Bitcoin kontra Tether - w co lepiej inwestować?

czwartek, 28.4.2022 10:12 149

Kryptowaluta Bitcoin jest dość rzadko porównywana z walutą cyfrową Tether. Jest to o tyle dziwne, że o ile Bitcoin nadal jest kryptowalutą z największą kapitalizacją rynkową, o tyle Tether, chociaż dziewięciokrotnie mniejszy, zajmuje trzecie miejsce wśród wszystkich walut cyfrowych pod względem kapitalizacji. Drugie miejsce należy do Ethereum.

Poznanie podobieństw i różnic między różnymi kryptowalutami pozwala podejmować lepsze decyzje handlowe i inwestycyjne. Dzięki wiedzy na temat profilu ryzyka danej waluty cyfrowej można dopasować swój portfel inwestycyjny do własnych strategii. A te można skutecznie wprowadzać w życie w sprawdzonych platformach do handlu kryptowalutą, takich jak Yuan Pay Group, Kraken, Coinbase itp.

Co warto wiedzieć o kryptowalucie Tether (USDT)?

Tether to najbardziej wartościowy wśród stablecoinów. Stablecoiny z kolei to waluty cyfrowe, które pomimo tego, że opierają się na łańcuchu bloków blockchain są także powiązane z innymi aktywami. Wartość kryptowaluty Tether jest powiązana z wartością dolara amerykańskiego. Co więcej, Tether posiada zabezpieczenie w amerykańskim dolarze, a konkretnie w jego rezerwach. Stosunek Tether do dolara wynosi 1:1.

Na początku Tether nazywał się RealCoin i po raz pierwszy został zaprezentowany światu w 2014 roku. Po zmianie nazwy na Tether rozpoczęto globalny handel tą walutą cyfrową. Stało się to już w 2015 roku.

Po co tak naprawdę stworzono Tether? Twórcy chcieli w niej połączyć to, co najlepsze w kryptowalutach opartych na blockchain oraz walutach krajowych, które są nieco bardziej stabilne. Ponadto liczono na udostępnienie użytkownikom tanich transakcji i szybkich przelewów międzynarodowych.

Tether kontra Bitcoin - kontrowersje

Pierwsze, co przychodzi na myśl osobom, które chcą porównać Tether z Bitcoinem są różnice wynikające z różnego stopnia ryzyka obu walut cyfrowych. Tether to stablecoin, którego wartość jest względnie stała. Bitcoin może zaliczać gwałtowne wzrosty i spadki.

Obie kryptowaluty łączy jednak coś jeszcze. Nie brakuje głosów, że Tether może sztucznie zawyżać ceny Bitcoina. Wszystko dlatego, że Tether nie powstaje w procesie wydobycia. Firma zarządzająca UDST, czyli Tether Limited, może wypuszczać na rynek dowolną ilość tokenów, chociaż zgodnie z ich oficjalnym stanowiskiem, jest to robione w kontrolowanym środowisku. Za pomocą wyprodukowanych monet, firma może kupować Bitcoiny, co w efekcie będzie skutkowało wzrostem ceny tej najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.

Inwestowanie w Tether

Tether to jedna z tych kryptowalut, którą chętnie nabędą inwestorzy obawiający się ryzyka utraty swoich środków, wynikającego z wahań cen. Dzięki Tether można dodatkowo uniknąć niekorzystnych opłat transakcyjnych. Aktualnie Tether jest uważany przez handlowców i inwestorów za przewidywalną walutę, która dobrze radzi sobie zarówno w okresach wzrostów, jak i spadków wartości innych walut cyfrowych. Tether jest także wykorzystywany do udzielania pożyczek innym jednostkom, zarabianiu na odsetkach oraz w handlu.

Inwestując w Tether nie należy jednak spodziewać się tak dużych zysków, jak w przypadku inwestowania w inne kryptowaluty, na przykład Bitcoina. Zarabiać na Tether można jednak także w innym sposób, na przykład przechowując go na oprocentowanych kontach. W razie potrzeby można błyskawicznie zamienić Tether na inną walutę krajową lub cyfrową.

Podobieństwa i różnice - Bitcoin i Tether

Poznawanie różnic między Tether a Bitcoinem należy rozpocząć od zrozumienia specyfiki stablecoinów. Stablecoiny pomagają utrzymać płynność na niestabilnym rynku walut cyfrowych. Minimalizują ryzyko towarzyszące gwałtownym zmianom cen i posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Stablecoiny zyskały tak dużą popularność, że same organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych zaczęły baczniej się im przyglądać, obawiając się wzrostu obrotu monet o wartości dolara, które mogłyby być obracane poza oficjalnym systemem bankowym.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Tether i inne stablecoiny mogą być z powodzeniem używane w transakcjach biznesowych. Zmiany cen USDT są znacznie łatwiejsze do przewidzenia niż w przypadku Bitcoina. Sam Bitcoin z kolei jest w pełni zdecentralizowany. Tether powstaje nie w wyniku typowego wydobycia, ale jest produkowany przez zarządzającą nim firmę.

Wnioski

Nie brakuje głosów, że to właśnie stablecoiny, w tym Tether są przyszłością świata kryptowalut. Bitcoin zajmuje obecnie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o kapitalizację rynkową, popularność i transakcje, jednak wciąż odstrasza od siebie osoby, które obawiają się jego gigantycznej zmienności.

Świat kryptowalut stale się rozwija, podobnie jak nowoczesne technologie i nawyki inwestorów. O ile aktualnie pierwsze miejsce na rynku walut cyfrowych zajmuje Bitcoin, o tyle stablecoiny wydają się bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, który może wzbudzić jeszcze większe zaufanie do inwestowania, handlu i dokonywania transakcji w kryptowalutach.