Wrocławianka padła ofiarą oszustów. Metodą „na policjanta” wyłudzono od niej blisko 70 tys. zł

środa, 2.2.2022 14:09 346 0

Starsze osoby wciąż padają ofiarą oszustów działający metodą m.in. "na wnuczka” czy „na policjanta". Poszkodowani tracą w ten sposób pieniądze, stanowiące nierzadko oszczędności całego życie. Ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą z nimi kontaktować się osoby podszywające się pod członków ich rodziny, urzędników lub funkcjonariuszy służb mundurowych. Zostawmy im też w widocznym miejscu swój numer telefonu, aby mogli zawsze zweryfikować personalia osoby dzwoniącej i nie utracili zgromadzonych oszczędności.

Dorośli, równie często jak dzieci, zapominają o zasadzie „ograniczonego zaufania”, stając się ofiarami nie mających żadnych skrupułów oszustów.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, którzy dzwonią w sprawie rzekomego oszustwa, którego ofiarą padliśmy, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Jeżeli ktoś twierdzi, że jest funkcjonariuszem policji, spróbujmy potwierdzić tę informację w najbliższym komisariacie policji lub pod numerem alarmowym.

Do tego typu sytuacji doszło we Wrocławiu. 65-letnia kobieta w taki właśnie sposób straciła blisko 70 tysięcy złotych. Oszuści zadzwonili do niej podając się za rzekomego pracownika poczty, który poprosił ją o podanie dokładnego adresu w celu dostarczenia korespondencji. Po chwili zadzwonił kolejny mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji, który poinformował ją, że poprzedni telefon wykonała osoba należąca do grupy przestępczej i jej pieniądze są zagrożone. Pokrzywdzona zapakowała biżuterię oraz gotówkę i przekazała zgodnie z instrukcją przekazaną przez „policjanta”.

Dlatego nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny i przyjaciółmi, a wszelkie podejrzane telefony z instrukcjami dotyczącymi przekazywania pieniędzy zgłaszajmy natychmiast na Policję. Mówmy o schematach działania przestępców, żeby te sprawy nikomu nie były obce. Czasami zwykła rozmowa może uchronić nas od przykrych w skutkach zdarzeń.

Wrocławscy policjanci apelują też do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek