprzez likwidowanie powstałych napięć i zaburzeń równowagi mięśniowo-powięziowej, nabywania świadomości ciała, dokonywania zmian w nawykach ruchowych.

W centrum organizowane są także konsultacje i zajęcia otwarte dla rodziców. Otrzymują oni wskazówki pracy domowej w zakresie utrzymania efektów terapii.

 

Sprawdź stan długości swoich mięśni
Jeśli mięśnie nie są odpowiednio elastyczne, wówczas zbyt szybko zużywają się stawy i mogą się tworzyć wady postawy. Sprawdź stan długości swoich mięśni:

Mięśnie kulszowo - goleniowe

Test: Stojąc wykonujemy skłon tułowia w przód, staramy się sięgnąć dłońmi w kierunku stóp, nie uginając kolan.

UWAGA: Gdy niemożliwy jest wyprost kolana, spłaszczona jest lordoza lędźwiowa, występuje przykurcz tej grupy mięśniowej.

Mięśnie przywodziciele

Test: Siad z nogami zgiętymi i piętami złączonymi razem blisko bioder, sylwetka względnie prosta, dłonie trzymają kostki, a łokcie spoczywają na kolanach. 
Praca rozciągająca wykonywana jest poprzez zbliżanie kolan w kierunku podłoża.

UWAGA: Gdy odwodzenie jest ograniczone lub/i występuje ból kolana, mamy do czynienia z przykurczem tych mięśni.

Mięsień czworoboczny lędźwi

Test: Stoimy w rozkroku z plecami opartymi o ścianę. Wykonujemy skłon do boku, osiągając palcami dłoni poniżej stawu kolanowego.

UWAGA: Gdy występuje przykurcz tego mięśnia, mamy ograniczenie skłonu w bok lub/i ból w okolicy lędźwi.

Mięsień biodrowo – lędźwiowy

Test: Leżymy na plecach. Badana noga wyprostowana zwisa golenią poza stół, nietestowana noga jest zgięta w stawie biodrowym oraz kolanowym i przyciągnięta do klatki piersiowej. 
W tej pozycji, bez odrywania pleców od stołu, próbujemy dotknąć stołu udem nogi badanej.

UWAGA: Gdy występuje zwiększona lordoza lędźwiowa lub/i niemożliwe jest dotknięcie udem do leżanki, mamy do czynienia z przykurczem.

To tylko przykładowe testy sprawdzające stan długości naszych mięśni. Jeśli masz problem z ich prawidłowym wykonaniem (tzn. nie osiągasz wyznaczonych zakresów), zadbaj o poprawę elastyczności i wytrzymałości mięśni oraz usprawnij pracę stawów poprzez codzienne ćwiczenia rozciągające. 
Jest to niezbędny warunek w postępowaniu profilaktycznym oraz korekcyjnym.

Miejskie Centrum Rehabilitacji „Piątka”

Dodaj komentarz

Komentarze (0)