I rocznica działalności Instytutu Praw Migrantów!

piątek, 10.12.2021 14:59 569 0

Ponad 12 000 konsultacji mimo pandemii, 3 punkty na Dolnym Śląsku, liczni partnerzy i realny wpływ na status prawny migrantów – IPM ma się czym pochwalić w rocznicę swojego powstania. Od 10 grudnia do końca roku Instytut zaprasza na wspólne obchody i zaprasza na bezpłatne konsultacje.

Rok temu, 10 grudnia 2020 roku, pomimo pandemii, w odpowiedzi na rosnącą liczbę migrantów wśród lokalnych mieszkańców i zrozumienie ich potrzeb, Fundacja Ukraina wraz z Konsulatem Honorowym Ukrainy we Wrocławiu, stworzyła niezależną instytucję, która będzie zajmować się problemami migrantów kompleksowo - Instytut Praw Migrantów . Uchwałą z dnia 22 grudnia 2020 r. IPM kontynuował rozwój działalności punktu informacyjnego dla migrantów Fundacji Ukraina InfoCUKR, który już istnieje od 2017 roku.

„Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców to tylko jeden z obszarów naszej działalności. Naszym największym celem jest uznanie obcokrajowców za jedną z grup społecznych żyjących w Polsce. Pragniemy jak najbardziej aktywizować tę grupę ludzi poprzez edukację i pomoc w tworzeniu własnych inicjatyw obywatelskich. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę na fakt, że akty prawne często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów dąży do tego, aby cudzoziemcy byli uznawani przez państwo za jedną z grup społecznych, która ma swoje prawa i interesy” – powiedział kierownik Instytutu Bartłomiej Potocki.

Podstawą jest wsparcie specjalistów  

Od 3 lat w Ukraińskim Centrum Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej 46A/201 we Wrocławiu działa Infopunkt, który pomaga cudzoziemcom w rozwiązywaniu problemów prawnych oraz udziela porad w innych sprawach związanych z życiem w Polsce. Na jego podstawie powstał Instytut Praw Migrantów. Doradztwo pozostaje jednym z głównych kierunków nowopowstałego Instytutu. W 2020 roku z usług punktu informacyjnego skorzystało ponad 12 000 osób.

Obecnie konsultację Instytutu są tematyczne – z psychologiem, prawnikiem, specjalistą ds doradztwa zawodowego odbywają się przy ul. Ruskiej 46A/202 we Wrocławiu, a ogólnie legalizacyjne dodatkowo w Wałbrzychu (pl. Magistracki 1) oraz na Przejściu Dialogu we Wrocławiu (Przejście Świdnickie).

Zapisać się na konsultację można na stronie Instytutuhttps://www.instytutpm.eu : pod nr. –  510 011 846 lub mailowo: zapisy@instytutpm.eu.

Współpraca, publikacje edukacyjne i wiele więcej

Ważnym celem IPM jest nawiązanie współpracy międzysektorowej na rzecz poprawy sytuacji nie tylko cudzoziemców, ale także wszystkich zainteresowanych grup działających w nowym wielokulturowym środowisku.

„W ciągu tego roku współpracowaliśmy z Urzędem Miejskim Pleszewa, Świdnicy, Wałbrzycha. Ściśle współpracowaliśmy z Okręgową Izbą Radców Prawnych, Okręgowym Inspektoratem Pracy, Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, związkami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi. Byliśmy zaangażowani w konsultacje zmian w prawie dotyczącym cudzoziemców, a także polityki szczepień przeciwko COVID-19. Współorganizowaliśmy porady prawne, wydaliśmy 4 poradniki informacyjne, wspólny program z Radiem Luz, liczne wywiady i konsultacje – podsumowuje Sofiia Baianova, specjalistka ds. promocji i PR w Instytucie Praw Migrantów.

Z powodu 1. rocznicy Instytut Praw Migrantów przygotował specjalne konsultacje, niespodzianki na portalach społecznościowych, na terenie miasta Wrocławia i regionu można zobaczyć kampanię informacyjną Instytutu.

Więcej na: https://www.instytutpm.eu i https://www.facebook.com/Instytutpm .

Dodaj komentarz

Komentarze (0)