Dachówka vs blachodachówka

czwartek, 5.11.2020 15:22 364

Ciężkie dachówki ceramiczne i betonowe przez lata były synonimem trwałości. W ich wadze upatrywano wytrzymałość np. na porywisty wiatr. Ale były też twardsze niż blachodachówka, co również mogło chronić przed gradem czy gwałtownymi zmianami pogodowymi. Dziś technologia poszła tak o przodu, że blachodachówka nie odstaje w niczym od dachówek glinianych czy betonowych. Co więcej, w wielu aspektach przewyższa je właściwościami.

Waga

Wróćmy na chwilę do tematu wagi. Ciężkie dachówki są obciążeniem dla więźby i musi być ona specjalnie wzmocniona, by przykryć ją dachówką ceramiczną lub betonową. Tymczasem blachodachówka jest aż siedem razy lżejsza. Może być dzięki temu kładziona nawet na wiekowych więźbach, bez konieczności ich wymiany.

Na lżejszych blachodachówkach może utrzymywać się lód i śnieg zimą bez konieczności montowania płotków śnieżnych. Blachodachówka Gerard posiada wykończenie w postaci posypki wulkanicznej, której chropowata struktura zatrzymuje opady na miejscu, aż do ich stopnienia. Nie musimy się przy tym martwić o uszkodzenia dachu. Jest on bardzo szczelny, nie koroduje i nie traci koloru pod wpływem czynników atmosferycznych. Co więcej, posypka nadaje pięknego, błyszczącego wyglądu, dzięki czemu dach zyskuje na estetyce.

Lekki dach z blachodachówki zmniejsza ryzyko zawalenia podczas pożaru. Osłabiona więźba jest w stanie go utrzymać. Ognioodporność powoduje również, że iskry nie przedostają się do środka budynku i ogień nie rozprzestrzenia się w takim stopniu jak w przypadku tradycyjnych pokryć dachowych.

Wytrzymałość

To jedna z najważniejszych cech przy wyborze dachu. Chcemy, żeby służył nam dobrze przez lata bez konieczności częstych napraw czy konserwacji. Blachodachówka Gerard wytrzymuje porywy wiatru do 200 km/h. Jak to możliwe? Jest ułożona horyzontalnie i przytwierdzona do więźby aż w ośmiu punktach. Może także wytrzymać grad o średnicy 30 mm. Nawet 90 mm kule gradowe nie powodują odkształceń w profilach.

Posypka wulkaniczna tak wzmacnia blachodachówkę, że jest w stanie przetrzymać naprawdę wiele. Specjalny stop metali sprawia, że dachówka nie ulega korozji. Nie wymaga też konserwacji. Jedyna praca, którą można raz na jakiś czas wykonać to oczyszczenie z zalegającego mchu, liści. Producent blachodachówki Gerard udziela na nią aż 50 lat gwarancji. Sami przekonajcie się, że warto wybrać technologię i cieszyć się latami bez napraw! A jeśli zechcecie kiedyś wymienić dach, pamiętajcie, że stal podlega recyklingowi i jest przyjazna środowisku!