Masowe wymieranie na wrocławskim Rynku! (WIDEO,ZDJĘCIA)
15 lipca o godzinie 17:00 na ulicy Oławskiej, pod siedzibą oddziału mBank, odbyło się Die-in, czyli “Masowe wymieranie” organizowane przez Extinction Rebellion Wrocław. Grupa - wspólnie z mieszkańcami miasta - położyła się na deptaku i symbolicznie zwróciła uwagę na zagrożenia, jakie czekają nas wszystkich, jeśli instytucje finansowe będą dalej stosować dwutorową politykę względem spółki węglowej Enea i obywateli.
Wbrew wcześniejszym informacjom o zerwaniu relacji ze spółkami węglowymi, na mocy umowy zawartej w 2014 roku mBank wyemitował obligacje spółki Enea S.A. Chociaż prawdą jest, że sam bank, nie zainwestował środków w technologie oparte na spalaniu węgla, to dzięki pieniądzom pozyskanym z wyemitowanych obligacji Enea łatwiej spłaci zadłużenie. W ten sposób zyski z bieżącej działalności spółka będzie mogła wydać na działalność inwestycyjną; wśród jej inwestycji jest budowa nierentownej i szkodliwej dla środowiska elektrowni “Ostrołęka C”.
“Masowym wymieraniem” członkowie Extinction Rebellion chcieli zakomunikować zarówno samemu bankowi, jak i jego klientom oraz wszystkim obywatelom, że w epoce antropocenu i w dobie szóstego wymierania gatunków nie ma miejsca na obłudę w biznesie – zwłaszcza takim, który pragnie być postrzegany jako nowoczesny i odpowiedzialny. Samo niezawieranie przez mBank nowych relacji biznesowych ze spółkami węglowymi nie wystarcza, kiedy kontynuowane, długoterminowe relacje mają tak zgubny wpływ na ludzi i środowisko. Grupa żąda od banku, aby ten zerwał wszelkie związki ze spółką Enea i raz na zawsze skończył z ułatwianiem działań szkodliwych dla środowiska. Uczyniły to inne banki komercyjne w Polsce i za granicą - także te, które pierwotnie miały brać udział w emisji obligacji Enei.
Formuła protestu znana pod nazwą Die-in polega na wspólnym położeniu się na ziemi w przestrzeni publicznej - w symbolicznym geście nawiązującym do trwającego już, masowego wymierania gatunków. W naszej epoce działania człowieka powodują szkody na skalę globalną, a nieruchome leżenie na ziemi ostrzega przed tym, co nadejdzie, jeśli nie zaczniemy działać razem - obojętnie, czy jesteśmy jednostką, organizacją, czy biznesem, bez względu na wiek, płeć, przekonania polityczne czy religijne.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)