Dworzec w Kamieńcu Ząbkowickim z szansą na remont
Budynek dworca w Kamieńcu Ząbkowickim ma szansę na kompleksowy remont. Trwają w tej sprawie rozmowy między PKP a władzami Kamieńca Ząbkowickiego. Już teraz gmina zagospodarowuje zakupione od kolei tereny w rejonie ulicy Ogrodowej.
Piękny, choć zaniedbany budynek dworca w Kamieńcu Ząbkowickim być może odzyska dawny blask. Od dawna zabiegają o to władze gminy, które obecnie prowadzą intensywne rozmowy z PKP.
- Jesteśmy na etapie uzgadniania pomiędzy gminą a PKP. Dotyczą one wpisania dworca kolejowego na listę obiektów, które w najbliższym czasie będą podlegały rewitalizacji. Gmina zobowiązuje się do utworzenia stałej wystawy pod nazwą „Historia kolejnictwa na Ziemi Kamienieckiej” w sali głównej dworca na I piętrze oraz na parterze obiektu. To pozwoli na uzyskanie środków finansowych przez PKP na remont obiektu - informuje w biuletynie gminnym wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
Polskie Koleje Państwowe potwierdzają, że kompleksowy remont kamienieckiego dworca jest brany pod uwagę.
- Choć budynek dworca w Kamieńcu Ząbkowickim nie został ujęty w tym programie, (w latach 2016-2023), rozważamy jego kompleksową przebudowę w latach 2021-2027 w kolejnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych, w której planowanych jest modernizacja dalszych dworców kolejowych na terenie całego kraju. Realizacja PID w latach 2021-2027 zależy w głównej mierze od pozyskania niezbędnych funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji - mówi Doba.pl Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych S.A. - Standardem inwestycji realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych jest renowacja budynku w sensie budowlanym (renowacja elewacji, wnętrz ze szczególnym naciskiem na przestrzeń obsługi podróżnych – poczekalnia, toalety) i technicznym (systemy przeciwpożarowe, sposób ogrzewania budynku etc., wymiana instalacji) oraz jego otoczenia. Ważnym elementem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa poprzez montaż nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także dostosowania dworców dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez m.in. likwidację barier architektonicznych, budowę pochylni, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dostosowanie toalet dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gmina Kamieniec Ząbkowicki już teraz przystąpiła do zagospodarowania terenów po byłych torowiskach.
- Rozpoczynają się szeroko zakrojone prace ulicy Ogrodowej. Gmina zakupiła od PKP tereny, które należały do spółki i w ostatnim czasie były bardzo zaniedbane. Teren będzie właściwie zagospodarowany z korzyścią dla mieszkańców gminy. Ponadto działki, które zostały zakupione, teraz są porządkowane. Przywrócona zostanie możliwość swobodnego przejścia na teren kompleksu sportowego - informuje wójt Czerniec.
Jak dodaje, teren, który został zakupiony przez gminę ma służyć do utworzenia kolejnych miejsc punktu przesiadkowego i dodatkowego elementu, który będzie związany z programem przygotowywanym wspólnie z gminą przez Urząd Marszałkowski w zakresie zwiększenia ruchu turystycznego i poprawy atrakcyjności jazdy koleją w celu zwiedzania zabytków Ziemi Ząbkowickiej.
Przeczytaj komentarze (14)
Komentarze (14)