Jak kupić działkę w drodze przetargu od miasta lub gminy?

poniedziałek, 15.11.2021 10:45 371

Udział w przetargu to często najlepsza okazja do tego, aby nabyć działkę w dobrej lokalizacji i za atrakcyjną cenę. Gdzie szukać informacji o przetargach i jak do nich przystąpić?

Przetarg stanowi formę sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Przetargi są organizowane przez różne podmioty np. spółki Skarbu Państwa czy urzędy gmin, miast i powiatów. Mieszkania z przetargu są położone w atrakcyjnej lokalizacji np. w centrum miasta i można je kupić za dużo atrakcyjniejszą cenę niż mieszkania od osób prywatnych. Działki z przetargu posiadają też już zazwyczaj drogę dojazdową, niezbędną infrastrukturę oraz są gotowe do zabudowy. Działki są ujęte w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego, dzięki temu można sprawdzić, czy w ich okolicy nie jest planowana budowa np. lotniska czy spalarni śmieci.

Przetargi mogą być organizowane zarówno w trybie pisemnym, jak i ustnym. W trybie ustnym decydującym kryterium jest cena, w pisemnym chodzi owybranie najkorzystniejszej oferty z punktu widzenia gminy i spełnienie konkretnego, określonego przez gminę warunku, nawet jeśli cena będzie niższa.

Gdzie szukać przetargów?

Aktualne ogłoszenia można znaleźć na stronie Listaprzetargow.pl, która jest bazą przetargów i licytacji nieruchomości z całej Polski. Oferty można przeszukać wedle wybranych przez siebie kryteriów (np. województwo, miasto, cena, powierzchnia itp.) Na portalu dostępne są nie tylko licytacje działek, ale również mieszkań, domów czy lokali użytkowych.

Informacji o przetargach można szukać też u organizatorów przetargów np. urzędów gmin, starostw powiatowych czy spółek Skarbu Państwa. Ogłoszenia przetargów można znaleźć również w prasie i lokalnych serwisach informacyjnych, w Biuletynie Informacji Publicznej, a także na tablicach ogłoszeniowych organizatorów przetargów.

Ogłoszenie o przetargu powinno zawierać takie informacje jak szczegółowy opis przedmiotu przetargu, miejsce i termin przetargu, wysokość wadium, cena wywoławcza czy warunki udziału w przetargu, a także sposób zawarcia umowy ze zwycięzcą przetargu. Przetarg powinien być ogłoszony na tyle wcześniej, żeby osoba zainteresowana daną działką zdążyła np. dokonać wizji lokalnej czy też zajrzeć w księgę wieczystą i inne dokumenty, aby sprawdzić stan prawny nieruchomości.

Kto może przystąpić do przetargu?

To, kto może przystąpić do przetargu, zależy od rodzaju przetargu. Może on być ograniczony lub nieograniczony. W przetargu ograniczonym mogą wziąć udział tylko określone osoby np. mieszkańcy danej gminy. Przetarg nieograniczony będzie z kolei dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Warto jednak pamiętać o tym, że w przetargu nie mogą brać udziału jego organizatorzy, a także osoby i firmy z nimi związane.

Jedynym warunkiem przystąpienia do przetargu jest zazwyczaj wpłata w określonym terminie wadium. Jest to zabezpieczenie dla organizatora przetargu na wypadek, gdyby zwycięzca przetargu się wycofał. Wadium wynosi zazwyczaj ok. 10% ceny wywoławczej działki, ale jego dokładna wysokość jest ustalana przez komisję przetargową.

Przetarg ustny uznaje się za ważny, jeśli przynajmniej jeden uczestnik zaproponował kwotę wyższą od ceny wywoławczej. W pierwszym przetargu cena wywoławcza nie może być niższa niż wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę. W przypadku przetargu pisemnego zostaje on zakończony, jeśli chociaż jedna oferta spełni warunki określone w ogłoszeniu przetargu.

Podpisanie aktu notarialnego ze zwycięzcą licytacji i tym samym przeniesienie praw do nieruchomości musi odbyć się nie później niż 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Konieczne będzie uiszczenie całej kwoty należnej za działkę, jeszcze przed podpisaniem aktu.

Zdjęcie: pixabay.com