Zieloni chcą świeckiej szkoły we Wrocławiu
Partia Zieloni we Wrocławia wystoswała list do do Wiceprezydent Wrocławia Renaty Granowskiej, odpowiedzialnej za Departament Edukacji, z postulatami w sprawie zmian w organizacji zajęć z religii we wrocławskich szkołach. Zieloni przedstawiają w nim cztery postulaty dotyczące organizacji zajęć z religi oraz w zapewnienia osobom niewierzącym swobody niewierzenia.
Pierwszym postulatem zgłoszonym przez Zielonych jest zaprzestanie pobierania od rodziców zaświadczeń “o rezygnacji” dziecka z uczęszczania na lekcje religii.
- Jest to obecnie nagminna praktyka we wrocławskich szkołach odbywająca się się wbrew obowiązującemu prawu. Takie działanie jest sprzeczne z art. 12 ustawy o systemie oświaty, który mówi, że na religię szkoły zapisują uczniów na życzenie rodziców, a nie na odwrót. Dziś co semestr rodzice są zmuszani do przedstawiania oświadczeń o rezygnacji z uczęszczania na lekcje religii - komentował Paweł Cymbor.
Drugim postulatem jest zaprzestanie częstej praktyki wyznaczania na zastępstwo we wrocławskich szkołach katechetów w miejsce nauczycieli przedmiotów obowiązkowych.
- Mamy świadomość, że szkoły zmagają się z problemami kadrowymi, ale zastępstwa zajęć z przedmiotów obowiązkowych nie powinny się odbywać z udziałem katechetów lub katechetek, którzy przeprowadzają wtedy lekcję z religii. Uczniowie nie chodzący na religię powinni być zwalniani z lekcji w przypadku zastępstw z udziałem katechety lub katechetki - mówił Paweł Cymbor.
Trzecim postulatem jest zmiana organizacji lekcji religii poprzez prowadzenie ich na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.
- Ja od trzech lat nie uczęszczam na religię w liceum, przez co korzystam z tzw. “okienek”, czyli bezsensownych godzin wolnych od zajęć. W praktyce jest to marnowanie czasu, w którym mógłbym albo dłużej spać lub wrócić wcześniej do domu. Przestańmy traktować religię jak zajęcia obowiązkowe i zacznijmy je umieszczać na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych - tłumaczył Marcin Adamcewicz z Partii Zieloni we Wrocławiu, licealista i Marszałek Parlamentu Młodych RP.
Czwartym i ostatnim postulatem jest zapewnienie osobom niewierzącym swobody niewierzenia.
- Już nawet 70% uczniów szkół średnich nie chodzi na religię. 12% obywateli Polski jest niewierzących, wśród młodych ludzi mowa nawet o 1 na 5 osób. Niech osoby niewierzące mogą się czuć komfortowo w szkole. Każda osoba niezależnie od wyznania lub jego braku ma do tego prawo - podkreślał Marcin Adamcewicz.
- Jako uczeń tak naprawde przeżyłem każdą z kwestii poruszanych w naszych postulatach. Skończmy ze subtelnym przymuszaniem do mszy na początek i koniec roku szkolnego, na rekolekcje. Sam to przeżywałem. Tu są nasze cztery postulaty co możemy zmienić już dziś we wrocławskich szkołach w tym zakresie. Mamy nadzieję, że magistrat nas wysłucha - zakończył Marcin Adamcewicz.
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)