Cechy konstrukcyjne tarcz diamentowych

poniedziałek, 14.8.2023 16:40 121

Jak ułożona jest tarcza diamentowa, główne rodzaje tarcz diamentowych

Z pewnością zauważyłeś już ogromną liczbę odmian tarcz diamentowych na półkach sklepów budowlanych.

Różnią się rozmiarem, kolorem, kształtem diamentowej krawędzi i korpusu. Wszystkie te czynniki, z wyjątkiem koloru, mają swoje zalety techniczne w obróbce określonego materiału budowlanego. W tym artykule zagłębimy się bardziej szczegółowo w temat użytkowania i produkcji osprzętu diamentowego oraz rozważymy różne cechy konstrukcyjne profesjonalnych tarcz diamentowych.

Zakres zastosowania

Tarcze diamentowe są stosowane w budownictwie do cięcia różnych materiałów budowlanych. Mogą być używane zarówno w trybie na sucho, jak i chłodzone wodą, w zależności od sprzętu. Mogą być stosowane na wielu rodzajach sprzętu elektrycznego: szlifierki kątowe, przecinarki do płytek, przecinarki do kamienia, przecinarki elektryczne i spalinowe, szczeliniarki, bruzdownice i inne.

64da0bc63ec1a.webp

Każda tarcza ma specjalne ikony, aby Klient rozumiał, na jakim sprzęcie powinien być używany produkt i czy wymaga chłodzenia, czy nie. 

Dzięki osprzętu diamentowemu można wykonywać następujące operacje:

  • Prace demontażowe. Obejmuje to cięcie nawierzchni dróg, wyburzanie lub przebudowę budynków, tworzenie lub poszerzanie różnych otworów. Podczas demontażu można napotkać takie materiały, jak bloki fundamentowe, beton zbrojony, asfalt, cegła i inne.
  • Cięcie materiałów okładzinowych. Podczas licowania pomieszczenia na zewnątrz lub wewnątrz, lub podczas tworzenia elementów dekoracyjnych (stoły, blaty, palety w łazience itp.) często spotykamy się z przycinaniem materiału do właściwego wymiaru. Podczas wykonywania takich operacji możemy obrabiać takie materiały jak płytki ceramiczne, gres, granit, marmur, dekton, piaskowiec i inne.
  • Bruzdowanie. Wycinanie bruzd to tworzenie specjalnych nisz w ścianie do układania w nich rur lub okablowania. Najpopularniejszymi materiałami budowlanymi podczas bruzdowania są beton i cegła.
  • Cięcie metalu. Wielu budowniczych są temu zaskoczeni, ale tarcze diamentowe doskonale sprawdzają się w cięciu metalu. Ich głównymi zaletami w stosunku do tradycyjnych tarcz ściernych są ogromne zasoby i trwałość średnicy.

Jest to lista najczęstszych operacji, które można wykonać za pomocą tarcz diamentowych, istnieje jednak wiele innych zadań, których wykonanie może wykonać narzędzie diamentowe. No więc co to jest tarcza diamentowa?

64da0c23beec8.webp

Budowa tarczy diamentowej

Tarcza diamentowa składa się z kilku elementów - stalowego korpusu i syntetycznego diamentu, który do korpusu można przymocować na kilka sposobów.

Korpus tarczy diamentowej

Korpus tarczy to nie tylko kawałek dowolnego metalu, ale starannie dobrana stal, której gatunek zależy od przeznaczenia tarczy i sprzętu, na którym jest używana. Czasami potrzebny jest bardziej miękki korpus, a wtedy wykonywany jest z surowej i miękkiej stali. Natomiast do cięcia ciężkiego betonu korpus potrzebuje marginesu wytrzymałości, dlatego często takie tarcze są produkowane z hartowanej stali.

Każdy korpus ma swój własny otwór montażowy. Jego średnica zależy od sprzętu, na którym będzie montowany. Na przykład, w przypadku szlifierki kątowej otwór montażowy wynosi 22,23 mm, a na większości przecinarek do płytek montowane są tarcze z gniazdem 25,4 mm. Aby zrobić tarcze bardziej uniwersalnymi, istnieją specjalne pierścienie redukcyjne z większej średnicy otworu na mniejszą.

