Literackie święto Wrocławia – gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

piątek, 13.10.2023 13:47 384 0

Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz to pierwsi laureaci Silesiusa, a Angelusa odebrali w pierwszych latach Jurij Andruchowycz oraz Martin Pollack. Jutro poznamy tegorocznych laureatów bądź laureatki 18. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i 16. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Dobiega końca Bruno Schulz Festiwal, podczas którego czytelnicy mogą poznać bliżej twórczość osób nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Laureatów bądź laureatki obu nagród poznamy już jutro, 14 października podczas uroczystej gali o 21:00 we Wrocławskim Teatrze Lalek.

- To wielkie święto Wrocławia. Obie nagrody, literacka Angelus i poetycka Silesius, są jednymi z najważniejszych w Polsce i coroczną okazją do artystycznego przyjrzenia się obecnym nastrojom społecznym. Niech jutrzejsza uroczystość będzie dowodem na to, że w literaturze znajdujemy wspólny język i inspirację do tworzenia wspólnej przyszłości  – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Od początku września znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Spośród siedmiu finałowych książek zostanie wybrana jedna, której autor lub autorka otrzyma 150 tysięcy złotych. Nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma także tłumacz lub tłumaczka nagrodzonej książki.

O laureatach nagrody Angelus zadecyduje jury w składzie:
·        Martin Pollack – przewodniczący
·        Wojciech Browarny
·        Kinga Dunin
·        Michał Nogaś
·        Mykoła Riabczuk
·        Justyna Sobolewska
·        Andrzej Zawada

Także czytelnicy mają szansę przyznać swoją nagrodę. Do końca dnia na stronie www.anglesus.com.pl trwa plebiscyt internetowy, w którym można głosować na jedną z finałowych publikacji i w ten sposób przyczynić się do wyboru laureata Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej (upamiętniającej pierwszą przewodniczącą jury Angelusa). Autor lub autorka książki, którą wybiorą czytelnicy otrzyma zaproszenie na rezydencję twórczą we Wrocławiu.

Wśród autorek i autorów finałowej siódemki są: Stanisław Asiejew (Ukraina), Tamara Duda (Ukraina), Katarína Kucbelová (Słowacja), Zyta Rudzka (Polska), Judith Schalansky (Niemcy), Piotr Siemion (Polska), Saša Stanišić (Bośnia i Hercegowina / Niemcy).

– Czas na literaturę jest czasem wyjątkowym. Dziś chcemy czytać inaczej niż kiedyś. W czasach, w których ani zabawa, ani zbawienie nie rysują się jasno na żadnym z horyzontów – podkreślał na zeszłorocznej gali przewodniczący jury nagrody Silesius, prof. Piotr Śliwiński.

14 października poznamy również tegorocznych laureatów bądź laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, a nominacje zostały ogłoszone już w maju podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. O nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych w kategorii Książka Roku powalczą: Miłosz Biedrzycki (MLB), Kamila Janiak,  Natalia Malek, Jan Rojewski i Piotr Sommer. Natomiast w kategorii Debiut (nagroda w wysokości 15 tysięcy złotych) na werdykt czekają nominowani: Ivan Davydenko, Stanisław Kalina Jaglarz i Paweł Stasiewicz.

Poetyckich zwycięzców wybierze jury:
·        Piotr Śliwiński – przewodniczący
·        Monika Glosowitz
·        Paweł Mackiewicz
·        Małgorzata Mikołajczak
·        Krystyna Pietrych
·        Paweł Próchniak
·        Alina Świeściak

Znamy poetkę wyróżnioną za całokształt twórczości
Silesiusa za całokształt twórczości i nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych odbierze z kolei Joanna Mueller. Jest czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w tej kategorii w historii wrocławskiej nagrody.
Poetka dołączyła do znakomitego grona twórców i twórczyń, którzy otrzymali już to wyróżnienie. Byli to kolejno: Tadeusz Różewicz (2008), Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018), Ewa Lipska (2019), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020), Ryszard Krynicki (2021) i Marcin Sendecki (2022).

Od trzech lat razem z nowymi zasadami
Wspólna gala odbyła się  po raz pierwszy w 2020 roku, a decyzja o połączeniu finałów nagród została podjęta z powodu pandemii. Doszło wówczas do – skądinąd symbolicznego – scalenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius. Organizatorzy zdecydowali się na podtrzymanie tej formuły.
– Nagroda Angelusa uzyskała pełnoletniość, to jej 18. edycja, a decyzje różnych składów jurorskich przez lata udowodniły jej ogromny wpływ na panoramę życia literackiego nie tylko w Polsce. Wypada jej życzyć dalszego dynamicznego rozwoju i dobrych życiowych wyborów. Nieco młodszy Silesius jest jedną z najważniejszych nagród poetyckich w kraju. I podobnie jak Angelus on także zdołał udowodnić swój profetyczny charakter, trafiając przez lata do rąk najważniejszych dzisiaj polskich poetek i poetów – opowiada Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Co istotne, wszystkie autorki i autorzy książek nominowanych otrzymują po 5 tysięcy złotych. Finansowe wyróżnienie za nominację zostało wprowadzone do regulaminu Nagrody w 2020 roku i było pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.
Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Fundatorem obu nagród jest miasto Wrocław.


 (fot. Rafał Komorowski)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek