Biotyna – nie tylko na włosy, skórę i paznokcie!

wtorek, 30.8.2022 14:48 242

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie to marzenie wielu osób. Z pomocą przychodzi jednak biotyna, która pozwoli je odbudować. Jak się również okazuje – to jeszcze nie wszystko.

Przeczytaj i dowiedz się, na co pomaga biotyna. Podpowiadamy również, w czym jest dużo biotyny oraz jaka biotyna najlepsza.

Czym jest biotyna?

Biotyna to związek organiczny, który znany jest także jako witamina H, witamina B7 oraz koenzym R7. Występuje ona w tkankach zwierzęcych oraz roślinnych. Witamina ta jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla skóry, włosów i paznokci. Z kolei jako koenzym uczestniczy ona w wielu złożonych procesach, które nie mogłyby się bez niego odbyć. Dlatego też niedobór biotyny może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Biotyna – właściwości

Jak działa biotyna? Substancja ta  ma bardzo szerokie działanie. Po pierwsze, jest ona ważnym budulcem skóry, włosów i paznokci. Jak się jednak okazuje, odpowiada ona za znacznie więcej. Biotyna ma bowiem istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, samopoczucie oraz witalność. Ponadto wpływa ona także na pracę receptorów, które są odpowiedzialne za wrażliwość czuciową, w tym m.in. za odczuwanie bólu.

Dodatkowo wspomaga ona funkcjonowanie tarczycy oraz uczestniczy przy przemianie dwutlenku węgla. Natomiast w połączeniu z witaminą K bierze ona udział w syntezie protrombiny, która jest odpowiedzialna za krzepliwości krwi. Warto również wspomnieć, że jest ona ważnym czynnikiem, wpływającym na produkcję kwasów tłuszczowych oraz glukozy. 

Na tym jednak nie koniec działania biotyny. Witamina B7 wspomaga bowiem utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz prawidłowych funkcji psychologicznych. Co więcej, odpowiada ona także za zachowanie prawidłowego stanu błon śluzowych oraz właściwego metabolizmu makroskładników odżywczych. Jak więc widać, jest ona naprawdę cennym składnikiem.

Biotyna na włosy – efekty stosowania

Witamina B7 to jeden z podstawowych składników suplementów na włosy, skórę i paznokcie. Stosowana regularnie nie tylko poprawia ich kondycję, ale i silnie je regeneruje. Włosy stają się silniejsze oraz łatwiejsze w rozczesywaniu. Ponadto przestają one nadmiernie wypadać i nabierają blasku. Co więcej, na pierwsze efekty stosowania biotyny wcale nie trzeba długo czekać. Powinny one być widoczne już po 3–4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania. Na pełne efekty kuracji trzeba jednak będzie poczekać nawet do 3 miesięcy.

Biotyna – opinie

Biotyna świetna na włosy, co potwierdza także pozytywna opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Stosowana regularnie nie tylko poprawi kondycję włosów, ale i zregeneruje skórę oraz paznokcie. Potwierdzają to również liczne opinie o biotynie, jakie można znaleźć w Internecie. 

Jaka biotyna najlepsza?

Nie ulega wątpliwości, że biotyna jest ważnym składnikiem odżywczym. W sklepach i aptekach można znaleźć wiele różnych preparatów – najlepiej więc sięgać po te, które zawierają duże ilości witaminy B7. Ponadto warto również zwrócić uwagę, na formę suplementu. Warto również pamiętać, że biotyna to substancja naturalna, trudno jest więc mówić o czymś takim jak nadmiar biotyny lub jej zbyt duża dawka. Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziennie powinno przyjmować do 2,5 g tej substancji. Co więcej, ponieważ witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie – nadmiar biotyny jest wydalany z moczem. Należy jednak pamiętać o tym, że jej zbyt duże spożycie może wywołać działanie niepożądane.

Biotyna – skutki uboczne

Tak jak wspominaliśmy, biotyna jest substancją naturalną – mimo to należy pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanej dawki dziennej.  Nadmierne spożycie biotyny może bowiem spowodować skutki uboczne takie jak: bóle brzucha, biegunka, wymioty, mdłości oraz zmiany nastroju. 

Biotyna – niedobór i jego objawy

Niedobór biotyny widoczny jest gołym okiem. Objawia się on bowiem pogorszeniem stanu włosów, skóry i paznokci. Włosy zaczynają wypadać, łamać się oraz tracić swój zdrowy wygląd. Z kolei skóra staje się poszarzała, pozbawiona koloru, przesuszona, a bardzo często również i podrażniona. W przypadku paznokci niedobory biotyny przejawiają się natomiast nadmierną łamliwością. Płytka paznokcia ulega osłabieniu, przez co paznokieć zaczyna się kruszyć.' Może również dojść do wzmożonej utraty włosów. Co ciekawe, objawem niedoboru tej substancji jest także podwyższenie się poziomu cholesterolu we krwi. Brak tej witaminy przejawia się także pogorszeniem koncentracji, sennością, a niekiedy nawet i rozdrażnieniem.

Źródła biotyny

Na końcu warto również powiedzieć kilka słów o tym, gdzie można znaleźć biotynę. Witamina B7 znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i tych roślinnych. Można ją więc znaleźć m.in. w mięsie, wątrobie i żółtkach jaj. Bardzo duże ilości biotyny można znaleźć także w produktach mącznych, w tym m.in. w mące ryżowej, sojowej i pełnoziarnistej. Cennym źródłem tej witaminy są również warzywa, np. szpinak, pomidory, marchew. Można ją znaleźć również w migdałach, orzechach ziemnych włoskich.