Dlaczego wartość Bitcoina jest tak niestabilna? Główne powody wahań cen BTC

czwartek, 28.4.2022 10:20 188

Cena Bitcoina jest niezwykle niestabilna. Po dużych wzrostach w połowie maja 2021 roku już w listopadzie nastąpiły gwałtowne spadki ceny kryptowaluty. Dla wszystkich inwestorów, którzy są zainteresowani zarabianiem na tej najpopularniejszej z kryptowalut, niezbędne staje się więc zrozumienie czynników, które wpływają na cenę rynkową BTC. Ta wiedza może pomóc w podejmowaniu decyzji na temat przyszłych transakcji handlowych, trzymania waluty cyfrowej w portfelu lub kontynuowaniu inwestycji.

Podaż i popyt na Bitcoina

To, ile aktualnie wynosi cena Bitcoina, będzie zależało od popytu i podaży na tę kryptowalutę. Doskonałym odzwierciedleniem “kondycji” Bitcoina jest jego kapitalizacja rynkowa, czyli wskaźnik będący iloczynem liczby tokenów w obiegu oraz ich ceny za jednostkę. Jeśli chodzi o podaż, ta jest z góry ustalona i wynosi 21 milionów monet. W pierwszym kwartale 2022 roku oszacowano wydobycie wszystkich bitcoinów na 90% ich całkowitej podaży. Wielu ekspertów i inwestorów oczekuje, że w miarę zbliżania się do granicy podaży bitcoinów, ich cena będzie wzrastać. Pewnym znakiem zapytania jest cena tej kryptowaluty w momencie, gdy ich wydobycie zakończy się, czyli w 2140 roku.

Doniesienia medialne

O Bitcoinie mówi się dużo i często. W tym natłoku informacji nie brakuje często skrajnych opinii ekspertów oraz zaleceń, aby kupować lub sprzedawać tokeny w danym momencie. Największym echem odbijają się jednak decyzje dużych inwestorów BTC, którzy nagle decydują się sprzedać znaczną część swoich bitcoinów lub komentarze znanych osób z branży finansowej, celebrytów lub biznesmenów, na temat kondycji tej kryptowaluty.

Czasami jeden wpis w mediach społecznościowych może wywołać lawinę zachowań handlowych i inwestycyjnych wśród osób zainteresowanych handlem Bitcoinem. Doskonałym przykładem są tweety Elona Muska, które wręcz bezpośrednio poruszają kursem Bitcoina.

Decyzje rządów

Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która z założenia nie może być kontrolowana przez nikogo, w szczególności przez banki centralne, instytucje finansowe i rządy państw. Posiada to swoje zalety i wady.

Nie brakuje wewnątrzkrajowych regulacji, których celem jest np. pobieranie podatków od dochodów wydobycia kryptowaluty, całkowite zakazanie handlu Bitcoinem lub jakichkolwiek innych transakcji finansowych za pomocą kryptowaluty. Regulacje niekorzystne dla użytkowników bitcoinów wpływają na ich nastroje, a decyzje o zakończeniu wydobycia kryptowaluty w danym kraju (jak miało to miejsce w Chinach w 2021) skutkują spadkiem cen Bitcoina.

Działa to także w drugą stronę, ponieważ im więcej rządów zaakceptuje bitcoiny, tym większe staną się jego szanse na stanie się legalną klasą aktywów do inwestycji. Pierwszym krajem, który zdecydował się uznać Bitcoin za swoją oficjalną walutę krajową stał się Salwador. Ta decyzja wiązała się z jednej strony ekscytacją, z drugiej - z pewną niechęcią samych obywateli.

Ta niepewność co do decyzji rządowych wśród inwestorów mieszkających w danej jurysdykcji sprawia, że wielu z nich wciąż obawia się lokowania większości swoich pieniędzy w tej klasie aktywów. Z tego powodu inwestorzy i traderzy uważnie śledzą zmiany regulacyjne związane z Bitcoinem. Jest to jeden ze wskaźników płynności na rynkach kryptowalut, wpływający na jego podaż i popyt, a co za tym idzie - cenę.

Co wpływa na cenę Bitcoina?

Wspomniane wyżej elementy najbardziej wpływają na gwałtowne zmiany ceny Bitcoina, ale co tak naprawdę wpływa na jego wartość? Nie bez znaczenia są takie czynniki, jak: koszt wydobycia bitcoina, nagrody, jakie są przyznawane górnikom za ich pracę, konkurencja w postaci altcoinów, rozwój nowych technologii czy wykryte błędy w zabezpieczeniach.

Przy okazji warto dodać, że szacowane zużycie energii elektrycznej w procesie kopania bitcoinów jest równe lub większe niż na terytoriach małych i średnich krajów. Im trudniejszy algorytm do rozwiązania zagadki kryptograficznej, tym wyższy koszt kopania bitcoinów. Różne poziomy trudności algorytmów bitcoina mogą wpłynąć na tempo produkcji bitcoina, jego podaż oraz cenę.

Jednym ze sposobów na handlowanie Bitcoinem jest skorzystanie z usług witryny Bitcoin Up. Aby rozpocząć, należy przejść do strony serwisu i w zakładce Bitcoin Circuit logowanie przejść do swojego konta, aby rozpocząć swoją przyszłą podróż z Bitcoinami! W poniższym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które wpływają na wartość Bitcoina w danym okresie. Przyjrzymy się bliżej zależności ceny BTC od popytu i podaży, spekulacji czy zachowań wpływowych osób i komunikatów w mediach.

Ważne informacje dla inwestorów

Wszyscy inwestorzy, którzy są zainteresowani inwestowaniem w kryptowalutę powinni spodziewać się dużej zmienności, a także sporego ryzyka. Najlepszą wskazówką, jaką można dać początkującym inwestorom jest zróżnicowanie swojego portfela na tyle, aby inwestowanie w kryptowalutę objęło nie więcej niż 5-10% całych środków przeznaczonych na pomnażanie.

Gwałtowne spadki cen bitcoinów mogą wywoływać skrajne zachowania, takie jak paniczną sprzedaż swoich tokenów. Dla osób, które wierzą w długoterminowy potencjał Bitcoina zaleca się jednak niesprawdzanie każdego dnia wahań cen waluty i skupienie się na tzw. holdingu. Nagły wzrost lub spadek ceny bitcoina nie powinien wpłynąć na wcześniej zaplanowaną strategię inwestycyjną, na przykład poprzez kupowanie dodatkowych tokenów tylko dlatego, że ich cena gwałtownie wzrosła.