SZCZYTNA: Gmina, w której ludzie chcą żyć? Przybywa tam małżeństw, jest mniej rozwodów. Rodzą się dzieci!
Jedna jaskółka wiosny co prawda nie czyni, ale jak tu nie cieszyć się, jeśli trafiliśmy na dobrą wiadomość? W statystycznym podsumowaniu ubiegłego roku tym razem zajrzeliśmy do gminy Szczytna. Nie jest tak dobrze, jakby wszyscy chcieli, można być jednak ostrożnym optymistą: było tam więcej urodzeń, mniej zgonów, więcej małżeństw, mniej rozwodów. A jak piękne imiona rodzice nadają tam dzieciom!
Szczytna to nie jest duża gmina. W końcu minionego roku mieszkało tam 6942 osób, czyli o 60 mniej, niż rok wcześniej. To, niestety, charakterystyczne dla powiatu kłodzkiego: jest nas z roku na rok mniej. W Szczytnej coś jednak drgnęło... Może dlatego, że na 100 mężczyzn przypada tam niemal 109 kobiet [rok wcześniej ten wskaźnik wynosił 107,5]?
Dzieci urodziło się w gminie 47 [28 dziewczynek i 19 chłopców, czyli kobiet przybywa i to jest dobra szczytniańska tradycja]. To niby tylko czworo więcej, niż rok wcześniej, ale to jednak też powód do ostrożnego optymizmu. Zwłaszcza, jeśli zestawi się to z kolejnymi danymi. Nadal, niestety, zgonów jest niemal dwa razy więcej, niż urodzeń, ale i ten wskaźnik się poprawia. Proszę porównać tylko te liczby:
• Zgony w gminie Szczytna 2022 2021
– kobiety 45 44
– mężczyźni 47 70
RAZEM 92 114
Przybywa zatem delikatnie urodzeń, ale wyraźniej mniej osób umarło, niż rok wcześniej! To nie takie częste w naszym powiecie. Radykalnie więcej zostało też zawartych małżeństw, bo 32. Rok wcześniej było to o 10 mniej. Warto przy tym zauważyć, że w co trzeciej parze starsza była kobieta [rok wcześniej w co dziesiątej], choć niewiele, bo najwięcej o 6 lat [rok wcześniej było to 9 lat]. To chyba już jednak znak zachodzącej zmiany kulturowej. Choć największa różnica wieku między młodymi małżonkami wynosiła w 2022 roku 17 lat [w 2021 roku było to 21].
Warto odnotować, że jeśli w 2021 roku na 22 małżeństwa było 16 rozwodów, to w ubiegłym roku na 32 nowe pary przypadło „tylko” 14 rozwodów. Czy to okaże się trwała tendencja? Wrócimy do takich danych za rok i w kolejnych latach.
A na koniec prawdziwy hit! Przeczytacie Państwo, jak piękne imiona rodzice nadają w Szczytnej swoim dzieciom. Nie ma żadnych specjalnie „wydziwaczonych”, przeważają raczej te tradycyjne. Nie ma też żadnej mody na jedno, konkretne.
Dziewczynki w Szczytnej to teraz: Aleksandra, Blanka, Eliza, Emilia, Jagna, Kalina, Klara, Lena, Liliana, Łucja, Maja, Marcela, Marcelina, Maria, Michalina, Naomi, Oliwia, Wiktoria, Zofia i Zuzanna.
Chłopcy to: Aleksander, Fabian, Ignacy, Jakub, Jan, Kacper, Leon, Ludwik, Maciej, Marcln, Nikodem, Stanisław, Szymon, Tadeusz, Tymon i Tymoteusz.
Wyobrażacie sobie, jak piękną parę mogą w przyszłości stworzyć na przykład szczytniańscy Marcelina i Ignacy? [kot]
Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy pracownikom z Urzędu Miasta i Gminy w Szczytnej.
PS Jeśl ktoś chciałby sprawdzić, jak wyglądają podobne statystyki w Bystrzycy Kłodzkiej – pisaliśmy o tym TUTAJ.
Przeczytaj komentarze (29)
Komentarze (29)
Niedługo drastycznie wzrośnie liczba zgonów.