[FOTO] Odbudowano zabytkową altanę w Parku Południowym

środa, 29.6.2022 19:00 905 0

Po czterech latach od pożaru zabytkowa altana stojąca na wzgórzu im. Georga Bendera we Wrocławiu znowu jest do dyspozycji mieszkańców.  Od 2018 roku miejsce po niej stało puste. W czerwcu 2022 r. zakończyła się odbudowa kultowej konstrukcji.

Altana Grzybek w parku Południowym została odtworzona

Altana została wykonana z tego samego materiału co oryginalna – z drewna modrzewiowego. We wrześniu 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na odbudowanie konstrukcji po tym, jak spłonęła w sierpniu 2018 r.

W czerwcu br. altana została ukończona i po prawie czterech latach ponownie oddana do użytku spacerowiczom. Renowacja odbywała się z pomocą, także finansową, Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przy okazji odbudowy ZZM zmienił otoczenie obiektu.

Konstrukcja została wiernie odwzorowana. Praktycznie jedyną różnicą jest zadaszenie, które zostało wykonane z trwalszego materiału. – Szczęśliwie, nieco wcześniej w ramach rekonstrukcji innego elementu, sporządzona bardzo szczegółowa dokumentacja obiektu i na jej podstawie mogliśmy odtworzyć wygląd altany praktycznie 1:1 – informuje Marek Szempliński.

 

Ponad stuletnia historia altany w parku Południowym

Altana stoi na Wzgórzu Bendera, które nazwane zostało na cześć Georga Bendera, nadburmistrza Wrocławia z lat 1891-1912. Nazywana oficjalnie Pawilonem Wallenberga, a potocznie Grzybkiem, zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, aby obserwować panoramy Wrocławia i Masywu Ślęży. Pieniądze na jej wybudowanie wyłożył bankier Karl Gideon von Wallenberg-Pachaly.

Tekst: wroclaw.pl, foto: doba.pl, zdjęcia historyczne: polska-org.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek