Cuda ze szkła na Dworcu Głównym PKP

piątek, 9.10.2015 15:00 805 0

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Szkła "Play with Glass" to przede wszystkim wystawa główna pt. "LOVE", która tradycyjnie już usytuowana będzie w Sali Sesyjnej XIX-wiecznego Dworca Głównego we Wrocławiu. Ekspozycja obejmie 34 prace wykonane przez 17 zaproszonych artystów z 13 krajów Europy.

- Cieszymy się, że ponownie możemy gościć Europejski Festiwal Szkła na dworcu we Wrocławiu. To kolejna ciekawa wystawa, którą można obejrzeć właśnie w tym miejscu i jedno z wielu wydarzeń organizowanych na dworcach należących do PKP S.A. – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik prasowy PKP S.A. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy towarzyszące, zorganizowane we wrocławskich galeriach. W Galerii SiC! BWA Wrocław swoje prace zaprezentują: Jana Hojstričova i Palo Macho ze Słowacji. W ramach wystawy "Debiut", w Galerii Art trakt, zobaczymy prace studenta Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie - Michala Lacko, zarekomendowanego do udziału w "Debiucie" przez Palo Macho. W galeriach BB, Tyc Art Glass, Versus oraz w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta odbędą się wystawy prac Ludwika Kiczury, Dąbrówki Idy Huk, Witolda Śliwińskiego oraz Agnieszki Bar.

W ramach festiwalu organizowane jest także otwarte dla publiczności międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu. Realizowane są także liczne projekty, m.in.: "Szklana Witryna", warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu "szlakiem szklanej architektury".

Program festiwalu otworzy i zamknie wycieczka Szklanym Szlakiem Wrocław Stare Miasto, opracowanym w trakcie drugiej edycji festiwalu w ramach projektu "Szkło w Przestrzeni Miejskiej Wrocławia". Chętni do udziału w tym niecodziennym spacerze wyruszą z przewodnikiem spod szklanej fontanny "Zdrój" zaprojektowanej przez Alojzego Gryta i obejrzą 16 obiektów szklanej architektury Wrocławia, wybranych przez autorów projektu z kilkudziesięciu szklanych realizacji znajdujących się w przestrzeń publicznej miasta: w kościołach, na placach i ulicach miasta.

W ramach Europejskiego Festiwalu Szkła odbywają się też warsztaty, które od wielu lat z powodzeniem prowadzi Anna Gałuszka. Zainteresowaniem uczestników i gości festiwalu będzie się na pewno cieszyć projekt "Szklana Witryna". Realizowany po raz czwarty, zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogą bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum. W tym roku w aż 13 wrocławskich witrynach pojawią się szklane dekoracje

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek