W Ząbkowicach Śląskich ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy „TAK dla In Vitro”
5 grudnia w Ząbkowicach Śląskich i w powiecie ząbkowickim ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o in vitro.
Koordynatorem zbiórki podpisów w powiecie ząbkowickim jest Joanna Pajkiert.
- Podpisy można składać w biurze poselskim Platformy Obywatelskiej w podwórku przy ulicy 1 Maja 7. Grupa wolontariuszy będzie zbierała także podpisy w najbliższą sobotę na ząbkowickim Rynku od godziny 10.00 do godziny 12.00. Każdy z mieszkańców może również wu nas biurze uzyskać listę i samodzielnie wśród znajomych, rodziny zbierać podpisy – mówiła podczas konferencji prasowej Joanna Pajkiert.
Założeniem projektu jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedury in vitro. Inicjatorzy chcą przeznaczyć na to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.
- W wyniku rządowego programu za czasów premiera Donalda Tuska i premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22 191 dzieci. Niestety, PiS po dojściu do władzy zlikwidował ten program. Chcemy przywrócić Polkom i Polakom możliwość korzystania z najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności, jaką jest in vitro. In vitro jest znane i stosowane na świecie od ponad 40 lat – mówi posłanka Monika Wielichowska, która jest sekretarzem Społecznego Komitetu In Vitro i koordynatorką krajową zbiórki.
Posłanka przytacza dane mówiące o tym, że problem niepłodności dotyka 15-20 % par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka około 3 milionów osób, a w 2021 roku liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II wojny światowej. Finansowe wsparcie państwa tych, którzy zmagają się z problemem niepłodności ma być jednym ze sposobów na zmianę tego trendu.
- Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani, przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia - przekonuje Monika Wielichowska.
Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenie niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie mniejszej niż 500 mln zł. Rokrocznie minister będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.
-Systemy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć się na własną rękę – dodaje posłanka Monika Wielichowska.
Przeczytaj komentarze (6)
Komentarze (6)
dzy/naprotechnologia/
Trzeba przestudiować, aby dyskutować .