Diament

Przy słowie diament dla wielu z nas natychmiast pojawia się skojarzenie z naturalnym minerałem, który jest szlifowany i zamieniany w brylant. Jednak narzędzie diamentowe wykorzystuje diamenty syntetyczne. Występują w różnych twardościach i rozmiarach, a nawet ze specjalną powłoką tytanu, niklu lub innych materiałów w celu zwiększenia twardości. Dzięki wysokiej twardości mogą osadzać się w obrabianym materiale i przecinać go, zamieniając go w pył.

 Diamenty można przymocować do korpusu na kilka sposobów: spiekanie galwaniczne, próżniowe i proszkowe. Najczęściej stosuje się tę ostatnią metodę, ponieważ pozwala to znacznie zwiększyć zasobność diamentowej tarczy. W przypadku spiekania proszkowego diamenty są mieszane z różnymi metalami proszkowymi i spiekane razem z korpusem lub pojedynczymi segmentami, a następnie przyspawane lub przylutowane do korpusu. W zależności od wybranej metody tarcza może być koronowa (spiekanie warstwy diamentowej wraz z tarczą) lub segmentowa (segmenty są przyspawane do korpusu osobno).

Tarcze koronowe i segmentowe

Wszystkie materiały budowlane różnią się twardością i wytrzymałością. Mianowicie z tego wynikają cechy konstrukcyjne tarcz diamentowych. Należy od razu zauważyć, że zarówno tarcze z ciągłą krawędzią, jak i segmentowe mogą być używane zarówno z zasilaniem wodą, jak i bez. Zawsze zwracaj uwagę na ikonki, umieszczone na tarczy lub opakowaniu. No więc, gdzie znajdą zastosowanie tarcze koronowe, a gdzie lepiej używać segmentowych?

  • Tarcze segmentowe. Ze względu na to, że między segmentami diamentowymi jest odległość, mogą się one rozszerzać w przypadku nagrzania. Ta cecha daje możliwość stosować tarcze segmentowe na bardzo wytrzymałych materiałach w trybie na sucho, bez zaopatrzenia w płyn chłodzący. Dla lepszego chłodzenia w segmentowych tarczach przeznaczonych do cięcia na sucho można znaleźć wgłębienia i wybrzuszenia na warstwie diamentowej. Nazywa się to turbowanie warstwy diamentowej. Dzięki temu poprawia się usuwanie pyłu ze strefy cięcia, a tarcza jest lepiej chłodzona. Najczęściej tarcze segmentowe są używane podczas prac demontażowych, ponieważ są one "brudnym" rodzajem pracy. 
  • Tarcze koronowe. Ciągła warstwa diamentowa schładza się gorzej i nie może się rozszerzać przy nagrzaniu, co może spowodować pęknięcia pod wpływem silnego ciepła. Najczęściej tarcze koronowe są używane z zaopatrzeniem cieczy chłodzącej, ale są też takie, które tną na sucho. Czasami ich warstwa diamentowa jest o kształcie turbo, podobnie jak na tarczach segmentowych. Takie tarcze często obrabiają różne materiały okładzinowe — ceramikę, gres, granit i inne, ponieważ tarcza z warstwą ciągłą podczas cięcia pozostawia na materiale minimum odprysków, a na wyjściu uzyskuje się cięcie wykończeniowe.

Wnioski

Tarcza diamentowa jest takim materiałem eksploatacyjnym, bez którego żadna budowa nie może się odbyć. Dzięki nim można wykonać wiele rodzajów prac demontażowych i okładzinowych. 

Bardzo ważnym aspektem jest wybór tarczy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak średnica tarczy, średnica otworu montażowego, zalecane wyposażenie, konieczność chłodzenia i obrabiany materiał. Odpowiednio dobrana tarcza będzie ciąć szybko i z dobrym zasobem, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Firma Distar jest zorientowana na klienta, dlatego stworzyliśmy wygodną stronę internetową, na której możesz łatwo dobrać osprzęt odpowiednio do swojego sprzętu, obrabianego materiału i niezbędnej żywotności.