Sąsiedzkie spacery w nowej formule

czwartek, 26.5.2022 15:06 958 0

Dwanaście spacerów. Trzy ścieżki tematyczne. Cztery osiedla. Rok 2022 jest czasem zmian dla Wrocławskiego Instytutu Kultury, dlatego dobrze znane Sąsiedzkie spacery również ulegają przemianie. Pierwsza wycieczka – ,,Między trzema kościołami’’ – już 4 czerwca!
 

Sąsiedzkie spacery cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Wrocławia już od kilku lat. Uczestnicy i uczestniczki wyruszą na Kozanów, Huby, Kleczków i Gajowice – jednak to nie granice osiedli porządkować będą program wycieczek. Miejskie oprowadzania w tym roku zebrane zostały w trzy kategorie: architekturahandel i usługi oraz legendy miejskie.

Oczy dookoła głowy

Podczas dwunastu wycieczek spacerowicze poznają historie skrywane przez budynki, kierując wzrok w stronę architektonicznych detali i ciekawych szyldów. Powędrują wzdłuż straganów oraz punktów rzemieślniczych i usługowych o długiej tradycji. Będą mieć oczy dookoła głowy i wytężony słuch na elektryzujące opowieści miejskie, którymi podzielą się przewodnicy i przewodniczki, znający wybrane osiedla jak własną kieszeń. Trasy poprowadzą chociażby dobrze znany i lubiany Szymon Maraszewski, dokumentujący „architekturę, która nie przeprasza” Maciej Czarnecki czy autorka książki „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław” Kalina Zatorska. A ponieważ anegdoty okolicznych mieszkańców zawsze urozmaicają wędrówki, to także uczestnicy zostaną zachęceni do dzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.

Na dobry początek

Pierwszy spacer należeć będzie do kategorii „Architektura” i odbędzie się już 4 czerwca! Poprowadzi go Adam Pacholak, autor książki „Elektroniczny mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO”. – Między trzema kościołami – jednym neogotyckim, drugim modernistycznym i trzecim nieistniejącym, rozegrała się historia osiedla Huby – zapowiada przewodnik. – W ciągu niespełna stu lat, kilka małych wiosek przemieniło się w nowoczesne przedmieście, z rywalizacją wielkich religii w tle. Jak wpłynęło to na urbanistykę dzielnicy?

Kolejne dwa Sąsiedzkie spacery:
11.06 | Kategoria: Legendy miejskie | Osiedle: Kleczków | Przewodnik: Szymon Maraszewski
18.06 | Kategoria: Architektura | Osiedle: Gajowice | Przewodnik: Maciej Czarnecki

Informacje o następnych miejskich oprowadzaniach już wkrótce na Facebooku i stronie internetowej Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Wycieczki odbywają się w wybrane soboty o godzinie 11:00 od 4 czerwca do 15 października. Miejsce startu każdego ze spacerów pojawi się w wydarzeniu na Facebooku na profilu Sąsiadujemy z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. 
Należy przygotować się do przejścia około 3-4 kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Warto założyć wygodne buty, na wypadek niepogody wziąć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień – wodę do picia i nakrycie głowy. Na trasie spacerów znajdują się wzniesienia i schody. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek