278 osiedlowych inwestycji zgłoszonych do Funduszu Osiedlowego. Wrocławianie współdecydują o swoim otoczeniu

wczoraj, 12 godz temu 121 0

Zakończył się nabór wniosków do Funduszu Osiedlowego (FO) na lata 2024–2025. Do Urzędu Miejskiego trafiło aż 278 propozycji inwestycji przygotowanych przez rady osiedli w oparciu o konsultacje z mieszkańcami. Wrocławianie – podobnie jak w poprzednich edycjach – najczęściej wskazywali potrzeby związane z poprawą infrastruktury drogowej oraz zielenią i rekreacją.

Na realizację projektów w tej edycji FO zaplanowano 50 milionów złotych (więcej niż w latach ubiegłych). Środki – w przeciwieństwie do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – są dzielone na podstawie algorytmu uwzględniającego wielkość i liczbę mieszkańców danego osiedla. Oznacza to, że każde osiedle ma zagwarantowaną pulę, którą może przeznaczyć na lokalne inwestycje. Największym budżetem dysponuje w tym roku Leśnica (ponad 1,9 mln zł), najmniejszym Bieńkowice (ok. 446 tys. zł).

Co najczęściej zgłaszano w tej edycji?

Przeważają wnioski dotyczące:
• poprawy bezpieczeństwa (progi zwalniające, oświetlenie uliczne, obniżanie krawężników),
• inwestycji zielonych (parki kieszonkowe, zazielenianie skwerów, nasadzenia),
• infrastruktury rekreacyjnej (siłownie plenerowe, place zabaw, strefy wypoczynku).

– To konkretna odpowiedź na potrzeby mieszkańców i mieszkanek, którzy najlepiej wiedzą, co warto zmieniać i ulepszać w swojej najbliższej okolicy – podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Realizujemy inwestycje, których naprawdę oczekują mieszkańcy. To również zasługa rad osiedli – za ich zaangażowanie i współpracę bardzo dziękujemy – dodaje.
Weryfikacja formalna złożonych dokumentów jeszcze trwa – urząd ma 30 dni od daty wpłynięcia każdego wniosku na ich sprawdzenie. Projekty, które spełnią wymogi i mieszczą się w kompetencjach miasta, zostaną skierowane do realizacji, a ich lista zostanie opublikowana na stronie Funduszu Osiedlowego.

Duże zaangażowanie rad osiedli

Za radnymi osiedlowymi intensywny czas – prowadzenie konsultacji, spotkań, ankiet i rozmów, a na koniec – przygotowanie i złożenie konkretnych projektów. Część osiedli zdecydowała się postawić na jeden większy projekt (np. Brochów, Klecina, Kuźniki), inne złożyły po kilka lub kilkanaście mniejszych zadań. Rekordzistą pod względem liczby wniosków jest Rada Osiedla Ołbin, która zgłosiła aż 23 propozycje.

Szkolenia stacjonarne i online

Przed tegorocznym naborem przeprowadzono 9 szkoleń dla przedstawicieli rad - związanych z przebiegiem i realizacją Funduszu Osiedlowego.
– W tej edycji położyliśmy szczególny nacisk na szkolenia i wsparcie dla rad osiedli, właśnie po to, by zminimalizować liczbę błędów formalnych i uniknąć odrzucania cennych projektów z powodów proceduralnych – mówi Magdalena Wdowiak-Urbańczyk. – Zależało nam, by każda rada miała wiedzę i dostęp do narzędzi, które pozwolą jej skutecznie starać się o realizację ważnych inwestycji – dodaje.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z zasadami działania Funduszu Osiedlowego, procesem prowadzenia konsultacji z mieszkańcami, wyceny projektów realizowanych przez miejskie jednostki (ZDiUM, ZZM, ZZK, ZIM), a także zasadami sporządzania i interpretowania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Było też szkolenie z obsługi systemów informatycznych związanych z FO.

Od początku istnienia Funduszu Osiedlowego we Wrocławiu – na jego realizację przeznaczono 80 mln złotych. Oddano do użytku 123 inwestycje, 48 kolejnych zadań z dwóch pierwszych edycji jest w trakcie realizacji. Przykładowo na Strachocinie z Funduszu Osiedlowego sfinansowano urządzenie terenu zielonego „Smocze Uroczysko” (połączono tu środki z WBO i FO), w Leśnicy – oświetlenie na ulicy Mokrzańskiej, a na Szczepinie – rewitalizację skweru przy ulicy Zielonogórskiej. Poza tym pod koniec ubiegłego roku zakończono prace przy rewitalizacji skweru u zbiegu ulic Afgańskiej i Pakistańskiej, a na początku br. przy zielonym placu manewrowym u zbiegu ulic Trzebnickiej z Wybrzeżem J.C. Korzeniowskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)