Co cechuje dobrego eksperta kredytowego?

poniedziałek, 26.4.2021 12:54 172

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla większości klientów banków ogromne przedsięwzięcie. Sam wybór odpowiedniej oferty oraz spełnienie wszystkich formalnych wymogów stanowi dla wielu osób ogromne wyzwanie. Dużym ułatwieniem może być skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego. Jakimi cechami powinien jednak charakteryzować się ten specjalista, by faktycznie jego działania zakończyły się dla kredytobiorcy otrzymaniem pożyczki o możliwie najkorzystniejszych warunkach.

Na wstępie warto wyjaśnić, co różni eksperta kredytowego od doradcy. Pierwszy z nich zatrudniony jest w firmie pośrednictwa kredytowego posiadającej indywidualne umowy z bankami. Na ich mocy eksperci otrzymują prowizję od każdego przyznanego kredytu. To oznacza, że sam proces pomagania klientom jest bezpłatny.

Doradcy nie posiadają żadnych powiązań z bankami, więc nie otrzymują prowizji za przyznanie kredytu przez dany podmiot. To z jednej strony daje im pewną niezależność, a w oczach klientów wizerunek specjalistów, którzy faktycznie wybiorą najlepszą możliwą ofertę. Tu jednak należy pamiętać, że pomoc doradcy jest płatna. Z kolei ekspert, liczący na faktyczną prowizję, nie może zachęcić do wzięcia kredytu, który leży całkowicie poza finansowymi możliwościami klienta, gdyż bank nie zgodzi się na przyznanie pieniędzy komuś, kto w teorii nie ma warunków do spłacenia pożyczki.

Co powinno cechować dobrego eksperta kredytowego? Oto 5 najważniejszych cech.

1. Doświadczenie

Nie jest żadną tajemnicą, że najlepiej po pomoc zgłosić się do eksperta posiadającego wieloletnie doświadczenie w branży. Taka osoba ma doskonałe rozeznanie na rynku, wie, w jaki sposób najlepiej pomóc klientowi i niemal od razu jest w stanie określić np. jego zdolność kredytową. Trzeba pamiętać, że zaciągając pożyczkę na zakup nieruchomości, decydujemy się na bardzo poważny krok, który będzie mieć ogromne znaczenie na naszą przyszłość. Warto więc zadbać o to, by w jakimś stopniu decydował o niej ktoś kompetentny.

2. Komunikatywność

Dobry ekspert musi być w pełni komunikatywny. Klienci często nie mają pojęcia, jak funkcjonują banki i na jakich zasadach przyznawane są kredyty. Dzięki jasnej i klarownej komunikacji, ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości i sprawia, że proces ubiegania się o pieniądze na zakup nieruchomości staje się o wiele prostszy. Dobrze jest także, gdy fachowiec chętnie odpowiada na pytania klienta i cierpliwie tłumaczy mu niezrozumiałe zawiłości.

3. Indywidualne podejście

Ekspert nie może działać schematycznie. Do każdego klienta powinien mieć indywidualne podejście, które pozwoli mu dobrać najlepszą ofertę kredytową. Osoby starające się o pożyczkę łatwo wyczuwają, gdy są traktowani jak jedni z wielu. Widzą wówczas, że ich sprawa jest rozpatrywana powierzchownie. Zaufany i dobry ekspert dba o to, by klient miał pełnię zaufania do jego działań.

4. Rzetelna ocena zdolności kredytowej

Jak zostało wspomniane – eksperci kredytowi otrzymują od konkretnego banki prowizje za sukcesywne przeprowadzenie procedury kredytowej. W interesie specjalisty jest zatem, by dana osoba zgodziła się na którąś z przedstawionych propozycji. Ważne jednak, by ekspert nie starał się za wszelką cenę „wepchnąć” jakiegokolwiek kredytu. Powinien on przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości finansowe osoby, która poprosiła go o pomoc. Może oczywiście pokazać ofertę, nawet jeśli nie jest ona specjalnie korzystna finansowo, ale jednocześnie, powinien poinformować klienta o ryzyku zaciągnięcia tego rodzaju pożyczki.

5. Rozsądek

Klienci często podchodzą do kwestii kredytów bardzo podekscytowani. Zdarza się, że pod wpływem emocji nie są nawet w stanie realnie ocenić, czy mogą liczyć na przyznanie takiego zobowiązania. Rola eksperta polega na studzeniu tych emocji i wskazaniu klientowi najkorzystniejszej dla niego opcji.

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://plcg.pl/