Beata Moskal-Słaniewska: na pewno się zaszczepię

czwartek, 17.12.2020 13:23 4323 10

Prezydent Świdnicy napisała na jednym z portali społecznościowych, że zaszczepi się na koronawirusa, gdy będzie to możliwe. 

- Na pewno się zaszczepię. I zrobią to moje dzieci. Negowanie skuteczności szczepionek, nie tylko przeciw Covid, to skrajna nieodpowiedzialność - podkreśla prezydent Świdnicy.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych, domów pomocy społecznej, sanepidów, potem m.in. mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, seniorzy. Celem programu jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej.

W tym miejscu warto wspomnieć, że przyjmowanie zgłoszeń do szczepień osób z pierwszej grupy, czyli personelu medycznego i niemedycznego a także innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek rozpoczął już szpital Latawiec w Świdnicy. Udział w szczepieniu należy zgłosić poprzez przesłanie formularza zgłoszenia oraz formularza zgody (wzory do pobrania oficjalnym portalu szpitala - link poniżej) na adres e-mail: szczepienia@szpital.swidnica.pl do 18 grudnia.

Niestety, pomimo wyjaśnień ekspertów, wiele osób, szczególnie na portalach społecznościowych, przekonuje, że szczepienia są szkodliwe. By pandemia została uznana za pokonaną musi zostać wyszczepione ok. 80% całości społeczeństwa.

Nauka zajmuje się identyfikowaniem problemów i poszukiwaniem skutecznych rozwiązań. Dopuszczenie do użytku pierwszej szczepionki przeciw SARS-CoV-2 – na razie na terenie Wielkiej Brytanii i Bahrajnu – jest jaskrawym tego przykładem. Z nauką jest jednak tak, że czasem pewne zagadnienia nie są w odpowiedni sposób komunikowane. Jeżeli przyjrzymy się wynikom badań szczepionek opracowanych przez koncerny Pfizer czy Moderna, a jednocześnie rozumiemy, jaki jest mechanizm działania tych preparatów, czyli szczepionek wykorzystujących technologię RNA, to nie powinniśmy się ich bać – mówił PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski. - Technologię szczepionek RNA rozwijano od 3 dekad. Ich produkcja nie wymaga pracy z czynnikiem zakaźnym, czyli z samym wirusem. Wystarczy tylko dostęp do informacji o jego materiale genetycznym, o sekwencji kwasów azotowych jego genomu. Jeśli zrozumiemy, jakie sekwencje kodują jakie białka i wiemy które z tych białek będzie najważniejszym antygenem, wtedy wytwarza się odpowiedni odcinek tego matrycowego RNA. Odcinek ten po wprowadzeniu do komórki, przy wykorzystaniu jej maszynerii molekularnej, ma wytworzyć właśnie to białko koronawirusowe, które jest antygenem i wobec którego wywoływana jest odpowiedź immunologiczna. Warto też dodać, że nieprawdą jest, że szczepionki RNA mogą modyfikować ludzkie DNA, bo one takich właściwości po prostu nie posiadają.

Ostateczne wyniki końcowej fazy badań szczepionki Pfizera, przygotowywanej z firmą BioNTech, o których koncern poinformował pod koniec listopada, wykazały 95 proc. skuteczności. Amerykańska firma Moderna skuteczność swojego preparatu wskazała na poziomie 94,5 proc.

Polski rząd zamówił 62 miliony dawek.

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

hasior środa, 23.12.2020 22:16
Może będą powikłania?
Ja to Ja czwartek, 17.12.2020 20:41
A niech się Pani Prezydent szczepi droga wolna, ale mówienie...
czwartek, 17.12.2020 22:25
hahaha, dziś na demotywatorach jest porównanie haseł lewicy: jeśli chodzi...
Xara piątek, 18.12.2020 11:27
No to życzę powodzenia przy szczepieniu. Cóż prezydentem się bywa...
O piątek, 18.12.2020 08:07
Cyniczne babsko.
czwartek, 17.12.2020 18:38
,,Człowiek " bez honoru najpierw pluje na rząd ,popiera demonstracje...
piątek, 18.12.2020 00:31
Dareczku, ty się zaszczep na "kretynizm pisowski".
czwartek, 17.12.2020 17:37
A nie lepiej oleju do głowy?
czwartek, 17.12.2020 15:35
Najpierw popieranie demonstracji w dobie pandemii .A tym samym zgadzanie...
czwartek, 17.12.2020 15:13
należy docenić jak prezydent poprzez swój przykład zaszczepiena ...