[FOTO] Świdniccy strażacy walczą z żywiołem w Grecji

czwartek, 12.8.2021 12:15 2452 0

Przy wsparciu ekipy ratowników z Ukrainy, ramię w ramię, świdniccy strażacy walczą z ogromnymi pożarami jakie trawią wyspę Eubea w Grecji. Działaniom na ziemi towarzyszy także pomoc gaśniczych helikopterów z nieba.

Od kilku dni na terytorium Grecji występują ogromne pożary. Ich gaszeniem zajmują się jednostki krajowe, ale też i te zadysponowane z krajów, które wyraziły chęć pomocy. W odpowiedzi na prośbę Grecji, Polska skierowała do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania - 143 ratowników oraz 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy). Z terenu Dolnego Śląska wyjechało 66 strażaków (w tym 5 ze Świdnicy).

- Zostaliśmy podzieleni na dwie zmiany. Działaliśmy wspólnie ze śmigłowcami i samolotami gaśniczymi. Wszyscy są cali i zdrowi - relacjonował 11 sierpnia jeden ze świdnickich strażaków.

Pracy ratownikom nie ułatwia gęsty dym oraz rekordowe upały. Po 9 dniach walki z żywiołem oszacowano, że pożary w całym kraju uszkodziły co najmniej 1,3 tys. domów. Zbawienny okazać się może prognozowany deszcz w północnej i centralnej części Morza Egejskiego, w tym na wyspie Eubei.

Pożary występują także w Hiszpanii oraz we Włoszech a także w Turcji.

Zdjęcia użyczone.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)