[WYWIAD] Uzależnienie – jak z niego wyjść?

wtorek, 13.9.2016 16:47 4957 4

Uzależnienia są czymś co wyniszcza nie tylko organizm człowieka ale także jego psychikę. Leczenie uzależnień zależy od silnej woli osoby, która wpadła w nałóg oraz od zaangażowania osób, które pomagają w terapii. Terapia uzależnień może być realizowana na wiele sposobów, jednakże najskuteczniejszym jest skorzystanie z takiego rozwiązania jakim jest ośrodek odwykowy.  

Dużo mówi się obecnie o szkodliwych skutkach nadmiernego picia alkoholu. Na czym polega uzależnienie?

Piotr Peterseil: Warto od razu wyjaśnić, że istnieją różne rodzaje uzależnienia, objawiające się w różnych sferach. Chyba najbardziej widoczne i na pierwszy rzut oka najbardziej dotkliwe jest uzależnienie fizyczne. Objawia się ono przede wszystkim występowaniem silnego, fizycznego przymusu dostarczenia organizmowi danej substancji. W przypadku uzależnienia od alkoholu będzie to
oczywiście alkohol, ale ten rodzaj uzależnienia dotyczy także nikotyny, opioidów, leków nasennych czy
leków psychotropowych.

Dlaczego uzależnienie fizyczne jest tak dotkliwe? Czym jest przymus sięgania po alkohol lub inne substancje?

Piotr Peterseil: Chodzi oczywiście o dolegliwości fizyczne w przypadku wystąpienia „głodu”, czyli braku substancji uzależniającej. Objawy są na tyle przykre, że często chory nie jest w stanie wytrzymać i sięga po alkohol lub narkotyk, by przerwać odczuwany ból czy inne objawy. Może to być ostra biegunka, torsje, drgawki, bezsenność. Czasami dochodzi nawet do wystąpienia urojeń.

Czy to znaczy, że nie da się samodzielnie zrezygnować z uzależniającej substancji?

Piotr Peterseil: Można samodzielnie odstawiać alkohol czy narkotyki, może to być jednak nie tylko trudne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia. Nagłe odstawienie alkoholu czy innych silnie uzależniających substancji, zwłaszcza po długim okresie ich spożywania, powoduje wystąpienie
zespołu abstynencyjnego, czyli silnych dolegliwości. Dla bezpieczeństwa pacjenta odwyk alkoholowy czy detoksykacja organizmu powinny przebiegać pod nadzorem lekarza. Czasem niezbędne jest podanie leków zmniejszających występujące objawy, na pewno trzeba też monitorować stan pacjenta, podawać płyny i elektrolity.

Pomówmy o innych rodzajach uzależnień.

Piotr Peterseil: Pomijając uzależnienie fizyczne, kiedy chory nie potrafi wytrzymać dłużej bez uzależniających substancji, bardzo silny wpływ wywiera także uzależnienie psychiczne. Nie jest ono przyczyną dolegliwości fizycznych, polega raczej na odczuwaniu psychicznego przymusu wykonywania jakiejś czynności albo spożywania uzależniającego środka. Często wiąże się to z oszukiwaniem innych i samego siebie, z występowaniem natrętnych myśli, ale także z nabyciem licznych zachowań o charakterze kompulsywnym. Często przymus zdobycia dostępu do tego, co powoduje uzależnienie, prowadzi osoby uzależnione do konfliktu z prawem.

Czyli dochodzimy do miejsca, w którym musi pojawić się terapia.

Piotr Peterseil: Terapia w leczeniu uzależnień odgrywa ogromną rolę, ale jest jeden ważny warunek – chory musi uznać, że w ogóle ma problem. A to często jest największą trudnością, zwłaszcza przy silnym uzależnieniu psychicznym. Obecnie niebezpiecznym zjawiskiem jest także tzw. uzależnienie społeczne. Wiele osób sięga po uzależniające substancje pod wpływem mody, z powodu presji środowiska czy aby utrzymać pozycję w grupie. Szacuje się, że zwłaszcza w dużych miastach znaczący odsetek alkoholików stanowią osoby na wysokich stanowiskach, wykształcone, z dużymi dochodami. Takie osoby traktują picie czy zażywanie narkotyków jako sposób na odreagowanie napięć z całego tygodnia. Z czasem tracą umiar, ale nie widzą problemu, dopóki nie stanie się coś naprawdę złego.

A wtedy może być za późno?

Piotr Peterseil: Nigdy nie jest za późno, by wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o swoje zdrowie i
szczęście. Dlatego ciągle powstają nowe ośrodki oferujące osobom walczącym z uzależnieniem
możliwość zmierzenia się ze swoim problemem. W leczeniu i w czasie terapii staramy się pokazać
choremu, że uzależnienie nie przynosi mu nic dobrego. Uczymy także alternatywnych sposobów
spędzania wolnego czasu, bez substancji pobudzających, hazardu czy innych uzależniających czynności i środków. Spotkanie z innymi, którzy mają podobny problem, możliwość wymiany doświadczeń oraz wsparcie terapeutyczne pozwalają tym osobom rozpocząć życie w trzeźwości.

Terapia pozwala wyjść z uzależnienia?

Piotr Peterseil: Przy zaangażowaniu chorego oraz dobrym programie – tak, jest to jak najbardziej
możliwe. Większość ośrodków leczenia uzależnień oferuje także wsparcie po zakończeniu terapii oraz
możliwość utrzymywania kontaktu z terapeutami czy osobami poznanymi na terapii. Dzięki temu
nawet w chwilach słabości można otrzymać pomoc. Czasem wystarczy po prostu rozmowa. 

 

Ośrodek Odwykowy Mandala
ul. Ślężańska 2
55-065 Jordanów Śląski k. Wrocławia - Dolnośląskie
e-mail: mandala.klinika@gmail.com
http://www.mandalawroc.pl
tel.: +48 71 347 95 41

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Darek wtorek, 28.05.2019 11:25
Jak dla mnie podstawowym krokiem jest zrozumieć, że ten problem...
Były klient niedziela, 15.01.2023 09:09
Nie polecam wideo konsultacji z Panem Piotrem Petersail. Jego nazwisko...
Arek poniedziałek, 06.05.2019 09:09
Mi pomogło leczenie w Ośrodku Terapii Nefo. Pół roku temu...
Klementyna. poniedziałek, 02.11.2020 17:22
Byłam tam 3 tygodnie - strata czasu a zwłaszcza pieniędzy...