XXIX edycja konkursu Piękny Wrocław 2018 rozstrzygnięta [ZDJĘCIA]
W Muzeum Architektury zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w XXIX edycji konkursu Piękny Wrocław. Do siedziby Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz na adres elektroniczny Wydziału Architektury i Budownictwa zgłoszono 35 obiektów (wpłynęło 36 zgłoszeń – jeden obiekt zgłoszono 2 razy). Ponadto 11 obiektów rekomendował Kapitule Architekt Miasta.
W skład Kapituły Nagrody „PIĘKNY WROCŁAW” rozstrzygającej konkurs weszli:
1. Piotr Fokczyński – Architekt Miasta - przewodniczący
2. Jan Paluchniak – Towarzystwo Miłośników Wrocławia
3. Wojciech Gryczyński – Towarzystwo Miłośników Wrocławia
4. Andrzej Poniewierka – Architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia
5. Beata Stobiecka – Stowarzyszenie Architektów Polskich
6. Aleksander Szarapo – Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP
W obecnej, XXIX edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, otrzymują 4 obiekty:
Budynek Centrum Symulacji Medycznej ul. Tytusa Chałubińskiego 7a
Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. - Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, Wrocław. współpraca autorska: Aleksandra Demidowicz, Karolina Konopnicka, Agata Markgraf, Małgorzata Oleśkowska, Tomasz Zawisza
Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław
Wykonawca: PB Inter-System SA, Wrocław
Kamienica Oppenheimów - przebudowa zabytkowej kamienicy ze zmianą funkcji na kulturalno-usługową, pl. Solny 4
Autor: Major Architekci - Marcin Major, Wrocław
Inwestor: Victor Oppenheim Haus Gemeinnützige SE / Spółka Europejska Pożytku Publicznego, Wrocław
Wykonawca: Budimex SA, Warszawa
Pawilon InfoWuWA, ul. Tramwajowa 2
Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Maja Cichocka, Agnieszka Gałwiaczek, Wrocław
współpraca: Tomasz Cempa Architekt - Tomasz Cempa, Wrocław, Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o. – Grażyna Adamczyk-Arns, Wrocław
Inwestor: Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Piotr Olczak „OLTOS”, Oleśnica; PPHU Paweł Trościaniec, Oława; PP Trisem sp. z o.o., Mosina; Arkada Budownictwo i Zabytki sp. z o.o., Święta Katarzyna; Dobra Firma Marta Klint, F.H.U. KONO Magdalena Konopka, Ann-Dach Anna Zadrożna, Wrocław
Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, pawilon kasowy, zagospodarowanie terenu, ul. Na Grobli 17
Autor: Pracownia Projektowa Myczkowski - Tomasz Myczkowski, Róża Myczkowska, Oles Mosiyevskyy, Ryszard Zarycki, Marek Koźbiał, Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: Stanisław Sadowski, Wrocław
Ponadto do nagrody specjalnej nominowane są obiekty wyróżnione w poprzedniej, XXVIII edycji konkursu:
Przedszkole nr 23, ul. Zwycięska 8a
Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, Wrocławwspółpraca: Vega Cad, Wrocław; Monika i Sebastian Stanisławscy, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: AKBIK sp. z o.o., Wrocław
Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu, ul. Bierutowska 57-59
Autor: ASSA Anna Sokół Studio Architektury – Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald, Wrocław
Inwestor: BFF INVESTMENTS sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: BFF INVESTMENTS sp. z o.o., Wrocław
Nagrodę specjalną w kategorii modernizacja obiektu historycznego, po ocenie obiektów wyróżnionych w XXVIII i XXIX edycji konkursu, otrzymuje:
Budynek Centrum Symulacji Medycznej ul. Tytusa Chałubińskiego 7a
Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. - Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, Wrocław
Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław
Wykonawca: PB Inter-System SA, Wrocław
W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria – budynek użyteczności publicznej
Wyróżnienie:
Budynek hotelowo-usługowy XS apartments, ul. Na Grobli 36
Autor: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp. z o.o. – Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Krzysztof Toczydłowski, Wrocław
Inwestor: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp.z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp.z o.o., Wrocław
3. nagroda
Budynek biurowy CU Office, ul. Jaworska 13
Autor: Medusa Group sp. z o.o. sp. k. - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Bytom
współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Sieczkowska, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Piotr Dećko, Mateusz Rymar, Michał Sokołowski, Krzysztof Weber
Inwestor: Grupa BUMA, Kraków / REINO Partners sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Buma Contractor 1 sp. z o.o., Kraków
2. nagroda
Budynek biurowo-usługowy Retro Office House, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 69
Autor: Kuryłowicz & Associates - Ewa Kuryłowicz, Piotr Żabicki, Piotr Kuczyński, Krzysztof Pydo, Piotr Marciniak, Tomasz Kopeć, Tomasz Duszczyk, Łukasz Węcławski, Marcin Klukowski, Patrycja Majewska, Wrocław
Inwestor: LC Corp
Wykonawca: Budimex SA
1. nagroda
Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli
Autor:Dziewoński Łukaszewicz Architekci – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz , Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław;
współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław; współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o., Wrocław
Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny
Wyróżnienie:
Budynek mieszkalny wielorodzinny Kooperatywa II , ul. Heinricha Lauterbacha 3-3a
Autor: WOLANIN.PL Architektura - Marcin Wolanin, Wrocław
Inwestor: Grupa inwestorów prywatnych - Kooperatywa, Wrocław
Wykonawca: Bartosz Michalewicz, Wrocław
3. nagroda
Osiedle "Kuźniki", ul. Hermanowska
Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Andrzej Doktor, Marta Bazan, Sylwian Moska, Karol Mądrecki, Wrocław
współpraca – Joanna Karnicka, Paweł Szyport, Wrocław
Inwestor: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp. j., Trzebnica
Wykonawca: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp. j., Trzebnica
2. nagroda
Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki, ul. Heinricha Lauterbacha 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, ul. Krystyny i Mariana Barskich 8, 10, 12, 14
Autor: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka, Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Roman Rutkowski, Stanisław Lose, Zbigniew Maćków, Wrocław
Inwestor: Blockpol Developer sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Blockpol sp. z o.o., Wrocław
1. nagroda
MARINA III - Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami, ul. Pomorska 1, 1a
Autor: Major Architekci - Marcin Major, Wrocław
Inwestor: opacz Investments sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o., Wrocław
Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny
Wyróżnienie:
Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom Krawczyka”, ul. Jaspisowa
Autor: Grid Architekci sp. z o.o. - Artur Toboła, Agnieszka Zając, Paulina Gogacz, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: system gospodarczy
Wyróżnienie:
Budynek mieszkalny jednorodzinny „Energooszczędna kostka”, ul. Władysława Orkana
Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców
3. nagroda
Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park, ul. Szynowa 4-34
Autor: OZONE Architekci – Emilia Skarżyńska, Dawid Wirth, Agata Bobrowska, Bartosz Skowera, Wrocław
Inwestor: G2 sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: OPM sp. z o.o., Wrocław
2. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom na Karłowicach”, ul. Władysława Orkana
Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Ach-Domy, Szczodre
1. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom z zacięciem”, ul. Brata Alberta
Autor: Pracownia Architektury Głowacki - Tomasz Głowacki, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Jarosław Tomaszewski, Cieszków
Kategoria – budynek produkcyjny, przemysłowy
1. nagroda
Budynek magazynowo-biurowy Eltron, ul. Brodzka 10b
Autor: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK - Paweł Paradysz, Konrad Mikołajczyk, Dorota Damm-Paradysz, Wrocław
Inwestor: ELTRON sp. z o.o. sp. k., Wrocław
Wykonawca: Atlas Ward Polska sp. z o.o., Wrocław
Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna.
Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała: nagrodę główną - GRAND PRIX, którą otrzymuje:
Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli
Autor: Dziewoński Łukaszewicz Architekci - Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz , Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław; współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław; współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o., Wrocław
Dodaj komentarz
Komentarze (0)