Budynek przyszłości we Wrocławiu. Tak będzie wyglądał HealthTech Synergy Hub Politechniki Wrocławskiej

wczoraj, 14 godz temu 142 0

Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub (HTSH). Nowy budynek, który jest największą inwestycją Politechniki Wrocławskiej ostatnich lat, powstanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego.
 
– Każdy liczący się uniwersytet na świecie ma w swoich strukturach medycynę, ale medycyna na wysokim poziomie jest zawsze tam, gdzie łączy się z inżynierią. Przykładami są Oksford, Cambridge, Imperial College czy Politechnika w Monachium – mówił rektor prof. Arkadiusz Wójs. – Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otworzyliśmy Wydział Medyczny, na którym lekarze ściśle współpracują z inżynierami. Medycyna musi mieć dużo przestrzeni, dlatego potrzebowaliśmy budynku, w którym taka kooperacja będzie możliwa. HealthTech Synergy Hub jest też symbolem tego, jak zmienia się nasza uczelnia – dodał rektor Politechniki Wrocławskiej.
 
W HTSH znajdą się nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, pracownie i centra naukowe prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech, m.in. centrum obrazowania medycznego oraz biobank.
 
Ponadto otwarte zostaną tam również gabinety Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, z których korzystać będą mogli mieszkańcy całego regionu, zakwalifikowani do programu badań klinicznych.
 
Centrum HealthTech Synergy Hub będzie miejscem współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi, biznesem i innymi instytucjami w dziedzinie technologii medycznych. Swoją siedzibę będzie miał tam również Wydział Medyczny uczelni.
 
Wyzwanie na miarę NFM, stadionu i terminalu lotniska
 
W środę, 30 kwietnia, poznaliśmy wyniki konkursu na projekt architektoniczny nowego gmachu, który był prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Do I etapu konkursu zgłoszono 28 projektów, a w finale znalazło się pięć propozycji.
 
– Zadanie było wyjątkowo złożone, skomplikowane i wymagające. W budynku musiało się znaleźć kilkaset powiązanych ze sobą pomieszczeń laboratoryjnych, badawczych i ogólnodostępnych, a dodatkowo sama działka była stosunkowo mała, o nieregularnym kształcie i w zabudowie śródmiejskiej – mówiła prof. Magdalena Kozień-Woźniak, przewodnicząca sądu konkursowego, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. – Projekty wymagały więc dużej dyscypliny, chociaż zdarzały się też prace, które próbowały w sposób bardzo śmiały odpowiedzieć na te zagadnienia – dodała.
 
Ostatecznie sąd konkursowy pierwszą nagrodę przyznał projektowi przygotowanemu przez firmę Vaillo Irigaray y Asociados z Hiszpanii i Interplay Architects z Warszawy (założyciele tej pracowni – Alicja Kubicka i Borja Martínez – są także autorami pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace).
 
W uzasadnieniu prof. Kozień-Woźniak podkreśliła, że pierwszą nagrodę przyznano za harmonijne wkomponowanie formy architektonicznej w kontekst urbanistyczny, z uwzględnieniem charakterystycznej linii szczytów sąsiednich budynków Politechniki Wrocławskiej, a także adekwatne i trafne spełnienie wymagań określonych w programie konkursu, przy jednoczesnej klarownej dyspozycji przestrzennej.
 
Autorzy koncepcji otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsce (90 i 70 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (nagrody w wysokości 50 tys. zł).
 
– Konkurs to nie tylko wyścig o I nagrodę. To przede wszystkim rozmowa o potrzebach, możliwościach i rozwiązaniach, ale także o miejscu i wpływie, jakie niesie ze sobą jego przekształcenie. Chociaż budynek będzie średniej wielkości, to konkurs okazał się szczególnie trudny i był też jednym z najbardziej skomplikowanych. Wyzwanie, z którym zmierzyli się projektanci, można porównać do zaprojektowania Narodowego Forum Muzyki, stadionu na Euro czy terminalu wrocławskiego lotniska – tłumaczył Michał Goncerzewicz, sędzia referent konkursu.
 
Połączenie medycyny z inżynierią
 
Dziewięciokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 14 tys. mkw. stanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego, w miejscu dawnej stołówki studenckiej.
 
W opisie projektu jego autorzy podkreślają, że opiera się on na założeniu długowieczności i trwałości budynku jako formy zrównoważonego podejścia. Kluczową rolę odgrywa bioklimatyczna oszczędność, a budynek został zaprojektowany tak, aby już sama jego forma i orientacja minimalizowały zapotrzebowanie na energię.
 
Pod względem materiałowym projekt wyróżnia się elegancką i rytmiczną elewacją z prefabrykowanego betonu. Cała bryła utrzymana jest w ciepłym, jasnoszarym odcieniu, który harmonijnie wpisuje się w tonację pobliskich elewacji. Nawet dach, widziany z lotu ptaka, dzięki swoim czerwonawym barwom, stapia się z charakterystycznym dla miasta krajobrazem dachów pokrytych dachówką.
 
Według planów na parterze znajdzie się m.in. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Laboratorium Diagnostyki Obrazowej, a także Collegium Anatomicum, które będzie miało osobne wejście oraz zadaszoną strefę dla dowozu i ekspedycji ciał do prosektorium. W koncepcji zapewniono maksymalną dyskrecję i oddzielenie od przestrzeni publicznej.
 
Na poszczególnych piętrach znajdą się m.in. aule dydaktyczne, dziekanat oraz specjalistyczne laboratoria Wydziału Medycznego. Swoje pomieszczenia w nowym budynku będą też miały dwa inne Wydziały: Mechaniczny i Chemiczny.
 
Ekologiczny, energooszczędny i dostępny dla wszystkich
 
HealthTech Synergy Hub zostanie wyposażony w instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, co pozwoli na wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Będzie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.
 
W projekcie przewidziano również retencję wód opadowych za pomocą zbiornika zlokalizowanego pod rampą garażową, a także instalację systemu odzysku wód szarych. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, pisuarów oraz celów porządkowych.
 
Budynek będzie również przystosowany do potrzeb wszystkich użytkowników. Wejścia do gmachu będą całkowicie bezprogowe, wewnątrz znajdą się trzy dźwigi osobowe, rozmieszczone po przeciwnych stronach obiektu i obsługujące wszystkie kondygnacje. Na każdej kondygnacji zaplanowano toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gabinety lekarskie i pozostałe pomieszczenia zapewniają odpowiednią przestrzeń manewrową zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek