Spotkanie z policjantem w „Słoneczku”

poniedziałek, 2.3.2020 10:01 1604 1

Znajomość zasad bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Możemy dzięki temu uniknąć wielu zagrożeń a nawet uratować komuś życie.  Z zasadami bezpieczeństwa powinniśmy zaznajamiać dzieci od najwcześniejszych lat życia. Już dzieci w wieku przedszkolnym mogą uczyć się i utrwalać zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzewidzianych, acz traumatycznych zdarzeń.

26 lutego w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” gościliśmy specjalnego gościa – aspiranta Krzysztofa Huzara. Pan policjant przypomniał przedszkolakom numer alarmowy, na który można dzwonić w sytuacji zagrożenia życia np. zasłabnięcia, pożaru, zalania, napadu czy zagubienia się np. w lesie. Dzieci dowiedziały się, że na numer alarmowy można dzwonić nawet z telefonu bez karty SIM, nie mając zasięgu lub pieniędzy na koncie. Przećwiczył też z dziećmi sposób zawiadamiania służb ratunkowych (informacja o zdarzeniu, imię nazwisko, adres, odpowiadanie na pytania operatora, rozłączenie się dopiero wówczas, gdy dowiemy się, że zdarzenie zostało przyjęte).

Przedszkolaki obejrzały film instruktażowy o sierżancie Poli, który pomagał dzieciom w zrozumieniu zasad bezpiecznego zachowania się. Ważnym zagadnieniem było  zachowanie się w ruchu drogowym. Niewskazane są zabawy w pobliżu ulicy. Ale co zrobić, gdy np. piłka niechcący wypadnie nam na jezdnię? Na pewno musimy poszukać zebry - przejścia na drugą stronę lub poprosić o pomoc kogoś dorosłego.  Inną ważną kwestią było unikanie bliższych kontaktów z obcymi osobami. Dzieci dowiedziały się, że nie można brać od obcej osoby żadnych prezentów, nie można z nią nigdzie się oddalać, a jeśli mówi, że przysłali ją rodzice, to poprosić o hasło (hasło można ustalić z rodzicami w domu i nikomu go nie zdradzać!). Gdy ktoś zaczepia dziecko, najlepiej wołać opiekuna lub uciekać od zagadującej obcej osoby. Ale najważniejsze jest, by nie mieć tajemnic przed rodzicami. Jeśli spotkamy się z namowami obcej osoby, żeby gdzieś z nią iść lub coś wziąć, coś zrobić – musimy powiedzieć o tym rodzicom!!!

Pan policjant pokazał również przedszkolakom filmik na temat bezpiecznego zachowania się przekraczając przejazd kolejowy. Później zapoznał dzieci z wyposażeniem policjanta. Chłopcom bardzo podobały się pałki – twarda i miękka, a dziewczynkom – kajdanki. 

Dzieci były bardzo aktywne podczas spotkania z panem policjantem. Po zajęciach wiele dzieci wyraziło chęć zostania w przyszłości policjantem/policjantką, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich ludzi. Na koniec były podziękowania dla gościa i kartka – upominek na pamiątkę tej ciekawej wizyty.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

... poniedziałek, 02.03.2020 22:44
Super akcja prewencyjna. Tak powinno być częściej. Kurs na kartę rowerową? Bezpieczeństwo na jezdni. Sposób na przemocowców? Zwiedzanie komendy? :-)
Cyt.,,Chłopcom bardzo podobały się pałki – twarda i miękka, a dziewczynkom – kajdanki. "
Dzieci intuicyjnie wiedzą co dobre: chłopcy -pałowanie miękką/twardą pałą , dziewczynki - zniewolenie obrączkami :-)))