[FOTO ] Cztery Żywioły Słowa. Za nami spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

wtorek, 11.10.2022 07:04 875 1

Pisarz, wcześniej dziennikarz. Autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. W poniedziałek, 10 października odbyło się spotkanie z jednym z najpopularniejszych pisarzy, Zygmuntem Miłoszewskim.

Na spotkanie autorskie zaprosił Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach cyklu Cztery Żywioły Słowa.

Polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, „Jak zawsze”(2017) — powieści political fiction, czy „Kwestii ceny” (2020) — thrillera, opowieści sensacyjno-przygodowej. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kulak.

- Pisałem w najróżniejszych miejscach. Debiut pisałem przy stole wstając o 5.00, by po dwóch godzinach pisania zaprowadzić dziecko do szkoły. Teraz teoretycznie mam swój gabinet, dzięki pożyczce z banku. Tak naprawdę mogę pracować tam, gdzie mam jakąś wtyczkę, kontakt i na początku potrzebuję spokoju. Potem już chcę, by ten koszmar się skończył i mogę pisać wszędzie – mówił Zygmunt Miłoszewski.

Zygmunt Miłoszewski początkowo pracował dla popularnej gazety jako reportażysta z sal sądowych, a nabyte tam doświadczenie skrupulatnie wykorzystał, tworząc kolejne historie. Książki regularnie wydaje od 2005 roku, a jego debiutem literackim był horror „Domofon”. Wraz z upływem lat autor nie tylko rozwijał swój talent, ale też stopniowo zdobywał uznanie czytelników i krytyków, o czym świadczą kolejne przyznawane mu nagrody. Wśród nich warto wymienić Nagrodę Wielkiego Kalibru czy Tytuł Najlepszej Książki 2014 roku za powieść „Gniew”. Książki, jakie tworzy, pozwalają czytelnikowi zagłębić się w zupełnie inny świat — pełen kryminalnych intryg, problemów społecznych czy zagadek, które musisz rozwiązać. Oprócz tego autor porusza często niewygodne tematy odnoszące się do antysemityzmu, korupcji oraz służb specjalnych znanych z PRL-u. Sprawiło to, że Zygmunt Miłoszewski zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach — jego utwory zostały wydane w Holandii, Francji, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Znany jako publicysta, reportażysta, scenarzysta i pisarz wraz z rozwojem swojej kariery odkrywał kolejne talenty. Choć obecnie jest szczególnie znany jako autor poczytnych książek, to dał się też poznać jako scenarzysta, pracując razem z Borysem Lankoszem nad ekranizacją „Ziarno prawdy”. Zygmunt Miłoszewski ze swoim bratem Wojciechem Miłoszewskim stworzył również scenariusz do serialu kryminalnego „Prokurator”.

 

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
Arek wtorek, 11.10.2022 19:46
Super