Rynek kontrolowany - jakie efekty przyniosły dodatkowe patrole?

środa, 10.9.2014 09:47 9052 3

Przez okres wakacyjny w świdnickim Rynku funkcjonowały wzmożone patrole policji, które miały zapanować nad bawiącymi się aż nadto imprezowiczami. Na hałasy, nocne bójki, wandalizm, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i oddawanie w nich moczu narzekali mieszkańcy centrum. To na ich prośby i żale miasto dofinansowało działania policji. Jakie efekty przyniosła akcja kontrolowania serca miasta?

 - Dzień zamknięcia klubu Polonia, był najszczęśliwszym dniem w życiu dla mieszkańców ul. Armii Krajowej - powiedział na temat uciążliwości wynikających z mieszkania w centrum prezydent Waldemar Skórski. - A dla nas najgorszym, bo tamci "bywalcy" przenieśli się do Rynku - dodali zgromadzeni w Klubie Bolko mieszkańcy świdnickiego serca miasta. Takie słowa padły na debacie społecznej, która odbyła się pod koniec kwietnia z udziałem funkcjonariuszy i przedstawicieli władz miasta. Wówczas podjęto decyzję o wzmożeniu nadzoru nad centrum.

 - Temat jest złożony, bo życie w centrum zawsze wiązało się z uciążliwościami. Muszą Państwo zrozumieć, że nie mamy do czynienia z krwawymi biznesmenami, którzy zbijają pieniądze na ludzkiej krzywdzie. Ci ludzie budzą do życia Rynek, bo dzięki nim po kostce brukowej, oprócz liści, ktoś się porusza, a w dodatku dają miejsce pracy blisko 100 osobom - próbował tłumaczyć w kwietniu Waldemar Skórski wściekłemu i narzekającemu na brak snu tłumowi.

Mieszkańcy najwięcej pretensji mieli do właścicieli klubów Kanappa i Radiobar. Jednak Ci z kolei, słusznie zauważyli, że to w przestrzeni publicznej, a nie wewnątrz odbywa się zakłócanie porządku. Mimo to poczyniono nawet starania o odebranie lokalom koncesji na alkohol.

- Nie udowodniono ciągu przyczynowo-skutkowego, dlatego też tym lokalom nie zostaną zabrane koncesje. Odbyliśmy rozmowy z właścicielami, którzy podjęli gotowość współpracy, np. w lokalu kanappa zamontowano klimatyzację, dzięki czemu są zamknięte okna, co przekłada się na większą ciszę w centrum - mówi Adam Mazur, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP Świdnica. - Zaobserwowaliśmy, że kontrole przynoszą efekty, bo wielu imprezowiczów już na sam widok policjanta zachowuje się bardziej skrupulatnie. Dodatkowe patrole spowodowały taż, że odnotowujemy więcej interwencji, które są efektem obserwacji i inicjatywy własnej, a nie zgłoszeń mieszkańców. Ponadto zwracam uwagę, że służby płatne realizowane były w najbardziej „gorącym” okresie czasu, tj. od chwili kiedy na Rynku od maja funkcjonowały „ogródki” restauracyjne, a następnie w czasie całych wakacji - dodaje.

Dokładna analiza działań zostanie sporządzona dopiero w październiku.

 - Działania ponadnormatywne policji wciąż jeszcze trwają, właśnie wpłynęła kolejna pula pieniędzy z Urzędu Miejskiego, którą realizujemy, i zakończą się wraz z końcem września, do kiedy to mają pozwolenie na funkcjonowanie zewnętrzne ogródki piwne - wyjaśnia Adam Mazur.

W październiku też, jeżeli będzie taka potrzeba, zostanie zaplanowana kolejna debata społeczna.

 

Działania dotyczące stanu bezpieczeństwa w rejonie Rynku świdnickiego od chwili podjęcia wspólnych przedsięwzięć władz miast i KPP w Świdnicy sprowadzały się do:

1. Kontynuowania czynności w ramach postępowania w sprawach o wykroczenia dotyczącego zakłócenia ładu i porządku publicznego w związku z funkcjonowaniem lokali w rejonie Rynku- 30.10.2013r.

2. Bieżącej współpracy ze świdnickimi restauratorami:

- zatrudniono dodatkowy patrol porządkowych w lokalu Radio Bar,

- przeprowadzono rozmowy

z właścicielami lokali Radio Bar i Kanappa na temat zainstalowania monitoringu zewnętrznego lokali oraz klimatyzacji (zainstalowana w Pubie Kanappa).

3. Oddziaływaniu prewencyjnym na klientów korzystających z lokali w rejonie Rynku.

- obchodów dzielnicowego (dokumentacja w postaci notatek).

4. Skierowaniu w rejon Rynku zwiększonej ilości patroli Policji.

a. w okresie od 25.04.2014r- 31.08.2014r , a także w okresie od 11.07 br. skierowano do służby w ramach patroli ponadnormatywnych 28 patroli pieszych tj. 56 funkcjonariuszy ( Porozumienie z dnia 22 kwietnia 2014r).

b. w tym samym okresie skierowano do służby w ramach służby prewencyjnej 22 patrole piesze tj. 44 funkcjonariuszy (zgodnie z deklaracją Komendanta złożoną w trakcie debaty w dniu 29. 04. 2014r).

 

6. Uzyskaniu od Urzędu Miejskiego w Świdnicy informacji o konieczności uzupełnienia wniosku o cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach Pub Kanappa i Radio BAR z powodu braków formalnych (brak związku przyczynowo- skutkowego między przeprowadzonymi interwencjami, a sprzedażą alkoholi w lokalach).

7. Przekazaniu informacji do urzędu miejskiego w Świdnicy o braku możliwości jednoznacznego udowodnienia związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy sprzedażą alkoholu klientom lokalu, a następnie ich udziałem w zdarzeniach w rejonie danego lokalu gastronomicznego wymagających interwencji Policji z powodu upływu czasu oraz nie precyzyjnych zapisach w systemach Policji - 25. 05.2014r.

 

8. Ujawnieniu wykroczeń społecznie uciążliwych odnotowanych w rejonie Rynku od 25. 04. 2014 do 31.08.2014 roku:

 

ogółem nałożonych mandatów karnych - 44

(Art. 140 KW – 12, art. 141 KW – 7, Art. 145 KW – 13, Art. 43`ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 20).

zastosowanych środków oddziaływania wychowawczego na podstawie art. 41 KW (pouczenia) – 35,

sporządzono 1 notatkę celem przeprowadzenia czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia z art. 65 KW i 141 KW.

 

Ponadto w trakcie pełnionej służby funkcjonariusze:

- wylegitymowali 195 osób,

- przeprowadzili 44 interwencje zlecone przez Oficera Dyżurnego KPP.

- podjęli 79 interwencji własnych,

- doprowadzili 13 osób do KPP w Świdnicy.

 
 

Marlena Mech

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Nowy wątek
wujek piątek, 12.09.2014 08:26
akcja trwała ponad 4 miesiace skuteczność w cyfrach powala : -...
Jolka czwartek, 11.09.2014 10:25
spokój i cisza to na wsi, a nie w centrum...
1234 piątek, 12.09.2014 08:16
no to kup mi dom :)